Šef FBI i čelnik britanske domaće obaveštajne agencije u sredu su ponovo oglasili alarm po pitanju aktivnosti kineske vlade, upozoravajući poslovne lidere da je Peking odlučan da krade njihovu tehnologiju radi konkurentske dobiti.
Direktor Federalnog istražnog biroa Kristofer Rej ponovo je izneo je dugogodišnju zabrinutost osuđujući ekonomsku špijunažu i hakerske operacije Kine, kao i napore kineske vlade da uguši neslaganja u inostranstvu. Njegov govor je bio zapažen jer se održao u sedištu MI5 u Londonu i pored generalnog direktora agencije Kena Mekaluma, u nameri da se pokaže zapadna solidarnost.
Primedbe su takođe pokazale u kojoj meri Rej i FBI smatraju kinesku vladu ne samo bezbednosnim i izazovom za obaveštajne službe, već da su takođe usklađeni sa implikacijama spoljnopolitičkih akcija Pekinga.
"Stalno vidimo da je kineska vlada ta koja predstavlja najveću dugoročnu pretnju našoj ekonomskoj i nacionalnoj bezbednosti, a pod 'našom' mislim na obe naše nacije, zajedno sa našim saveznicima u Evropi i drugde", rekao je Rej.
Mekalum je rekao da kineska vlada i njen "tajni pritisak širom sveta" predstavljaju "izazov koji najviše menja igru, a sa kojima se suočavamo".
"Ovo bi moglo da deluje apstraktno, ali je stvarno i vrši pritisak", rekao je on. "Moramo razgovarati o tome. Moramo djelovati".
Portparol kineske ambasade u Vašingtonu, Liu Penđu, odbacio je optužbe zapadnih lidera, rekavši u saopštenju elektronskom poštom Asošiejted presu da se Kina "čvrsto protivi i bori se protiv svih oblika sajber napada" i nazvao optužbe neosnovanim.
"Nikada nećemo podsticati, podržavati ili odobravati sajber napade", navodi se u saopštenju.
Pozivajući se na trenutne tenzije između Kine i Tajvana, Rej je tokom svog govora takođe rekao da bi svako nasilno preuzimanje Tajpeja od strane Pekinga "predstavljalo jedan od najstrašnijih poremećaja poslovanja koje je svet ikada video".
Prošle nedelje, direktorka nacionalne obaveštajne službe američke vlade Avril Hejns rekla je na događaju u Vašingtonu da nema naznaka da je kineski predsednik Ši Đinping spreman da vojnom silom zauzme Tajvan. Ali ona je rekla da je Ši izgleda "tražio potencijal" za takvu akciju kao deo šireg cilja kineske vlade - ponovnog pripajanja Tajvana.
Nakon nastupa sa svojim britanskim kolegom, Rej je rekao da će prepustiti drugima pitanje da li je invazija na Tajvan više ili manje verovatna nakon ruske invazije na susednu Ukrajinu. Ali, on je rekao: "Nemam razloga da mislim da je njihov interes za Tajvan na bilo koji način oslabio" i dodao da se nada da je Kina naučila šta se dešava "kada se preigraš", kao što su Rusi, kako je rekao, uradili u Ukrajini.
Direktor FBI je rekao da postoje znaci da su Kinezi, možda izvlačeći pouke iz ruskog iskustva ratovana, tražili načine da "izoluju svoju ekonomiju" od potencijalnih sankcija.
"U našem svetu to ponašanje nazivamo tragom", rekao je Rej, koji je tokom svog govora pozivao na oprez zapadne kompanije koje žele da posluju u ili sa Kinom. On je rekao da bi zapadne investicije u Kini mogle propasti u slučaju invazije na Tajvan.
"Baš kao u Rusiji, zapadne investicije izgrađene godinama mogu postati taoci, kapital nasukan, a lanci snabdevanja i odnosi poremećeni", rekao je on.
Predsednik Džo Bajden je u maju rekao da će SAD vojno odgovoriti ako Kina izvrši invaziju na Tajvan, što je jedna od najsnažnijih izjava Bele kuće u znak podrške samoupravi Tajvana u poslednjih nekoliko decenija. Bela kuća je kasnije pokušala da ublaži uticaj te izjave, rekavši da Bajden nije izneo promenu u američkoj politici prema Tajvanu, samoupravnom ostrvu koje Kina smatra otcepljenom pokrajine koja bi trebalo da se ponovo ujedini sa maticom.
Portparol ambasade je rekao da je pitanje Tajvana "čisto unutrašnje pitanje Kine" i rekao da kada je reč o pitanjima kineske teritorije i suvereniteta, ta zemlja "nema prostora za kompromis ili ustupke".
"Težićemo ka perspektivi mirnog ponovnog ujedinjenja sa najvećom iskrenošću i naporima", navodi se u saopštenju, iako se ističe da će Kina "zadržati opciju da preduzme sve neophodne mere kao odgovor na mešanje stranih snaga".