Vlada Srbije postavila je ministra finansija Sinišu Malog na čelo Koordinacionog tela za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma, umesto na istoj sednici sa tog mesta razrešenog ministra policije Nebojše Stefanovića.
Kako se navodi u zapisnuku sa sednice Vlade objavljenom na sajtu Vlade, ta odluka doneta je na sednici održanoj 4. jula, a biće objavljena i u Službenom glasniku.
Mali je, na istoj sednici, imenovan i za guvernera Srbije u Azijskoj infrastrukturnoj investicionoj banci.
Koordinaciono telo za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma Vlada je osnovala u julu 2018, kako je tada navedeno, u cilju ostvarivanje efikasne saradnje i koordinacije poslova nadležnih organa u ovoj oblasti.
To telo, između ostalog, ima zadatak da analizira najznačajnija pitanja za funkcionisanje sistema za borbu protiv pranja novca i finansiranje terorizma, utvrđuje metodologije i sprovođenje nacionalne procene rizika u tim oblastima, kao i da te rezultate uzima u obzir prilikom izrade ili ažuriranja Nacionalne strategije za borbu protiv pranja novca.
U sastav tela ulaze predstavnici različitih institucija, među kojima su ministarstva finansija i pravde, Uprave za sprečavanje pranja novca, MUP-a i BIA, Tužilaštva za organizovani kriminal, NBS...
Podsetimo, Srbija je Srbija se od sredine prošlog meseca ne nalazi na listi država sa strateškim nedostacima u oblasti borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma, nazvanoj "siva lista".
Kako je tada u izveštaju navela Radna grupa za finansijske mere protiv pranja novca i finansiranja terorizma (FATF), Srbija je postigla značajan napredak na unapređenju sistema sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma i ojačala mehanizme u tom domenu, kao i da je uložila velike napore u sprovođenju Akcionog plana koji je izradio FATF, u cilju ispravljanja nedostatka u tehničkom i strateškom smislu, na koje je ovo telo ukazalo u februaru prošle godine.
Siniša Mali je, inače, državni funkcioner i bivši gradonačelnik Beograda koji je tokom tokom četvorogodišnjeg mandata povezivan sa nizom nerasvetljenih afera, od kojih je najdrastičnije nelegalno noćno rušenje objekata u Hercegovačkoj ulici.
Dovodi se u vezu sa napisima o korupciji povodom posedovanja 24 stana u Bugarskoj, pamtiće se i zbunjuće trošenje novca iz gradske kase za novogodišnje ukrase, a raspravljalo se i o verodostojnosti njegovog doktorata na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu.