Na proteklim izborima u Sjedinjenim Državama očekivao se "crveni talas" koji bi bivšeg predsjednika Donalda Trampa trijumfalno odveo do republikanske predsjedničke nominacije, u trenutku kada se pripremao da objavi kandidaturu za predsjednika.
Umjesto toga, posle razočaravajućih rezultata Republikanske stranke na izborima u utorak veče, postavljaju se nova pitanja o Trampovoj popularnosti i budućnosti stranke koja ga je u potpunosti podržala - ponekad kako se čini na svoju štetu - dok je glasanje dalo novi zamah potencijalno najvećem rivalu bivšeg predsjednika, prenosi agencija Asošijeted pres.
Pojedine Trampove pristalice već su od njega zatražile da odloži objavu planiranu za narednu nedelju, uz poruku da bi stranka trebalo da bude usredsređena na Džordžiju, gdje bi drugi krug izbora u decembru mogao ponovo da odluči ko će kontrolisati Senat. Kandidati na izborima su bivši fudbaler Heršel Volker, kojeg je Tramp podržao, i aktuelni demokratski senator Rafael Vornok.
"Savjetovaću ga da pomjeri svoju objavu nakon drugog kruga izbora u Džordžiji koja bi trebalo da bude u fokusu svih republikanaca u zemlji", rekao je bivši Trampov savjetnik Džejson Miler koji je izbornu noć proveo sa Trampom u njegovom klubu na Floridi.
Tramp je pokušao da iskoristi izbore kao šansu da dokaže svoj politički uticaj i nakon što je poražen na predsjedničkim izborima 2020. Podržao je više od 330 kandidata za funkcije na svim nivoima, od kojih su neki bili bez iskustva ili su bili veoma problematični.
Međutim, mnogi od stavova Trampovih kandidata, kao što su ponavljanje laži o pokradenim izborima 2020. i oštro protivljenje pravu na abortus, nisu bili u skladu sa većinskim političkim raspoloženjem.
Tramp jeste odnio neke velike pobjede u utorak, naročito u Ohaju gdje je kandidat kojeg je podržao i pomogao mu da pobijedi na stranačkim izborima, pisac Džej Di Vens, lako pobijedio u trci za Senat. U Sjevernoj Karolini, kongresmen Ted Bad, takođe Trampov kandidat, pobijedio je u trci za senatsko mjesto.
Međutim, Tramp nije uspio doći do nekih od najvećih izbornih nagrada, među kojima je i Pensilvanija gdje je doktor Mehmet Oz - koji je osvojio stranačku kandidaturu za mjesto u Senatu uz Trampovu pomoć - izgubio od demokrate Džona Fetermana.
Trampovi kandidati takođe su izgubili trke za guvernere u Pensilvaniji, Mičigenu i Merilendu, kao i za senatorsko mjesto u Nju Hempširu, mada je bivši predsjednik tvrdio da je republikanski kandidat u toj državi izgubio zato što je pokušao da odustane od njegovih neosnovanih tvrdnji o namještenim predsjedničkim izborima. Još nije poznata sudbina Trampovih kandidata u Arizoni i Nevadi gdje se glasovi i dalje broje.
Najveća republikanska pobjeda bila je na Floridi, gdje je guverner Ron Desantis ubjedljivo pobijedio svog protivkandidata i učvrstio poziciju republikanske zvijezde u usponu, dok razmatra potencijalnu kandidaturu za predsjedničke izbore 2024. godine.
"Tek sam počeo da se borim", rekao je Desantis pristalicama u pobjedničkom govoru.
Dok su republikanci i dalje u dobroj poziciji da osvoje većinu u Predstavničkom domu, i mogli bi na kraju da preuzmu i kontrolu nad Senatom, oni koji su vjerovali u brzu i odlučujuću pobjedu Republikanske stranke - zbog rekordne inflacije i niskog rejtinga predsjednika Džoa Bajdena - sada upiru prst u njegovog prethodnika. Tvrde da je poruka izborne noći bila da "Amerikanci žele da idu dalje".
"Imali smo istorijsku šansu koja je propala zbog Trampovog regrutovanja nepodobnih kandidata. Tramp je sada za republikance izgubio na izborima tri puta uzastopno i vrijeme je da se izvučemo iz te gluposti", rekao je dugogodišnji republikanski strateg Skot Rid.
Bivši guverner Nju Džersija Kris Kristi, dugogodišnji Trampov prijatelj i savjetnik koji je postao i njegov kritičar - i koji sam razmatra predsjedničku kandidaturu - rekao je da je pred republikancima "suštinska odluka".
"Izgubili smo 2018. Izgubili smo 2020. Izgubili smo 2021. u Džordžiji. I sada ćemo u 2022. da izgubimo mjesta guvernera, nećemo osvojiti onoliko mjesta u Predstavničkom domu koliko smo planirali, i možda nećemo osvojiti Senat uprkos tome što je predsjednikov rejting samo 40 odsto. Samo je jedna osoba kriva za to - Donald Tramp", ocijenio je Kristi.
U međuvremenu, Tramp javno insistira da je zadovoljan rezultatima.
"Iako su na neki način izbori bili donekle razočaravajući, riječ je o velikoj pobjedi s mog ličnog stanovišta - 219 pobjeda i 16 poraza - ko bi uradio bolje od toga?", napisao je Tramp na svojoj društvenoj mreži.
Njegov portparol je takođe poručio da je Trampova agenda "Amerika prvo - ubjedljivo pobijedila na biralištima".
Međutim, republikanski strateg Dejvid Urban, bivši Trampov savjetnik, kaže da je Trampov brend narušen bez obzira na to šta bivši predsjednik kaže. U međuvremenu, Njujork post je Destantisa proglasio "DeBudućnošću (DeFuture)".
"Desantis ima veliki zamah posle ovih izbora. Tramp je bio slab dugo vremena, ali nije bilo jasno ko bi mogao da bude alternativa. Prvi put, Tramp zaista ima izuzetnog protivnika u stranci", naglasio je republikanski strateg Aleks Konant.
Na konferenciji za novinare, u srijedu u Bijeloj kući, aktuelni predsjednik Bajden rekao je da je "njegova namjera" da se ponovo kandiduje. Međutim, komentarisao je i moguću trku između Trampa i Desantisa i poručio "da će biti zabavno gledati kako se bore".