Učenici beogradske Filološke gimnazije zatražili su danas da njihov drug, maturant te škole Pavle Cvejić bude pušten u roku od 48 sati iz zatvora u Padinskoj skeli, gde izdržava kaznu od 30 dana zatvora, na koju je osuđen zbog navodnog "drskog i bezobzirnog ponašanja u grupi" tokom subotnjeg protesta u Beogradu ispred zgrade RTS-a.
Sa protesta ispred sedišta beogradske policije, gimnazijalci su poručili da će pozvati da se u protest uključe i učenici ostalih srednjih škola ukoliko Cvejić ne bude oslobođen do srede u 16 časova, i ukoliko mu ne bude izbrisana iz dosijea ova presuda.
Protestu podrške najmlađem političkom osuđeniku u Srbiji Pavlu Cvejiću pružili su i profesori, a kako je na skupu izjavio Mateja Lazarević, takođe učenik Filološke gimnazije i Pavlov drug iz detinjstva, đaci su se okupili isključivo zbog svog druga, a ne zbog ovih ili onih političkih stranaka:
"On ima 18 godina. On nije pozivao na nasilje, nije huligan, već je samo iskazivao svoje političko mišljenje kroz proteste, što je njegovo građansko pravo. A zbog tog njegovog političkog opredeljenja njemu je uskraćeno pravo na obrazovanje. U poslednja dva meseca njegove poslednje godine u Filološkoj gimnaziji njemu je već oduzeto mesec dana od toga. Znači najbitnijih mesec dana. I zbog toga mu je uskraćeno pravo da u roku upiše fakultet", kaže Mateja za Glas Amerike.
"Ovde među nama nisu samo učenici, nisu samo njegovi drugari, već su i roditelji, profesori, dakle zaposleni u Filološkoj gimnaziji, kao i u drugim školama. I ovde smo svi došli da izjavimo jasno i glasno da ovo nije prihvatljivo za nas", kaže Pavlov drug iz odeljenja Andrej Pejanović.
Skup gimnazilaca iz pozadine je pratio i aktivista Inicijative "Ne davimo Beograd" Radomir Lazović, koji je u izjavi za Glas Amerike podsetio da vlast do sada nije bila ažurna u hapšenju i presuđivanju u mnogim drugim slučajevima:
"Potpuno je jasno da jedni zakoni važe za jednu ekipu, drugi zakoni važe za građane. Meni je samo ljudski loše to što se čovek od 18 godina nalazi u nečemu što mu može promeniti život. Meni je potpuno to neprihvatljivo, i mislim da su ovi ljudi koji su ovde sjajni, velika srčanost, velika borba. Stvarno su sjajni", ističe Lazović.
Hapšenjima i presudama su danas bavili i lideri Saveza za Srbiju, koji su od predsednika Srbije Aleksandra Vučića zatražili da iskoristi svoja zakonska i ustavna ovlašćenja i da donese odluku o aboliciji, odnosno amnestiji za osuđene. U međuvremenu je Vučić zatražio od nadležnih organa da aboliraju i oslobode sve učesnike protesta koji su prekršajno kažnjeni, osim onih koji su na protestu nosili motornu testeru i napadali policajce.
Na konferenciji za novinare, lideri Saveza za Srbiju i branioci okrivljenih za učešće u protestima tokom vikenda, su govorili o tome kako su neki od uhapšenih pretučeni i šamarani, kako su kršena njihova ljudska prava, kao i da se po presudama koje su donete vidi da je predsednik Srbije kršio Ustav i mešao se u rad Tužilaštva.