Sjedinjene Države navode da su ohrabrene spremnošću Kine i Filipina da započnu direktni dijalog o Južnom kineskom moru, posle presude protiv Kine koju je ranije ovog meseca doneo Stalni arbitražni sud u Hagu.
Dan pošto se državni sekretar Džon Keri sastao sa kineskim ministrom inostranih poslova Vang Jiem, šef američke diplomatije je izjavio da je Kina pokazala volju i spremnost da se angažuje u bilateralnim pregovorima sa Filipinima.
Keri se danas u Manili sastao sa visokim filipinskim funkcionerima, uključujući novog predsednika te zemlje, Rodriga Dutertea.
Keri je na konferenciji za štampu rekao da Sjedinjene Države podstiču sve strane umešane u teritorijalne sporove u Južnom kineskom moru da pregovaraju, te jačaju mere za izgradnju poverenja, bilateralnim, multilateralnim i diplomatskim putem.
Vašington se nikada nije protivio direktnim razgovorima izmedju Pekinga i Manile.