Ursula fon der Lejen izabrana je za predsednicu Evropske komisije čime je postala prva osoba ženskog pola na toj funkciji. Njen izbor podržalo je 383 poslanika Evropskog parlamenta - dok je protiv bilo njih 327.
Doskorašnja njemačka ministarka odbrane jeste jasan zagovornik snažne, ujedinjene Evrope, ubijedjena da niti jedna od evropskih država ne može da postigne toliko i tako mnogo sama, koliko može ujedinjena sa ostalima. Njena vizija budućnosti Unije je vizija života uz poštovanje ostalih i prirode, života koji, svjestan štete kakvu je čovječanstvo učinilo okolini i nama samima, nastoji da
ispravi greške prošlosti i živo u skladu sa zahtjevima budućnosti.
"Najhitniji izazov je da našu planetu zadržimo zdravom - to je najveća obaveza i najveći izazov našeg vremena! Želim da Evropa postane prvi klimatski - neutralan kontinent do 2050. Neophodan je snažan angažman kako bi emisiju CO2 do 2030. smanjili za 50, moguće i za 55 posto. Tokom mojih prvih 100 dana na poziciji predsjednice Komisije, predstaviću Zeleni sporazum za Evropu: održive investicije i plan da dio Evropske investicijske banke postane Klimatska banka. To će da oslobodi jedan trilion eura investicija tokom naredne dekade", rekla je u obraćanju poslanicima EP-a nakon izbora Ursula fon der Lejen.
Nova predsednica Komisije kaže kako će se zalagati za poštenu poresku politiku širom Evrope, kao što će, a to je sljedeći korak, insistirati da države članice kandiduju dovoljno ženskih kandidata za pozicije evropskih komesara i komesarki.
"Ako države članice ne predlože dovoljno ženskih kandidata, neću se libiti da tražim nova imena", rekla je ona.
Von der Lejen posebno naglašava da će štiti i zahtijevati da se štiti vladavina prava i da tu neće dozvoliti kompromise - vjeruje se da ovdje aludira na neposlušne članice sa istoka Evrope, prije svih Poljsku i Mađarsku, koje su često tema kritika zvaničnog Brisela. U svakom slučaju, čini se da bi evropskim institucijama, prije svih EK, izborom nove predsjednice, mogao da se osjeti vjetar svježine i promjena, toliko neophodan i dobrodošao ukoliko Unija želi da odgovori na pozive i kritike svojih građana.