Bivši američki predsednik Donald Tramp ne vraća se na Fejsbuk - bar ne još.
Četiri meseca pošto je Fejsbuk suspendovao Trampov nalog zbog podsticanja nasilja, koja je dovelo do smrtonosnog upada u zgradu Kongresa 6. januara, kvazi-nezavisni nadzorni odbor Fejsbuka podržao je tu zabranu.
Međutim, kompaniji je naloženo da precizira koliko će dugo ona trajati, navodeći da suspenzija bivšeg predsednika na "neodređeno vreme" - nije razumna. Presuda, koja Fejsbuku daje rok od šest meseci da odgovori, u suštini odlaže eventualni povratak Donalda Trampa na ovu platformu i odgovornost za tu odluku isključivo prenosi nazad na samu kompaniju.
Odlukom je Fejsbuk doveden u najnepovoljniju situaciju po kompaniju - gde Trampove pristalice ostaju ogorčene zbog zabrane, njegovi kritičari traže veću regulaciju društvenih mreža, a kompanija mora da sama donese odluku za koju se nadala da će je doneti nadzorni odbor.
Odbor je zaključio da je Fejsbuk ispravno odlučio da ukine nalog Trampu pre četiri meseca, ali je dodao da je kompanija pogrešila tako što je primenila neodređenu kaznu a zatim prenela na odbor pitanje da li bivšem predsedniku treba zauvek zabraniti pristup toj društvenoj mreži.
Odbor se saglasio sa Fejsbukom da su dva Trampova statusa 6. januara "ozbiljno narušila" standarde sadržaja i na Fejsbuku i Tviteru. “Volim vas. Veoma ste posebni", rekao je izgrednicima u prvom statusu. U drugom, nazvao ih je "velikim patriotama" i rekao im da će "zauvek pamtiti taj dan."
Time su prekršena pravila Fejsbuka o veličanju ili podršci ljudima umešanim u nasilje, rekao je odbor, čime je Tramp zaslužio suspenziju. Međutim, odbor insistira da kompanija treba da preuzme odgovornost za svoju odluku.
U svom saopštenju, Tramp nije direktno komentarisao odluku ali je rekao da su postupci Fejsbuka, Tvitera i Gugla "kompletna bruka i sramota za našu zemlju". Bivši predsednik je dodoa da "korumpirane kompanije za društvene medije moraju da plate političku cenu."
Nadzorni odbor Fejsbuka čini 20 članova, uključujući pravnike, stručnjake za ljudska prava i novinare. Odbor od pet članova pripremao je odluku koju mora da odobri većina punog sastava odbora, a koju Fejsbuk treba da primeni ukoliko ta akcija ne krši zakon.
Odbor kaže da je njegova misija "odgovoriti na neka od najtežih pitanja o slobodi izražavanja na mreži: šta ukloniti, šta napustiti i zašto".
Zabrana Trampu datira iz vremena napada njegovih pristalica na američki Kapitol 6. januara, kada su pokušali da spreče članove Kongresa da potvde rezultate predsedničkih izbora u novembru.
Tokom napada Tramp je imao nekoliko objava nastavljajući svoje lažne tvrdnje da su izbori "ukradeni". Fejsbuk je uklonio dve Trampove objave i u početku mu zabranio objavljivanje 24 sata.
"To su stvari i događaji koji se dešavaju kada se sveta premoćna pobeda na izborima tako bezobrazno oduzme od velikih rodoljuba s kojima se toliko dugo loše postupalo nepravedno", objavio je Trump oko dva sata pre nego što su policija i trupe Nacionalne garde obezbedile Kapitol. "Idite kući s ljubavlju u miru. Zapamti ovaj dan zauvek!".
Facebook je narednog dana odlučio da Trampovu zabranu produži na neodređeno vreme, bar do perioda nakon inauguracije predsednika Džoa Bajdena.
"Njegova odluka da koristi svoju platformu da opravda radije nego da osudi postupke svojih pristalica u zgradi Kapitola s pravom je uznemirila ljude u SAD i širom sveta. Uklonili smo ove izjave juče jer smo procenili da će njihov učinak - i verovatno njihova namera - biti provociranje daljeg nasilja", rekao je izvršni direktor Fejsbuka Mark Zakenberg u izjavi od 7. januara.
Tviter je uveo trajnu zabranu protiv Trampa, rekavši da će nekoliko njegovih postova "verovatno nadahnuti druge da ponove nasilna dela koja su se dogodila 6. januara 2021. godine, i da postoji više pokazatelja da njegovi postovi bivaju shvaćeni kao ohrabrenje da učine tako.
Nadzorni odbor Fejsbuka osnovan je prošlog oktobra nakon što se kompanija suočila s kritikama da se nije brzo i efikasno pozabavila onim što neki smatraju problematičnim sadržajem.
Odbor je objavio svoje prve odluke u januaru, podržavajući Fejsbukovu odluku da ukloni sadržaj u jednom slučaju, ali je nadglasao kompaniju i naredio joj da obnovi postove u četiri druga slučaja.