Nekoliko desetina crnogorskih proizvođača mlijeka protestovalo je u utorak ispred Ministarstva poljoprivrede tražeći povećanje otkupne cijene mlijeka zbog poskupljenja stočne hrane i drugih inputa u proizvodnji. Farmeri su saopštili da “traže povećanje otkupne cijene mlijeka na 70 centi”, navodeći da je “prosječna otkupna cijena u Crnoj Gori 36 centi”.
Proizvođači mlijeka su performansom ispred resornog ministarstva najavili obustavu isporuke mlijeka crnogorskim mljekarama.
Oni su ispred Ministarsta poljoprivrede donijeli bidone mlijeka i pozvali građane i one kojima je potrebno, da ga preuzmu kako ga ne bi prosipali. Dio su, kako su saopštili, donirali Crvenom krstu i određenim domovima starih.
Vlado Lakić iz Udruženja stočara Danilovgrada kazao je da su “upozoravali Vladu da će do ovoga doći” i saopštio da je “većina farmera obustavila isporuku mlijeka”.
“U Velikoj Britaniji problem je kada je otkupna cijena mlijeka 48 centi, dok je u Crnoj Gori 36 centi. Njihovi farmeri su u problemu. Tražimo da budemo jednaki sa evropskim farmerima”,kazao je Lakić.
On je naglasio da su "juče imali ogromne pritiske vlasnika da određeni mali sitni proizvođači mlijeka moraju da predaju mlijeko registrovanim mljekarama”, i naveo da se “jutros to i dogodilo, oni su podlegli pritisku". Lakić ih je, međutim, pozvao da im se pridruže poručujući da “moraju biti jedinstveni”.
Lakić je najavio da će u srijedu imati sastanak sa predstavnicima ministarstava , koji će, kako je kazao, “biti sudbonosan za opstanak mljekarskog sektora u Crnoj Gori”.
"Ukoliko sastanak ne bude onakav kakav očekujemo, svi mljekari pridružiće se našoj akciji", kazao je Lakić.
On je, govoreći o problem crnogorskih farmera, rekao da je jedan broj njegovih kolega “već razgovarao sa klanicama kako bi prodali svoja grla". Takođe je naglasio da je “jedan od glavnih razloga njihovog protesta negativan odnos otkupljivača mlijeka prema proizvođačima”.
Prema njegovim riječima “prerađivači za otkup mlijeka iz Srbije daju 48 centi po litru, te da je pitanje za Vladu i ministarstvo zašto i njima ne daju istu sumu”. "Opravdano sumnjamo da to namjerno rade kako bi uništili crnogorske proizvođače i kako bi postali zavisni od uvoza iz okruženja", naveo je on.
Direktor Direktorata za poljoprivredu Miroslav Cimbaljević kazao je da “poljoprivredni proizvođači imaju punog partnera u ministarstvu poljoprivrede”, kao i da su “preduzeli sve ono što su se ranije dogovorili”.
"Mene raduje što su ljudi u Crnoj Gori došli do nivoa da mogu i na ovaj način da iskažu svoje nezadovoljstvo, ali sa ponosom mogu da kažem da mi imamo odličnu komunikaciju i da smo prilikom kreiranja Agrobudžeta uvažili najveći dio sugestija uz uvažavanje preporuka EK. Mi smo dali sve od sebe da im pomognemo na sve moguće načine i nastavićemo sa tom praksom”, kazao je Cimbaljević i naglasio:
“Prilikom kreiranja premija za mlijeko za ovu godinu, koje su u maksimalnom iznosu za proizvođače koji predaju mlijeko mljekarama, 14 centi, za one koji imaju ovaj vid stimulacije je najveći u Evropi”, rekao je Cimbaljević.
On je, takođe, saopštio da će na sjutrašnjem sastanku “prdočiti neku od mjera koji će pomoći cjelokupnom sektoru stočarsta u Crnoj Gori”.