Linkovi

 
SAD sankcionisale četiri zvaničnika iz Republike Srpske zbog podrivanja Dejtona

SAD sankcionisale četiri zvaničnika iz Republike Srpske zbog podrivanja Dejtona


Zvaničnici Republike Srpske Željka Cvijanović, Radovan Višković, Nenad Stevandić koje su sankcnionisale američke vlasti (Foto: AP/RSE)
Zvaničnici Republike Srpske Željka Cvijanović, Radovan Višković, Nenad Stevandić koje su sankcnionisale američke vlasti (Foto: AP/RSE)

Sjedinjene Države sankcionisale su u ponedeljak četiri zvaničnika iz bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS): Željku Cvijanović, članicu Predsjedništva BiH, Nenada Stevandića, predsjednika Narodne Skupštine RS, Radovana Viškovića, predsjednika Vlade RS i Miloša Bukejlovića, ministra pravde RS.

Sankcije je izrekao Odjel za kontrolu strane imovine (OFAC), Sekretarijata za finansije SAD, koji do sada izrekao većinu američkih sankcija za zvaničnike sa Zapadnog Balkana.

U saopštenju Stejt departmenta o sankcijama je navedeno da su zvaničnici omogućili usvajanje zakona u Narodnoj skupštini RS koji su podrivali Ustav BiH, kao aneks Dejtonskog mirovnog sporazuma. Riječ je o odlukama Narodne skupštine o nepriznavanju odluka Visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH u tom entitetu.

Ovaj novi zakon, kojeg je promovisao Milorad Dodik, predsjednik RS, entiteta u BiH, koji je već pod američkim sankcijama, je drzak pokušaj podrivanja državnih institucija“, naveo je portparol Stejt departmenta Metju Miler. „Zakon prijeti stabilnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH, kao i izgledima zemlje za integracije u evroatlantske i evropske institucije, nauštrb ljudi u BiH.“

Brajan Nelson, podsekretar za terorizam i obavještajne finansije Sekretarijata za finansije saopštio je takođe da postupci predstavnika RS ugrožavaju stabilnost, suverenitet i teritorijalni integritet BiH, kao i teško stečeni mir zasnovan na Dejtonskom mirovnom sporazumu: „Takvo ponašanje dodatno ugrožava buduću putanju zemlje i uspješnu integraciju u evroatlantske institucije“.

Sankcije su izrečene na osnovu izvršne naredbe „EO 14033“, koja kao razloge navodi korupciju, te ugrožavanje mira i stabilnosti, kojom je predsjednik SAD Džo Bajden u junu 2021. godine proširio ovlašćenja za sankcionisanje na Zapadnom Balkanu.

U saopštenju Stejt departmenta navodi se da je Dodik bio sponzor i glavni zagovarač zakona o nevaženju odluka Ustavnog suda BiH u RS.

Upravo Dodik bio je prvi zvaničnik iz BiH sankcionisan na osnovu izvršne naredbe „EO 14003“, a kao razlozi su navedeni podrivanje državnih institucija i rad na kreiranju paralelnih institucija u RS, koruptivne aktivnosti, te etno-nacionalistička retorika koja izaziva podjele.

Sekretarijat za finansije prvi put je sankcionisao Dodika još 2017. godine, zbog opstrukcije Dejtonskog mirovnog sporazuma. Već tada, donesena je odluka o blokiranju sve imovine koju on eventualno posjeduje u SAD, o zabrani ulaska u SAD, dok su američkim državljanima zabranjeni transakcije i poslovanje sa njim.

U aprilu 2022. godine, Dodiku i njegovoj saradnici Željki Cvijanović, sankcije sa sličnim mjerama je uvelo i Ujedinjeno kraljevstvo, navodeći kao razlog „namjerno podrivanje teško stečenog mira u BiH“. Cvijanović do sada nije imala američke sankcije.

Portpatol Stejt departmenta Miler je naveo da je visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit – kao vrhovni autoritet za interpretaciju Dejtonskog sporazuma – javno osudio zakon kao neprihvatljivo narušavanje vladavine prava i napad na ustavni poredak BiH, te da je Dodik potpisao zakon 7. jula 2023. godine, uprkos Šmitovom poništavanju zakona.

Današnje sankcije su nadogradnja prethodnih američkih sankcija i restrikcija sa vizama koje smo nametnuli kako bismo promovisali odgovornost, mir, stabilnost i funkcionalno demokratsko upravljanje na Zapadnom Balkanu. Nastavićemo podržavati ljude u BiH i njihove napore na izgradnji vladavine prava i osiguranju mira i prosperiteta“, dodao je Miler.

Stejt department je saopštio i da proces kojim su sporni zakoni usvajani, kao i informacije sa veb stranice Narodne skupštine, jasno pokazuju da su sankcionisani pojedinci odgovorni za traženje specijalne sjednice Narodne skupštine 27. juna „kako bi bilo održano glasanje o ovoj inflamantornoj legislativi“.

Dodaje se da su Višković, Stevandić i Cvijanović tražili održavanje sjednice, dok je Bukejlović prezentovao zakon u ime Vlade RS, a svi su podržali njegovo usvajanje.

Takođe je navedeno da institucije koje predstavljaju sankcionisane osobe nisu meta OFAC-ovih sankcija.

Kao rezultat sankcija, sva imovina i poslovni interesi sankcionisanih u SAD su blokirani, a zabranjene su im i poslovne transakcije sa američkim državljanima i firmama, kao i putovanja u SAD.

Po naredbi „EO 14033“ do sada su sankcionsane ukupno 24 firme ili pojedinca sa Zapadnog Balkana, uključujući i današnje sankcije - najviše iz BiH (16).

Osim današnjih sankcija, od ranije su mjere izrečene narednim pravnim i fizičkim licima: Alternativna televizija Banja Luka, Integral Inženjering Laktaši, Marinko Čavara, Diana Kajmaković, Osman Mehmedagić, Fadil Novalić, Asim Sarajlić, Alen Šeranić, Dragan Stanković, Slobodan Stanković, Gordana Tadić i Dodik.

Iz Srbije je upravo na osnovu te naredbe početkom jula sankcionisan Aleksandar Vulin, direktor Bezbednosno informativne agencije.

XS
SM
MD
LG