DALAS - Mađarski premijer Viktor Orban toplo je pozdravljen u Teksasu, gde je govorio na otvaranju najuticajnijeg skupa konzervativaca - Konferenciji konzervativne političke akcije (CPAC).
U govoru koji je trajao oko 30 minuta, Orban je potvrdio svoja konzervativna stanovišta zbog kojih je popularan u američkim konzervativnim krugovima.
Govorio je o niskoj stopi kriminala u Mađarskoj, sprečavanju migranata da pređu granicu, obračunu sa levicom, restrikcijama na prava LBGT populacije, niskim poreskim stopama. Liberale i progresivce je nazvao najvećim zlikovcima u istoriji i apelovao na publiku u Dalasu da se bori za "hrišćanske vrednosti".
"Užas nacizma i komunizma se desio jer su neke zapadne države u Evropi napustile hrišćanske vrednosti. Danas, progresivci planiraju da urade isto. Žele da napuste evropske vrednosti i stvore novi, post-zapadni svet. I ko će ih sprečiti u tome, ako ne vi?"
Orban je karijeru počeo kao radikalni liberal, ali je vremenom svoju partiju Fides okrenuo ka konzervativizmu i populizmu.
Kada je postao premijer drugi put 2010. godine, krenuo je u konsolidaciju političke moći u Mađarskoj. Nacionalizam i hrišćanske vrednosti unete su u Ustav 2012, a stupio je na snagu i novi izborni sistem koji je Fidesu omogućio da zadrži više od dve trećine parlamentarnih mesta na izborima 2014, uprkos tome što je osvojio 44,5 odsto glasova.
Transparensi Internešnal je izbore u Mađarskoj okarakterisao kao "slobodne, ali ne i poštene".
Osim što dominira parlamentom, Orban je restrukturirao i pravosuđe i smanjio njegovu nezavisnost, a pojačan je i pritisak na medije.
Orbanovi kritičari tvrde da je autokrata koji je zemlju od 10 miliona stanovnika u srcu Evrope pretvorio skoro u diktaturu. Kritikovan je i zbog postavljanja prijatelja i rođaka na važne pozicije, i ignorisanja korupcije među višim ešalonima vlasti.
Predsednik SAD Džo Bajden je u svojoj kampanji Orbana nazvao "totalitaristom".
Pod Orbanom u Mađarskoj su doneti zakoni koji diskriminišu LGBT populaciju i brane mađarsku kulturu, a način na koji Orban to radi neki vide kao rasizam. Recimo, u govoru 2018. godine je poručio:
"Moramo da naglasimo da ne želimo da budemo različiti i mešani, ne želimo da se naša boja kože, kultura i tradicija meša sa drugim. Ne želimo da budemo zemlja diverziteta".
Prošle nedelje, Orban je u Rumuniji održao govor u kojem je kritikovao evropske zemlje jer dozvoljavaju "mešanje različitih rasa".
Govor je izazvao kritike širom EU, a Orbanova saradnica je podnela ostavku rekavši da je govor "čist nacizam".
Među Orbanovim pristalicama u Americi, najpoznatiji je bivši predsednik Donald Tramp. Stiv Benon, nekadašnji strateg Bele kuće, poredeći dvojicu lidera, opisao je Orbana kao "Trampa pre Trampa".
Tramp je hvalio Orbana u raznim prilikama, a na svoju društvenu mrežu Istina postavio je i slike sa Orbanom.
"Divno je provoditi vreme sa mojim prijateljem, Viktorom Orbanom. Razgovarali smo o interesantnim temama, malo ljudi zna šta se zaista dešava danas u svetu".
Osim Trampa, Orbana vole i drugi američki konzervativci poput voditelja Foks njuza Takera Karlsona.
Rod Drejer, urednik magazina American Conservative , napisao je da američki konzervativci imaju mnogo da nauče od Orbana.
"SAD nisu Mađarska, i nešto što tamo funkcioniše, ovde ne bi moglo. Svejedno, cenim Orbanov agresivni konzervativizam, posebno socijalni konzervativizam. I cenim to što instinktivno zna da smo u ratu za budućnost zapadne civilizaciije i da radi u skladu s tim".
Guverner Floride Ron Desantis takođe je Orbanova pristalica. Prošle godine potpisao je zakon kojim se zaposlenima u javnim školama zabranjuje da diskutuju sa učenicima o homoseksualnosti ili transrodnom identitetu.
Iz njegovog kabineta tada je saopšteno da je zakon pravljen prema Orbanovom modelu i da je "inspirisan zakonima u Mađarskoj".