Linkovi

Tužilaštvo: Bez Ustavnog suda nema proglašenja rezultata izbora u Podgorici


ARHIVA - Skupština grada Podgorice (Foto: Savo Prelević RFE/RL)
ARHIVA - Skupština grada Podgorice (Foto: Savo Prelević RFE/RL)

Portparol Specijalnog državnog tužioca Crne Gore Vukas Radonjić saopštio je u srijedu da rezultati lokalnih izbora u Podgorici neće biti proglašeni prije izjašnjenja Ustavnog suda, koji i dalje čeka na izbor nedostajućih sudija za kvorum o odlučivanju.

Radonjić je to saopštio nakon što je parlament u utorak, glasovima parlamentarne većine, usvojio amandmane Zakona o lokalnoj samoupravi, po kojima bi bilo moguće proglašenje rezultata izbora u Podgorici i bez mišljenja Ustavnog suda.

"Upravo je i duh zakona takav da se obaveza …koja se odnosi na objavljivanje rezultata, moze ispuniti samo ako su prethodno ispunjene obaveze iz člana koji reguliše proglašenje konačnih rezultata izbora, te se objavijivanju rezultata ne moze pristupiti bez njihovog proglašenja, za koje, u konkretnom nijesu ispunjeni uslovi”, saopštio je Radonjić.

On je rekao i da “to što zakon nije predvidio rješenje u situaciji kada je Ustavni sud, koji treba da, kao organ najvećeg stepena hijerarhije i autoriteta, štiti pravilnost izbornog procesa, nefunkcionalan zbog nedovolinog broja sudija, ne može se koristiti da se, kroz izolovano tumačenje neke ili nekih zakonskih odredbi, takve situacije rješavaju na način na koji bi se povrijedio duh Ustava i zakona”.


Usvojene izmjene predviđaju da, ukoliko nadležna izborna komisija ne objavi konačne rezultate izbora u roku od 60 dana od njihovog održavanja, aktuelnom sazivu lokalnog parlamenta mandat prestaje po sili zakona.

Amandmani u tom slučaju predviđaju da “Vlada svojim aktom konstatuje prestanak mandata lokalnoj skupštini i na predlog ministarstva imenuje Odbor povjerenika”.

U parlamentarnoj većini navode bi time mogla biti riješena kriza nastala zbog neproglašenja konačnih rezultata izbora za odbornike u Skupštini glavnog grada od 23. oktobra.

Premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović rekao je na sjednici Vlade da će u Podgorici biti uvedena prinudna uprava “onog trenutka kada Izmjene zakona o lokalnoj upravi stupe na snagu”.

''Nakon sinoćnjeg zakonskog rješenja, čekaćemo da stupi na snagu. Čim se to desi, uvešće se prinudna uprava i preduzeće se sve druge radnje kako bi Podgorica nesmetano funkcionisala do završetka političke situacije", rekao je Abazović.

On je rekao da će se Vlada “ponijeti odgovorno” i da “ne može dozvoliti bilo kome da uzurpira vlast koja proizilazi iz slobodne vojle građana i koja je utemeljena na Ustavu”.

Demokratska partija socijalista (DPS) ocijenila je da je usvajanje amandmana na Zakon o lokalnoj upravi “očigledna” namjera nelegitimne parlamentarne većine da rade protiv Ustava i Zakona”.

"Jasno je da se ovim želi formirati neki paralelni pravni sistem, kojim će se apsolutno odstupiti od evropskog i prosperitetnog puta Crne Gore”, rekao je šef poslaničkog kluba DPS-a Danijel Živković.


Živković je rekao da su iz “DPS-a apelovali da se svi koji ispunjavaju uslove prijave na otvoreni poziv za sudije Ustavnog suda, kako bismo ga 9. ili 10. januara, nadam se, kompletirali".

Na jesenas održanim izborima u Podgorici, Demokratska partija socijalista predsjednika Mila Đukanovića izgubila je apsolutnu većinu, a formiranje nove gradske uprave dogovorili su predstavnici partija trenutne parlamentarne većine i pokret “Evropa sad”.

Predsjednik Opštinske izborne komisije Podgorica odbio je da u dnevni red sjednice uvrsti tačku o proglašenju konačnih rezultata izbora, navodeći da po zakonu ne može biti proglašenja rezultata prije nego što se o žalbama partija na izborni proces izjasni Ustavni sud.

XS
SM
MD
LG