Odlazeći predsjednik Crne Gore, Milo Đukanović, saopštio je na konferenciji za medije na Cetinju da niko realan ne može osporiti istorijski značaj rezultata ostvarenih tokom njegove vladavine i poručio da se neće povući iz politike, već će iskoristiti zakonsko pravo na titulu počasnog predsjednika.
“Nemam namjeru da eksplicitnije sumiram i afirmišem rezultate ostvarene tokom trajanja vlasti koju sam personifikovao u dužem prethodnom periodu čiji istorijski značaj niko realan ne može osporiti”, rekao je Đukanović i dodao da je očuvan mir i učvršćen multietnički sklad 90-tih dok je bjesnio ratni vihor u okruženju.
On je rekao da je Crna Gora pošteđena razaranja i pogibija tokom NATO kampanje na SRJ, mirnim putem obnovljena i međunarodno priznata država prije 17 godina, prepoznata kao važan faktor stabilnosti u regionu, članica NATO od prije 6 godina, država u predvorju EU, kao i najrazvijenija ekonomija na Zapadnom Balkanu.
Đukanović je rekao da je snaga njihove vizije došla do izražaja i nakon promjene vlasti 2020. snaga ovih dostignuća, i nakon nedavnih predsjedničkih izbora, ocjenjujući da su u njegovoj partiji, “u duhu razvijenog evropskog društva pokazali svoj demokratski kapacitet, i time dodatno uzdigli Crnu Goru kao modernu evropsku državu”.
“Površne primjedbe koje su često dolazile sa raznih zapadnih adresa o nesmjenjivosti vlasti u našoj zemlji time su izgubile vjerodostojnost. Nadam se i da su u međuvremenu neki od naših partnera razumjeli da svaka politička promjena ne znači obavezno i promjenu nabolje”, rekao je, ocjenjujući da na Balkanu još uvijek traje bespoštedni politički rat između multietničke demokratije i nacionalizama, između evropskih vrijednosti i nasilne promjene granica, osvajanja teritorija i zbrinjavanja svog naroda u okviru svoje države.
On je rekao da “ne zna da li su svi, ali imam utisak da je većina evropskih partnera shvatila da su u Crnoj Gori dobili ono što nijesu željeli”.
“Zato ne želim da prećutim da su naglašeno potencirana očekivanja, kao i konkretne aktivnosti pojedinih zapadnih partnera da se vlast ovdje pošto-poto promijeni, bez obzira na to šta je im je bila pobuda, objektivno išli na ruku onima iz bližeg i daljeg inostranstva koji su sve radili i rade na podrivanju i destabilizovanju Crne Gore zbog njenog strateškog evropskog i evroatlantskog usmjerenja”, rekao je i dodao da je to doprinijelo i pojačanom kolebanju u ostatku regiona u odnosu na evropske i evroatlantske integracije kao strateški put razvoja.
Prema njegovim riječima, vanredni parlamentarni izbori 11. juna su za sve političke subjekte i za sve građane Crne Gore ta prva velika šansa i velika nada, ocjenjujući da je “Crna Gora ponovo na strateškoj raskrsnici sa koje je moguće i naprijed u Evropu, i natrag u pogubni balkanski nacionalizam”.
“Ponovo su na ozbiljnoj probi mir i stabilnost, multietnički sklad, građanski model države i evropski sistem vrijednosti”, smatra Đukanović i dodaje da su “funkcionalne institucije osnovni uslov dinamičnog ekonomskog razvoja i daljeg ukupnog društvenog napretka, za šta je jedina garancija stabilna proevropska vlada posvećena državnim i nacionalnim interesima”.
Đukanović je kritikovao rad Vlada Zdravka Krivokapića I Dritana Abazovića, ističući da je “uprkos neznanju, neradu, pa i lošoj namjeri i pojedinaca i u tu svrhu zloupotrebljenih institucija, Crna Gora ostala posvećena evropskoj perspektivi, obavezama koje proističu iz članstva u NATO, kao i osnovnim prioritetima spoljne politike, pokazujući vitalnost i spremnost društva da odlučno brani građanski koncept multietničke demokratije”.
Dugogodišnji crnogorski lider vjeruje da će Vlada izabrana nakon skorih parlamentarnih izbora preuzeti odgovornost i djelovati na ovim postulatima i stvoriti uslove za odvijanje normalnog političkog života u zemlji.
“Može se i za Crnu Goru reći ono što je Vaclav Havel kazao 90-tih da bez snova o boljoj Evropi nikada nećemo ni izgraditi bolju Evropu. Ja vjerujem i u bolju Crnu Goru i u bolju Evropu. Nema vječne vlasti, samo je Crna Gora vječna”, rekao je.
"Ne povlačim se iz politike, biću počasni predsjednik"
Odgovarajući na pitanje hoće li se povući iz politike, rekao je da “neće da se povuče iz nečega čemu je posvetio život”, navodeći da je “ubijeđeni pripadnik proevropske politike”, te da će bez dileme, “nastaviti da podržava tu politiku i partiju kojoj je donedavno bio na čelu".
“Danas završavam mandat aktivnog predsjednika, a koristiću zakonsku mogućnost da budem počasni predsjednik. To sugeriše i odgovor na pitanje čime ću se baviti, a biću posvećen sređivanju svoje arhive, sistematizaciji tog dugog političkog vijeka, jer vjerujem da to može koristi ne samo za dugotrajnija moja sjećanja, već i nekome ko bi se bavio politikom”, rekao je.
"Danas, kada iz EU kažu da su na Balkanu posustale reforme, to je tačno, ali fali drugi dio rečenice, da su stale i zbog izostanka dovoljne pomoći od strane EU i NATO-a. Nedostatak je izložio i Balkan za maligne uticaje trećih zemalja”, ocijenio je Đukanović i dodao da su NATO i EU morale jasno reći za Zapadni Balkan - "ovo je zona naše odgovornosti", te da se nada da je “ukrajinska tragedija dugoročno probudila one koji su odgovorni za bezbjednost Evrope”.
Đukanović je rekao i da “ne bi ništa promijenio na onim najvažnijim stvarima koje je uradio u prethodnih 30 godina”.
On je najavio i da će iskoristiti zakonsko pravo na počasnu titulu bivšeg predsjednika, koja mu, pored ostalog, omogućava naknadu, policijsku pratnju, kancelariju i prisustvo državnim ceremonijama.