Linkovi

Obama: Sporazum sa Iranom otvara vrata bezbednijem svetu


Američki državni sekretar Džon Keri i iranski ministar inostranih poslova Mohamed Džavad Zarif posle razgovora u Ženevi, 24. novembar, 2013.
Američki državni sekretar Džon Keri i iranski ministar inostranih poslova Mohamed Džavad Zarif posle razgovora u Ženevi, 24. novembar, 2013.

Šestomesečni dogovor je dao pregovaračima vreme da sastave sveobuhvatnije rešenje za decenijama dugi spor Teherana i Zapada oko nuklearnog programa Irana

Šest svetskih sila i Iran su pregovorima postigli rešenje koje bar privremeno obustavlja iranski kontroverzni nuklearni program i ublažava ekonomske sankcije.

Šestomesečni dogovor je dao pregovaračima vreme da sastave sveobuhvatnije rešenje za decenijama dugi spor Teherana i Zapada oko nuklearnog programa Irana.

Predsednik Obama je kasno sinoć ovde u Vašingtonu rekao da je diplomatsko rešenje sa Iranom otvorilo „novu stazu ka bezbednijem svetu.“

Američki predsednik je ukazao da će Sjedinjene Države, ukoliko Iran u roku od šest meseci u potpunosti ne izadje u susret svojim obećanjima, „ukinuti odluku o ublaženju sankcija i pojačati pritisak.“

Američki državni sekretar Džon Keri je u Ženevi izjavio da je krajnji cilj ovog dogovora da se postigne „sveobuhvatni“ sporazum sa Iranom. On je, medjutim, ukazao da „ključne sankcije“ ostaju na snazi i tokom narednih šest meseci.

Iranski lideri su pozdravili važan nuklearni sporazum sa svetskim silama.

Iranski ministar inostranih poslova, Mohamed Džavad Zarif, je rekao da je ovaj sporazum „prilika da se okonča nepotrebna kriza.“ Takodje je ukazao da je on prilika da se uklone „sumnje povodom ekskluzivno mirnodopske prirode iranskog nuklearnog programa.“

Iranski predsednik Hasan Rohani rekao je da se dogovorom postignutim u Ženevi priznaje, kako je istakao „pravo“ Irana da obogaćuje uranijum. Američki državni sekretar, Džon Keri je demantovao tu iransku interpretaciju sporazuma koji su svetske sile postigle sa Iranom i rekao novinarima u Ženevi da taj dokument „ne navodi da Iran ima pravo na znatno obogaćivanje.“

Šest svetskih sila naime žele da se obustavi izgradnja i instalacija centrifuga korišćenih za obogaćivanje uranijuma, kao i zamrzavanje izgradnje novog reaktora koji bi mogao da proizvede plutonijum – još jednu vrstu goriva koje se može koristiti za proizvodnju nuklearne bombe.

Ovim sporazumom se takodje predvidja da Iran neutralizuje svoje zalihe uranijuma obogaćenog 20 posto, što je nivo nešto niži od onog koji se koristi za proizvodnju oružja, ali se Iranu dozvoljava da nastavi obogaćivanje do nivoa ispod pet posto.

Iran se takodje složio da dozvoli obim inspekcija bez presedana kako bi se osiguralo da ispunjava svoja obećanja.

U zamenu za to, Sjedinjene Države, Kina, Rusija, Britanija, Francuska i Nemačka će obezbediti ograničeno, privremeno, ciljano i reverzibilno ublaženje sankcija Iranu. Velike sankcije, poput finansijskih će ostati na snazi.
XS
SM
MD
LG