Nacionalno koordinaciono tijelo (NKT) za zarazne bolesti odlučilo je kasno u ponedjeljak da pooštri mjere protiv širenja koronavirusa ograničavanjem rada ugostiteljskih objekata do ponoći - na sjeveru tokom cijelog dana, te obustavom rada vrtića, dok će za putnike koji iz Srbije ulaze u Crnu Goru biti obavezna mjera karantina.
U saopštenju NKT se navodi da će se mjera primjenjivati u narednih nedjelju dana, nakon čega će na osnovu analize učinka mjere i epidemiološke situacije odlučiti o njenom eventualnom produženju.
NKT navodi da se zbog složene epidemiološke situacije u sjevernim opštinama Pljevlja, Bijelo Polje, Berane, Petnjica, Andrijevica, Rožaje, Plav i Gusinje obustavlja rad svih ugostiteljskih objekata na nedjelju dana, kada će biti procijenjen učinak te mjere i eventualno produžavanje njene primjene.
Na sjever zemlje su poslati i specijalni timovi za pomoć medicinskom osoblju bolnica i lokalnim vlastima u prevladavanju posljedica širenja virusa u tom regionu.
Na današnjoj sjednici NKT je ponovo uputio poziv državnoj upravi i lokalnoj samoupravi, privrednim društvima i preduzetnicima da “sav rad koji je moguće obavljati od kuće organizuju na taj način”.
Pored toga, odlučeno je da, zbog stope aktivnih slučajeva u Srbiji, posebno u oblastima uz granicu sa Crnom Gorom, sva lica koja u Crnu Goru udju iz Srbije budu upućena u karantin u objektima koje je država odredila za tu mjeru.
NKT je saopštilo da je za srijedu zakazal sastanak NKT, Državne izborne komisije, nadležnih državnih institucija i nevladinih organizacija koje se bave izbornim uslovima, na temu mjera čije bi donošenje omogućilo neometan izborni proces u okolnostima proširene infekcije koronavirusom
U posljednja 24 sata registrovano 60 novih slučajeva zaraze
Laboratorije Instituta za javno zdravlje (IJZ) su u poslednja 24 časa završile PCR analizu 511 uzorka na novi koronavirus, među kojima je 60 rezultata bilo pozitivno, saopšteno je iz IJZ.
Od 60 novooboljelih, najveći broj, njih 37 je iz glavnog grada Podgorice, pet iz Petnjice, po četiri iz Ulcinja i Tivta, tri iz Rožaja, po dva iz Budve, Berana i Bijelo Polja I jedan sa Cetinja.
Prema navodima zvaničnika, od ukupnog broja danas registrovanih slučajeva, 30 su kontakti prethodno potvrđenih slučajeva, a kod isto toliko oboljelih se traga za izvorom infekcije.
U posljednih mjesec dana, kada je nakon više od mjesec bez novih slučajeva uslijedio povratak epidemije, laboratorije tog Instituta registrovale su ukupno 517 slučajeva, uz pet smrtnih ishoda.
Broj aktivnih slučajeva koronavirusa trenutno je 512, od čega više od pola u Podgorici gdje je registrovano 155 slučajeva, i Rožajama u kojima je oboljelo 129 osoba.
Epidemiolog u IJZ, Senad Begić, ocijenio je da će do smanjenja broja oboljelih doći kad mjere koje su sprovedene u najvećim žarištima budu dale rezultate, navodeći da je za to potrebno poštovati te mjere.
"Pred nama je težak period, koji će biti još teži ako ne budemo poštovali mjere i preporuke", poručio je Begić na konferenciji za novinare u Podgorici.
Od početka epidemije u Crnoj Gori je od koronavirusa oboljela 841 osoba, od čega je četrnaest pacijenata preminulo.