Policija Hong Konga intervenisala je na ulicama tog grada da bi sprečila sukobe građana lojalnih tamošnjih vlastima podređenih centralnoj upravi Kine i demonstranata koji se protive kineskom mešanju u funkcionisanje jednog od najvećih azijskih finansijskih centara.
Sukobi u području Zaliva Kuvlon, posebne administrativne zone, prelili su se na gradske ulice, a nemire su zabeležile desetine medija i građana svojim mobilnim telefonima. Privedeno je nekoliko osoba.
"Moramo da nastavimo da izlazimo na ulice i da ponavljamo zahteve jer će u protivnom zaključiti da će se sve završiti povlačenjem Zakona o izručenju”, rekao je jedan od okupljenih građana koji se predstavio kao Mendi.
Osim povlačenja spornog zakona demonstranti zahtevaju da vlasti građanske proteste prestanu da označavaju pojmom “nasilni”, Traži se oslobađanje pritvorenih demonstranata, nezavisna istraga o navodima policijske brutalnosti, kao i pravo da građani Hong Konga samostalno biraju političko vođstvo.
U subotu su neredi bili nešto manjeg intenziteta u poređenju sa prethodnim nedeljama kada su antivladini demonstranti upadali u zdanja izvršne vlasti, kao i zgrade koje simbolizuju kinesku vladavinu. U danima ekstremnijih protesta oštećivane su metro stanice i podmetani ulični požari. Policija je na to odgovarala suzavcem, gumenim mecimai vodenim topovima.
Protesti u Hong Kongu traju mesecima, povremeno su ih karakterisali žestoki sukobi antivladinih demonstranata i policije. Građani koji se suprotstavljaju vlastima proteste su otpočeli zbog kontroverznog predloga Zakona o ekstradiciji, po kom se građanima Hong Konga za krivična dela kriminala moglo suditi u Kini – koji je u međuvremenu povučen.
Razlozi i povodi protesta su u međuvremenu pošireni na doslovnu primenu maksime “Jedna zemlja dva sistema” – iniciranom pošto je Kina 1997. preuzela upravu nad Hong Kongom od Velike Britanije.