Poreklo kovida 19 i dalje nije definitivno ustanovljeno. Tri godine posle početka pandemije, još nije jasno da li je virus koji izaziva bolest "pobegao" iz laboratorije u Vuhanu, ili se preneo na ljude sa životinja.
Međutim, jedna stvar je poznata: kada je reč o dezinformacijama o kovidu 19, svaki novi izveštaj o poreklu virusa brzo izazove skliznuće i povratak na širenje neproverenih i obmanjujućih tvrdnji o virusu, vakcinama i maskama, koje kruže od početka pandemije.
To se opet dogodilo ove nedelje, pošto je američki Sekretarijat za energetiku potvrdio da je u jednom klasifikovanom izveštaju utvrđeno, uz ogradu "sa malim stepenom poverenja", da je virus pobegao iz laboratorije. U roku od nekoliko sati, na internetu su sve više počele da se pominju teorije zavere o kovidu 19, a mnogi komentatori su isticali da je klasifikovani izveštaj dokaz da su sve vreme bili u pravu.
Daleko od toga da je definitivan, izveštaj Sekretarijata za energetiku je samo najnoviji u nizu pokušaja naučnika i zvaničnika da ustanove poreklo virusa, koji je do sada usmrtio najmanje 7 miliona ljudi, od kada je prvo otkriven u gradu Vuhanu u centralnom delu Kine, krajem 2019.
Izveštaj nije javno objavljen, i zvaničnici u Vašingtonu naglašavaju da različite američke agencije nisu saglasne o poreklu virusa. U utorak je direktor FBI-ja Kristofer Rej izjavio da FBI "već duže vreme" procenjuje da je pandemija najverovatnije nastala kao posledica "potencijalnog incidenta u laboratoriji u Vuhanu".
Međutim, drugi u američkoj obaveštajnoj zajednici se ne slažu, i ne postoji konsenzus. Mnogi naučnici veruju da je najverovatnije objašnjenje da je koronavirus, koji izaziva kovid 19, prešao sa životinja na ljude, verovatno na pijaci Huanan u Vuhanu, što je scenario koji potkrepljuju brojne studije i izveštaji. Svetska zdravstvena organizacija ističe da, dok je životinjsko poreklo virusa i dalje najverovatnije, treba dodatno ispitati mogućnost da je virus procurio iz laboratorije, i ona se još ne može isključiti.
Ljudi treba da budu otvorenog uma u odnosu na dokaze koji su korišćeni u proceni Sekretarijata za energetiku, smatra virusolog Angela Rasmusen. Međutim, ona kaže da bez procene dokaza koji se nalaze u tom klasifikovanom izveštaju, nema razloga da se osporavaju zaključci da se virus prirodno preneo sa životinja na ljude.
“Možemo da znamo, i znamo šta pokazuju naučni dokazi", napisala je Rasmusen na Tviteru. "Raspoloživi dokazi i dalje pokazuju prelivanje infekcije sa životinja na ljude na pijaci Huanan".
Mnogi od onih koji se pozivaju na izveštaj kao dokaz, međutim, po svemu sudeći nisu mnogo zainteresovani za dokaze. Oni koriste izveštaj da bi tvrdili kako su stručnjaci grešili i kada su u pitanju bile maske i vakcine.
“Zatvaranje škola je bilo neuspešna i katastrofalna politika. Maske nisu efikasne, i čak su štetne", piše u tvitu koji je pročitan najmanje 300.000 puta od nedelje. "Kovid je došao iz laboratorije. Sve što su skeptici govorili je tačno".
Ukupan broj pominjanja kovida 19 je počeo da raste pošto je Vol strit džurnal objavio priču o izveštaju Sekretarijata za energetiku u sredu. Od tada, pominjanje različitih teorija zavere u vezi sa kovidom 19 je drastično poraslo, prema analizi koju je sprovela grupa za analizu medija "Zignal labs" iz San Franciska, i podelila sa agencijom Asošijeted pres.
Dok je teorija da je virus izašao iz laboratorije kružila internetom od početka pandemije, pominjanje te teorije je skočilo za 100.000% u 48 sati od kad je objavljen izveštaj Sekretarijata za energetiku, prema analizi Zignala, koji pregleda sadržaje na društvenim mrežama, blogovima i drugim sajtovima.
Mnoge od teorija zavere protivreče jedna drugoj, kao i nalazima iz izveštaja Sekretarijata za energetiku. Članica Predstavničkog doma Mardžori Tejlor Grin, republikanka iz Džordžije, nazvala je kovid 19 "biološkim oružjem iz Kine, koje je napravio čovek". Jedan od njenih pratilaca na Tviteru je brzo izneo suprotnu tvrdnju. "Virus je napravljen u Ukrajini", odgovorio je.
Pošto još ima toliko pitanja o svetskom događaju koji je odneo tako mnogo života i poremetio još više njih, uopšte nije iznenađujuće što kovid 19 i dalje može da izazove toliko gneva i pogrešnih informacija, ističe Bret Šefer iz Saveza za čuvanje demokratije, organizacije sa sedištem u Vašingtonu koja prati propagandu različitih vlada o kovidu 19.
“Pandemija je svima poremetila život. Mislim da intenzitet osećanja prema kovidu neće skoro proći", kaže Šefer. "I svaki put kada se pojavi nešto novo, to udahne novi život tim frustracijama i nezadovoljstvima, stvarnim ili imaginarnim".
Zvaničnici kineske vlade ranije su koristili svoje naloge na društvenim mrežama da podstaknu teorije zavere protiv SAD, uključujući neke koje nagoveštavaju da su same Sjedinjene Države napravile virus kovida 19, i "podmetnule" ga Kini.
Do sada, nisu posebno glasno reagovali na izveštaj Sekretarijata za energetiku. U svom zvaničnom odgovoru, kineska vlada je odbacila procenu američke agencije kao pokušaj da se politizuje pandemija. Na internetu, kineska mreža propagande i dezinformacija je bila uglavnom tiha, sa izuzetkom nekoliko objava u kojima je kritikovan ili ismevan izveštaj Sekretarijata za energetiku.
“NAJNOVIJA VEST", napisao je na Tviteru "jutjuber" koji podržava Kinu. "Sada mogu da objavim, 'sa malo poverenja', da je pandemija Kovida počela kada je virus procurio sa laptopa Hantera Bajdena" - konstatovao je, što je aluzija na istragu koju republikanci u američkom Kongresu vode protiv sina predsednika Bajdena.