Većina Amerikanaca i dalje podržava obavezu nošenja maski za putnike u aviosaobraćaju i drugim mestima javnog prevoza, pokazala je nova anketa. Odlukom federalne sudije sa Floride blokirana je uredba američke vlade o obaveznom nošenju maski u javnom prevozu.
Anketa koju su sproveli Asošijeted pres i NORC Centar za istraživanje javnog mnjenja pokazuje da, uprkos protivljenju nekih građana toj obavezi, koje se povremeno manifestovalo vređenjem, pa i fizičkim nasiljem prema osoblju avio-kompanija, 56% Amerikanaca podržava zahtev da putnici u avionima, vozovima i javnom prevozu nose maske, u odnosu na 24% koji su protiv te obaveze, i 20% koji kažu da nisu ni za ni protiv.
Anketa je rađena od četvrtka do ponedeljka, neposredno pre nego što je federalna sudija sa Floride ukinula nacionalnu obavezu nošenja maski u avionima i javnom saobraćaju. Aviokompanije i aerodromi su odmah prestali da traže od putnika da nose zaštitne maske na licu.
Uprava za bezbednost saobraćaja (TSA) prestala je da sprovodi obavezu nošenja maski, a Sekretarijat za pravosuđe je u utorak objavio da neće uložiti žalbu na odluku, osim ukoliko Centri za kontrolu i prevenciju bolesti ne zaključe da je nošenje maski u saobraćaju i dalje neophodno.
Anketa pokazuje stranačke podele kada je reč o stavovima građana. Među demokratama, 80% podržava obavezno nošenje maski u prevozu, a samo 5% se protivi tom zahtevu. Među republikancima, 45% je protiv obaveznog nošenja maski, 33% je za, a 22% nije opredeljeno po tom pitanju.
Viki Petus, koja se nedavno preselila iz Frankforta u Kentakiju u Klirvoter na Floridi da bi bila blizu unuka, kaže da uživa u pogledu na zaliv u Tampi, ali joj se ne dopada "ležerni stav" guvernera Rona Desantisa, republikanca, o maskama. Kaže da će nastaviti da nosi masku da bi se zaštitila od koronavirusa, i zaštitila druge starije građane u svojoj penzionerskoj zajednici, a i nosiće je u avionu kada za par nedelja bude putovala u Kentaki.
“Posebno u avionu, gde vazduh stalno cirkuliše", kaže 71-godišnja Petus, nezavisna glasačica koja naginje Demokratskoj partiji. "Mislim da su ljudi stvarno glupi da ne nose maske. Ali - to je njihova odluka, ako žele da se razbole, neka se razbole, ja neću".
Međutim Krista Li, koja se bavi prodajom i živi u južnoj Floridi, jedva čeka da sledećeg meseca putuje avionom bez maske na licu.
"Volela bih da sam bila u avionu kada su objavili tu odluku", kaže 47-godišnja Li. "Plesala bih u prolazu između sedišta".
Podrška većine Amerikanaca obaveznom nošenju maski u javnom prevozu traje iako su strahovanja zbog kovida 19 na jednoj od najnižihih tačaka u protekle dve godine. Samo 20% Amerikanaca sada kaže da su veoma zabrinuti da će oni ili neki član porodice biti zaraženi virusom. To je pad u odnosu na 25% koliko je izrazilu veću zabrinutost pre mesec dana, i u odnosu na 36% iz decembra i januara, kada se brzo širio omikron soj virusa. Trećina Amerikanaca (33 procenta) sada kaže da su donekle zabrinuti, dok skoro polovina (48 odsto) kaže da ih uopšte ne brine mogućnost da se zaraze koronavirusom.