Linkovi

Rad tužilaštva u fokusu 13. protesta "Srbija protiv nasilja"


Figura od stiropora koja simbolizuje republičku javnu tužiteljku Zagorku Dolovac na protestu "Srbija protiv nasilja" (FoNet)
Figura od stiropora koja simbolizuje republičku javnu tužiteljku Zagorku Dolovac na protestu "Srbija protiv nasilja" (FoNet)

BEOGRAD - Trinaesti protest "Srbija protiv nasilja" počeo je ispred Skupštine Srbije, a završio se ispred Republičkog javnog tužilaštva čiji je rad u fokusu ove subote. Organizatori protesta su ranije iskazali revolt što se republička javna tužiteljka Zagorka Dolovac nije oglašavala o glavnim aferama koje su potresale režim Aleksandra Vučića, podseća FoNet.

"Kako se u Srbiji bez nasilja možemo nadati bez pravosuđa? To je odgovor na pitanje zašto večeras idemo to Republičkog javnog tužilaštva", rekao je voditelj Smiljan Banjac ispred Skupštine Srbije i dodao da bi "vlast volela da protesti utihnu, ali da se to neće dogoditi".

Tokom protestne šetnje učesnici su uzvikivali i "Ima nas dovoljno", aludirajući na manji broj okupljenih na protestima u poslednje vreme, u odnosu na broj demonstranata na početku.

Na čelu kolone nalazila se figura od stiropora koja simbolizuje republičku javnu tužiteljku i drži transparent "Evo me, nisam se sakrila", a građani nose transparente "Maco, budi mirna, lajem na Vulina" i "Tužilaštvo je pojela korupcija".

Početak protesta "Srbija protiv nasilja" ispred Skupštine Srbije (FoNet)
Početak protesta "Srbija protiv nasilja" ispred Skupštine Srbije (FoNet)
Pravnica Sofija Mandić obratila se okupljenima ispred zgrade tužilaštva u Nemanjinoj ulici i ocenila da je "tužilaštvo krpa kojom vlasti brišu svoja zlodela".

Ona je govorila o nedavno održanoj sednici Visokog saveta tužilaštva, koja je bila otvorena za javnost, i rekla da je republička tužiteljka Zagorka Dolovac "jednim potezom ruke" prekidala raspravu o kadrovskim rešenjima i upitala "šta se tek dešava kada su isključene kamere".

"Molim vas da se dogovorimo da se nećemo tek tako razići, ako nas je mnogo, sve je moguće pa i ispunjenje zahteva protesta. Ne dajte se, moramo pojačati pritisak", poručila je Sofija Mandić.

Demonstranti u šetnji ispred Vlade Srbije (FoNet)
Demonstranti u šetnji ispred Vlade Srbije (FoNet)
Zlatko Kokanović iz udruženja "Ne damo Jadar" ispred zgrade Republičkog javnog tužilaštva podsetio je na borbu tog i drugih udruženja protiv kompanije Rio Tinto. Kokanović je kritikovao i nedavno usvojene izmene Zakona o planiranju i izgradnji, kojima se ukida naknada na konverziju zemljišta.

"Nama je odavno jasno da smo prodati na svetskoj pijaci, samo je potrebno otvoriti vrata da okupatori dođu po obećano. Zakon koji je Skupština izglasala u sredu, a Vučić u četvtrak potpisao, da otvori vrata domaćim tajkunima i stranim lešinarima, da proda ovu našu državu. Nije uvažio zahtev građana, zahtev 84 poslanika koji su tražili ocenu ustavnosti zakona od Ustavnog suda".

Kokanović je rekao da se građani više "ne boje Vučića" i da je "u njegovim rukama nož, ali je u njihovim pogača".

Okupljenima se obratio i student prve godine Fakulteta političkih nauka Vuk Aleksić koji je poručio da će studenti biti aktivni u protestima dok se ne ispune zahtevi.

Na protestima se traže ostavke ministra policije Bratislava Gašića i šefa BIA-e Aleksandra Vulina, smena Saveta REM-a i rukovodstva RTS-a, oduzimanje frekvencija televizijama Pink i Hepi zbog promocije nasilja, gašenje štampanih medija koji krše novinarski kodeks i šire lažne vesti, gašenje rijaliti programa.

Vlast odbija da ispuni zahteve.

Zahtev opozicije u Skupštini za formrianjem Anketnog odbora koji bi se bavio okolnostima ubistava i eventualnim propustima sistema, formalno je ispunjen, ali je ubrzo potom rad tog tela blokiran odlukom vlasti da obustavi rad zbog apela roditelja žrtava.

XS
SM
MD
LG