Henri Kisindžer, koji je služio pod predsednikom Ričardom Niksonom 70-ih godina prošlog veka, Džordž Šulc, koji je deceniju kasnije služio u administracijama predsednika Ronalda Regana, i Medlin Olbrajt, koju je za državnog sekretara imenovao predsednik Bil Klinton, svedočili su na pretresu u senatskom Odboru za oružane snage o pitanjima - od pretnji islamskih ekstremista do konflikta u Ukrajini.
Kada se radi o Ukrajini, Medlin Olbrajt je rekla članovima odbora da je konflikt izumedju Rusije i Ukrajine destabilizovao Evropu na način koji nije vidjen od Drugog svetskog rata:
„Sadašnja agresija Rusije na Ukrajinu je fundamentalno izmenila bezbednosne procene na kontinentu i označila prvi put da su granice u Evropi izmenjene upotrebom sile od Drugog svetskog rata. Dogadjaji proteklih dana su pokazali da je konflikt, za koji su mnogi pretpostavili da je zamrznut, u stvari još uvek veoma vruć.“
U pogledu pretnji islamskih ekstremista, Henri Kisindžer je je sugerisao da su sukobi izmedju država i etničkih i verskih grupa na Bliskom istoku omogućili pojavu i jačanje Islamske države, grupe za koju kaže da želi da ospori pravo na postojanje svih postojećih država:
„Kontrola teritorije od strane teororista čiji cilj je zbacivanje svih postojećih institucija predstavlja pretnju bezbednosti i konflikt sa Islamskom državom treba sagledati u tom kontekstu.“
Džordž Šulc je takodje govorio o nizu medjunarodnih pitanja i konflikata, ali se osvrnuo i na probleme u Severnoj Americi, kako je rekao – „u našem susedstvu“. On je sugerisao da se koreni imigracionih problema ne nalaze samo na američkim granicama:
„Kada smo nedavno imali krizu sa decom koja su se sama pojavila na našoj granici nije se radilo o Meksikancima. To samo ukazuje da su pitanja dublja i da treba da nastojimo da pomognemo u njihovom rešavanju i da analiziramo zašto roditelji u El Salvadoru, Hondurasu i Gvatemali šalju decu na sever. Moramo da obratimo pažnju na te probleme koji su deo šireg pitanja ilegalne imigracije.“
Pretres su u više navrata prekinuli demonstranti koji su kritikovali ulogu Henrija Kisindžera u Vijetnamskom ratu i sukobima u Latinskoj Americi. Džordž Šulc je ustao u Kisindžerovu odbranu, a demonstanti si bili izvedeni iz sale uz aplauz prisutnih.