Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je na redovnom brifingu da se novi soj koronavirusa, omikron, širi brže od drugih. Omikron je prvi put registrovan u Južnoafričkoj Republici, ali ga sada već ima u 77 zemalja.
Direktor SZO Tedros Gebrejesus kaže da omikron ne treba smatrati "blagim".
"Omikron se širi do sada neviđenom brzinom u odnosu na druge sojeve. Iako izaziva manje ozbiljnu bolest, veliki broj zaraženih može ponovo da preplavi zdravstveni sistem".
Vakcine protiv kovida su se pokazale nešto manje efikasnim u sprečavanju razvoja ozbiljne bolesti, ali i dalje pružaju "značajnu zaštitu", rekao je direktor SZO.
"Rezultati koji pristižu pokazuju da su vakcine nešto malo manje efikasne u sprečavanju teške kliničke slike i smrti, kao i u sprečavanju zaražavanja", kazao je Tedros, bez iznošenja detalja.
Studija sprovedena u Južnoafričkoj Republici pokazala je da su Fajzerove vakcine, u slučaju omikrona, manje efikasne u sprečavanju zaražavanja i hospitalizacije.
Direktor SZO za vanredne situacije Majk Rajan ocenio je da vakcine i dalje pružaju značajnu zaštitu od ozbiljne bolesti.
"Pitanje je koliko nas štite, ali trenutno spasavaju živote od svih ostalih sojeva".
Rajan je ocenio da će broj zaraženih porasti u narednim nedeljama, s obzirom na brzinu kojom se omikron širi.
Buster doze vakcina mogu da obuzdaju širenje kovida, napomenuli su u SZO.
"Ali, to je pitanje prioriteta. Važan je redosled. Ako date buster vakcine onima koji su u manjem riziku da se ozbiljno razbole, ugrožavate živote onih koji su u većem riziku i koji i dalje čekaju na prvu dozu vakcine. Sa druge strane, davanje trećih doza ljudima u visokom riziku važnije je od davanje prvih doza onima koji nisu u opasnosti", kazao je Tedros Gebrejesus.
Tedros je istakao da su neke zemlje svim punoletnim stanovnicima ponudile buster vakcinu i dodao da je SZO zbog toga zabrinuta, jer će takva raspodela vakcina samo pojačati globalnu nejednakost.