Posle objavljivanja izvještaja specijalnog tužioca Roberta Malera o miješanju Rusije u američke predsjedničke izbore, pojedine opozicione demokrate, među kojima je i nekoliko predsjedničkih kandidata, zatražile su da se pokrene proces opoziva predsjednika Donalda Trampa. Međutim, Demokratska stranka nema jedinstven stav o tom pitanju, s obzirom na to da je riječ o dugom procesu koji bi mogao dodatno da produbi podjele u zemlji.
Senatorka i kandidatkinja za predsjedničku nominaciju Demokratske stranke Elizabet Voren predvodi inicijativu za smjenu predsjednika Donalda Trampa.
“Ne možemo da živimo u Americi koja smatra da je u redu to što predsjednik Sjedinjenih Država pokušava da blokira istragu o napadu strane zemlje na Ameriku, ili istragu o predsjednikovom neprimjerenom ponašanju”.
Još jedan predsjednički kandidat, gradonačelnik grada Saut Bend u Indijani, Pit Butidžidž, oprezniji je u pogledu Trampovog opoziva.
“Kongres bi trebalo da donese tu odluku i on je to možda to zaslužio. Međutim, s obzirom na to da nisam u Kongresu, ali učestvujem u kampanji za izbore 2020. godine, usredsređen sam to da ga porazim na biralištima”.
Prva među demokratama protiv opoziva
Predsjedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi za sada se protivi pokretanju procedure opoziva, i podržava kongresne istrage o predsjedniku i njegovoj administraciji.
“Pelosi smatra da je za pokretanje procesa opoziva neophodno ne samo da imate čvrste dokaze da je počinjeno krivično djelo koje bi opravdalo smjenu, već i da za to dobijete podršku ne samo demokrata, već i republikanaca”, smatra Džuli Pejs iz Asošiejted presa.
Međutim, demokrate su i dalje podijeljene u pogledu tog pitanja, kaže kongresmen iz Kalifornije Adam Šif.
“Da li je za zemlju najbolje da se pokrene proces opoziva zato što bi se u suprotnom poslala poruka da je opravdano da se predsednik tako ponaša? Ili je u najboljem interesu zemlje da se to ne radi jer znamo da ne bi prošlo u Senatu zato što lideri republikanaca neće ispuniti svoju dužnost?
Demokrate, koje se zalažu za Trampov opoziv, takođe priznaju da je riječ o dugom i politički riskantnom procesu, ističe analitičar Met Dalek.
“Proces opoziva bi bio u punom zamahu krajem 2019. ili početkom 2020. godine, a to bi dodatno komplikovalo stvari zato što postoji još jedan način da se predsjednik smeni, a to su izbori”.
Predsjednik Tramp je oštro kritikovao demokrate na Tviteru i poručio da nije ni malo zabrinut da će biti smijenjen. Sve to je dio predstojeće političke borbe, smatra ekspert Džon Fortije.
“Ništa nije završeno i nastavićemo da pričamo o tome. Međutim, glavna poruka je ona koju je predsjednik želio da čuje a to je da ni on ni njegova kampanja nisu sarađivali sa ruskom vladom”.
Čak i ako se demokrate odluče da ne pokreću proces opoziva, Malerov izvještaj će vjerovatno biti jedna od glavnih tema predizborne kampanje demokratskih predsjedničkih kandidata
Donald Tramp je rekao da će se boriti protiv eventualnog pokušaja demokrata da ga opozovu i obećao da će se taj slučaj naći i pred Vrhovnim sudom.
Međutim, prema američkom Ustavu, pravo da ukloni predsjednika s položaja ima samo Kongres, a ne pravosuđe.