Sve veći broj zakonodavaca u američkim saveznim državama razmatra zabranu kozmetike i drugih potrošačkih proizvoda koji sadrže grupu sintetičkih, potencijalno štetnih hemikalija poznatih kao PFAS.
U Vermontu, državni senat je ove nedelje konačno odobrio zakone kojima bi se zabranilo proizvođačima i dobavljačima da prodaju ili distribuiraju bilo kakve kozmetičke ili higijenske proizvode u državi koji imaju perfluoroalkalne i polifluoroalkalne supstance, kao i niz drugih hemikalija.
"Proizvodi uključuju šampone, šminku, dezodoranse, kreme za sunčanje, farbe za kosu i druge proizvode", rekao je državni senator republikanac Teri Vilijams, član senatskog odbora za zdravlje i socijalnu politiku.
"Mnoge poznate otrovne hemikalije koriste se ili se nalaze kao kontaminanti u proizvodima za ličnu negu, uključujući PFAS, olovo i formaldehid“, rekao je Vilijams predstavljajući zakon.
Savezne države Kalifornija, Kolorado i Merilend su usvojile slična ograničenja za kozmetiku koja stupaju na snagu 2025. Drugi predlozi se razmatraju u Vašingtonu i Oregonu, dok su predlozi zakona takođe podneseni u Ilinoisu, Rod Ajlendu i Džordžiji.
Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, PFAS hemikalije se povezuju sa povećanim rizikom od raka, poremećajima u razvoju kod dece, oštećenjima organa kao što su jetra i štitna žlezda, povećanjem nivoa holesterola i slabljenjem imuniteta, posebno kod male dece.
Kao i u Koloradu i Kaliforniji, predlog Vermonta o zabrani "večnih hemikalija“ - koje su tako nazvane zbog prisustnosti u životnoj sredini – ide dalje od kozmetike. Zakonski predlog, koji sada mora da razmotri Predstavnički dom Vermonta, proširio bi zabranu na veštačku travu za sportske terene, odeću, vosak za skije i tekstil, uključujući tapete, zavese, peškire i posteljinu koja sadrži PFAS. Zakonom se određuju različiti vremenski okviri za faznu primenu.
"Moramo da prestanemo da uvozimo opasne hemikalije kao što je PFAS u našu državu kako bismo sprečili štetu koju nanose u lancu snabdevanja - od proizvodnje i korišćenja do njihovog uklanjanja", navodi se u saopštenju Loren Hirl, izvršne direktorke vermontske biračke organizacije.
Agencija za zaštitu životne sredine predložila je u martu prve federalne limite za hemikalije u pijaćoj vodi, ukazujući da će to spasiti hiljade života i sprečiti ozbiljne bolesti, uključujući rak. Hemikalije su korišćene od 1940-ih u potrošačkim proizvodima i industriji, uključujući posuđe, pakovanje hrane i penu za gašenje požara. Njihovo korišćenje je uglavnom fazno ukinuto u SAD-u, ali su hemikalije prisutne još ponegde. Takođe raste pritisak da se PFAS hemikalije uklone iz pakovanja za hranu.
Prema istraživanju Univerziteta Notr Dejm, koje je objavljeno 2021. godine, više od polovine kozmetičkih proizvoda koji se prodaju u Sjedinjenim Državama i Kanadi sadrži toksične industrijske sastojke povezane za ozbiljnim zdravstvenim problemima.
Istraživači su testirali više od 230 često korišćenih vrsta kozmetike i otkrili da 56 odsto tečnih pudera i proizvoda za oči, 48 odsto proizvoda za usne i 47 odsto maskara, sadrži flor – indikator PFAS-a.
Američka agencija za hranu i lekove (FDA) saopštila je na svojoj internet stranci da je bilo malo studija o prisustvu PFAS-a u kozmetici, a da one koje su objavljene pokazuju da je koncentracija na vrlo niskim nivoima.
Savet za proizvode za ličnu higijenu, koji predstavlja kozmetičku industriju, kaže da je 2020. podržao kalifornijski zakon o postupnom uklanjanju određenih sastojaka, uključujući 13 PFAS hemikalija u kozmetici, i identičan predlog Merilendu sledeće godine. Grupa je pozvala savezne države da usvoje jedinstvene zakone kako bi se izbegla zabuna.
Što se tiče zabrane materijala koji sadrže hemikalije, Američko udruženje za odeću i obuću podržava predlog zakona koji je jednoglasno usvojen u Senatu Vermonta i ističe da su unete izmene u skladu sa vremenskim okvirima za postupno ukidanje PFAS-a u Kaliforniji i Njujorku, saopštila je Čelsi Murta, direktorka u udruženju.