SAD su prestigle Kinu i Italiju po broju slučajeva obolelih od koronavirusa i sada su prve na svetu. Prema podacima Univerziteta Džons Hopkins, u Americi ima više od 95 hiljada zaraženih, dok ih je u Kini registrovana 81 hiljada, a u Italiji oko 80. Italija je imala i najveći skok broja smrtnih slučajeva od svih zemalja - u jednom danu preminulo je više od 900 ljudi.
Žarište zaraze je u Njujorku, najvećem gradu u SAD, gde je registrovana 21 hiljada obolelih, a nadležni kažu da broj obolelih raste za 3000 dnevno.
Guverner Njujorka Endru Kuomo izjavio je da se stopa hospitalizovanih u njujorškim bolnicama po svemu sudeći usporava ali da bi epidemija mogla da dostigne vrhunac za tri nedelje.
Brod bolnica "Mercy" plovi ka Los Andjelesu sa lekarima spremnim da dočekaju pacijente. Brod će primiti hiljadu pacijenata koji nemaju koronavirus iz bolnica Los Anđelesa i tako osloboditi krevete u gradu, ali i lokalno osoblje da primi zaražene kovidom. Vojska šalje i drugi sličan brod "Comfort" i dve poljske bolnice u Njujork, jedan od najteže pogođenih regiona
Američka vojska pretvorila je hotelske sobe u delovima Njujorka, u privremene bolničke postelje. Vojska šalje i jedinicu u Sijetl u državi Vašington. Dok SZO upozorava da SAD mogu biti sledeći epicentar zaraze, sekretar za odbranu Mark Esper sprema se za dugu bitku.
“Treba nam plan makar za narednih nekoliko meseci, i to samo iz predostrožnosti, ovo će biti duga borba”
Iako se vojska priprema za bitku sa koronavirusom i u julu, njen vrhovni komandant, američki predsednik Donald Tramp rekao je da bi voleo da se zemlja ponovo otvori i radi do Uskrsa, tri meseca ranije
Predstavnički dom Kongresa, u kojem većinu imaju demokrate, izglasao je paket ekonomske pomoći građanima i privredi vrednim dva triliona dolara. Paket su već odobrili republikanski Senat i predsednik Donald Tramp.
Centrali deo su direktne keš isplate građanima koji su izgubili posao ili su bili primorani da obustave svoje poslove zbog pandemije.
Uprkos podacima o najvećem broju slučajeva na svetu, predsednik Donald Tramp je rekao da će njegova administracija u narednim danima objaviti "dobre statističke podatke i činjenice koji će građanima olakšati život".
Tramp je naložio da na granici SAD i Kanade, koja je trenutno zatvorena za prelaz putnika, budu raspoređeni američki vojnici.
"Kanada se snažno protivi takvom američkom predlogu i to smo jasno stavili do znanja. Kriza javnog zdravlja ne zahteva ovakvu meru", rekla je zamenica kanadskog premijera Kristija Frilend.
U prvom glasanju na daljinu Evropski parlament usvojio je odluku o paketu pomoći vrednim 41 hiljadu milijardi dolara članicama unije čije su ekonomije pogođene pandemijom.
Najteže su pogođene Italija i Španija. Italija je u petak imala katastrofalan bilans - 900 preminulih od koronavirusa u jednom danu, moguće najveći dnevni bilans u bilo kojoj zemlji od početka pandemije. Broj smrtnih slučajeva u Španiji je drastično porastao ali se stopa infekcija stabilizovala.
Kina je privremeno zatvorila granice za sve strane posetioce jer su skoro svi zabeleženi slučajevi koronavirusa protekle nedelje - došli spolja.
Južnoafrička Republika i saudijski gradovi Rijad, Medina i Meka su među poslednjima koji su obuhvaćeni totalnom zabranom izlaska na ulice.