KIJEV - Najmanje 16 osoba je poginulo, dok je 59 ranjeno u ruskom raketnom napadu na jedan prometni tržni centar u gradu Kremenčuk, u centralnom delu Ukrajine, saopštili su ukrajinski zvaničnici, a prenosi agencija Rojters.
Objekat su pogodile dve rakete, a napad je izazvao ogroman požar, naveli su zvaničnici. Vatrogasci i vojnici tragaju za preživelima.
"Ne znamo koliko bi ljudi moglo da bude ispod ruševina", rekao je šef regionalne spasilačke službe.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na Telegramu rekao da je u trenutku napada, u tržnom centru bilo više od 1.000 ljudi.
"Beskorisno se nadati dostojanstvu i humanosti od Rusije", naveo je Zelenski. U večernjem obraćanju poručio je da je reč o planiranom ruskom napadu i da su u tržnom centru bili žene i deca.
Dmitro Lunjin, regionalni guverner, rekao je da je malo verovatno da ima mnogo preživelih u ruševinama "zbog velikog požara i puno dima". Rekao je da će spasilačke ekipe nastaviti da pretražuju ruševine i da će verovatno biti pronađeno više tela.
Dodao je da u blizini nije bilo vojnih ciljeva i dodao: "To je teroristički čin protiv civila".
U toku su spasilačke operacije, a devetoro povređenih je u teškom stanju", rekao je zamenik šefa predsedničkog kabineta Kirilo Timošenko.
U Kremenčuku, industrijskom gradu sa 217.000 stanovnika pre ruske invazije, na reci Dnjepar u regionu Poltava, nalazi se najveća ukrajinska naftna rafinerija.
Lideri G7 osudili su "gnusan" i brutalan napad na tržni centar i poručili da će ruski predsednik i počinioci napada odgovarati. Američki državni sekretar Entoni Blinken takođe je oštro osudio napad.
"Svet je užasnut današnjim ruskim raketnim napadom, u kojem je pogođen prometni ukrajinski tržni centar - što je najnovije u nizu zverstava. Nastavićemo da podržavamo naše ukrajinske partnere i da pozivamo na odgovornost Rusiju, uključujući i one koji su odgovorni za zverstva", napisao je Blinken na Tviteru.
Napad su oštro osudile i Ujedinjene nacije, čiji će Savet bezbednosti zasedati tim povodom u utorak na zahtev Ukrajine. Zamenik ruskog ambasadora pri UN-u, Dmitrij Poljanski napisao je na Tviteru, bez iznošenja dokaza, da je napad "ukrajinska provokacija".
"Tačno ono što je potrebno režimu u Kijevu da zadrži pažnju na Ukrajini pre NATO samita", ustvrdio je Poljanski.
U međuvremenu, u ruskom granatiranju Harkova, na severoistoku Ukrajine, poginulo je pet osoba a 22 su ranjene, među kojima petoro dece, rekao je regionalni guverner Oleh Sinehubov.
"Sve su to civili Harkova, koji su šetali ulicama, bili na igralištima", rekao je Sinehubov na Telegramu.
Ukrajinski predsednik prethodno je apelovao na zapadne lidere da dostave još oružja njegovoj zemlji, dok ruske snage napreduju ka Lisičansku, poslednjem velikom gradu koji ukrajinska vojska i dalje drži u Lugansku, na istoku zemlje.
Guverner Luganska Serhij Gajdaj rekao je da je u ruskom raketnom napadu na Lisičansk poginulo najmanje osam osoba, a da je 21 povređena.
Prethodno je naglasio da je Lisičansk pretrpeo "katastrofalnu štetu" od ruskog granatiranja, koje je intenzivirano nakon što je Ukrajina izgubila Severodonjeck. Apelovao je na civile da se hitno evakuišu iz Lisičanska.
Ukrajinski predsednik obratio se liderima Grupe 7, koji zasedaju u Bavarskim Alpima, i tražio još oružja - uključujući i moderne sisteme PVO.
"Partneri treba da reaguju brže, ako su zaista partneri, a ne posmatrači. Odlaganje isporuke oružja našoj zemlji je zapravo poziv Rusiji da nastavi sa udarima", rekao je predsednik Ukrajine.
Prema navodima neimenovanog evropskog zvaničnika, Zelenski je od lidera G7 tražio i dodatne sankcije Rusiji.
Lideri zemalja G7 - Kanade, Francuske, Nemačke, Italije, Japana, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Država - pokušavaju da održe jedinstvo protiv Rusije, čak i sa sve većim posledicama rata po svetsku ekonomiju.
Predsednik SAD Džo Bajden preneo je partnerima da "treba da se drže zajedno protiv Rusije".
Na početku samita, četiri države su objavile da će prestati sa uvozom ruskog zlata, kako bi pojačale sankcije Moskvi. Ali, nije poznato da li su sve članice G7 sa tim saglasne.
Iako su sankcije isekle Rusiju iz globalnog finansijskog sistema, ruski predsednik Vladimir Putin ne deluje kao da će promeniti kurs i prestati sa napadima.
Novi napadi na Harkov i Kijev
Rusija je u nedelju pokrenula nove raketne napade na dva najveća ukrajinska grada glavni grad Kijev i Harkov, čak i u trenutku kad su lideri Grupe sedam zemalja iz vodećih svetskih demokratija vodili razgovore u Bavarskim Alpima kako bi utvrdili nove načine za izolaciju Moskve.
Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko rekao je da su pogođene najmanje dve stambene zgrade u gradu, pri čemu je najmanje jedna osoba poginula, a četiri su povređene.
Rusija je pojačala upotrebu krstarećih raketa, pogađajući ciljeve širom severozapadne Ukrajine. Sirene za vazdušni napad oglasile su se u nekoliko gradova.
Rusija je napredovala u istočnoj Ukrajini iako ranije u ratu nije uspela da sruši vladu Zelenskog ili zauzme Kijev.
Novi napad na Kijev usledio je dan nakon povlačenja ukrajinskih trupa iz istočnog grada Severodonjecka, što je velika pobeda Rusije posle nedelja žestokih borbi, sa bitkama kje su u toku i koje su rezultirale međunarodnim poskupljenjem hrane i goriva.
Visoki zvaničnik američke odbrane u petak je pohvalio odluku Ukrajine da se povuče iz Severodonjecka, opisujući taj potez kao "profesionalan" i "taktički".
"Ono što rade je da se dovode u poziciju u kojoj mogu bolje da se brane", rekao je zvaničnik novinarima pod uslovom anonimnosti kako bi razgovarali o obaveštajnim i drugim osetljivim informacijama.
I dok je zvaničnik rekao da su ruske snage uspele da se domognu oko Severodonjecka, dobici su ih značajno koštali.
"Rusi su pretrpeli velike gubitke, a takođe su pretrpeli gubitke u teškoj opremi", rekao je zvaničnik. "Ruske snage pokazuju znake istrošenosti i oslabljenog morala i to utiče na njihovu sposobnost da brzo napreduju".