Predsednik Džo Bajden doputovao je u petak na samit G20 u Indiji, gde se nada da će iskoristiti neuspehe predsednika Kine Ši Đinpinga i Rusije Vladimira Putina kako bi povećao uticaj Vašingtona.
Bajden se po dolasku sastao sa premijerom Indije, Narendrom Modijem, a kako je saopšteno iz Bele kuće, razgovaraće sa drugim liderima na marginama sastanka, saopštila je Bela kuća.
Prema zajedničkom saopštenju, objavljenom posle sastanka Bajdena i Modija, SAD i Indija obećale su da će sarađivati po nizu pitanja, od demokratskih principa do lanca nabavki poluprovodnika.
Lideri G20 okupili su se u petak u Nju Delhiju u svetlu dubokih podela između vodećih zemalja članica i Šijevog izostanka koji dovodi u pitanje relevantnost bloka. G20 je osmišljen tokom finansijske krize 2008. kao način upravljanja globalnom ekonomijom.
Međutim, pronalaženje konsenzusa među članicama bilo je sve teže poslednjih godina. Uz okupljene lidere u Nju Delhiju, koji je delimično ispražnjen za tu priliku, domaćin Indija traga za sporazumom o hitnim pitanjima kao što su rat u Ukrajini i klima.
Indijski premijer opisao je samit kao diplomatsko sazrevanje njegove zemlje i kao dokaz uticaja i prestiža Nju Delhija na globalnoj sceni. Međutim, tu ideju je doveo u pitanje Ši, koji je odlučio da preskoči sastanak i pošalje premijera Li Ćijanga na samit.
Nema zvaničnog objašnjenja za odsustvo, ali Ši je kaznio Modija zbog smrtonosnog kinesko-indijskog graničnog spora i bio otvoren o svojim naporima da učini grupu kao što je G20 pristupačnijom interesima Pekinga.
Dok se bude održavao samit, Ši će biti domaćin liderima Venecuele i Zambije u Pekingu.
Modi je, uoči mogućeg reizbora početkom sledeće godine, istakao sebe u prvi plan procesa. Njegova fotografija ukrašava brojne bilborde i postere G20 postavljene širom Delhija.
Neuspeh lidera G20 u postizanju sporazuma o zajedničkom saopštenju sa samita, inače rutinskoj diplomatskoj praksi, mogao bi da se vidi kao sramota za Indiju i za Modijevu tvrdnju da ujedinjuje zemlje u razvoju i bogatije članice.
Modi pokušava da osigura najmanje jedan konkretan korak u tom pravcu, sa nekoliko lidera koji izražavaju podršku proširenju bloka na "G21" i uključivanju Afričke unije kao stalne članice.
Međutim, Ukrajina izgleda da je ključna tačka, kao i ko plaća za napore da se riješi problem klimatskih promena.
"Imajte malo strpljenja", izjavio je u petak visoki indijski diplomata Amitab Kant, insistirajući da o tekstu treba da odluče lideri.
Diplomatska osuda i optužbe za ratne zločine takođe, drže ruskog lidera Vladimira Putina podalje od samita, iako Moskva i dalje vrši pritisak na saveznike da umanje međunarodnu osudu njegove invazije na Ukrajinu.
"Još jednom, Vladimir Putin nije uspeo da se pojavi na sastanku G20", rekao je britanski premijer Riši Sunak.
"On je arhitekta svog diplomatskog izgnanstva, izolovao se u svojoj predsedničkoj palati i blokirao kritike i realnost. Ostale članice G20, u međuvremenu, pokazuju da ćemo se pojaviti i raditi zajedno da bi očistili ostatke Putinovog razaranja", rekao je Sunak.
Pažljivo praćenje
Na putu ka samitu, predsednik Džo Bajden insistirao je da će sastanak i dalje biti "iskorak", čak i kada postoji zabrinutost na tržištima da će trgovinski rat između dve najveće svetske ekonomije eskalirati.
Kruže glasine da je Kina možda spremna da zabrani Ajfon kompanije Epl.
Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven, je tokom leta ka Indiji, odbio pitanja o tim glasinama.
"Pitanja kao što su "šta ih motiviše, kakav će biti opseg ovoga i kakav će biti njihov neto efekat", su na Pekingu da odgovori", rekao je on.
Mnogi lideri G20 strahuju da su njihove ekonomije već pod rizikom da postanu kolateralna šteta, dok se sukobljavaju navjeće svetske ekonomije.
Ekonomisti kažu da su američka ograničenja prenosa osetljive tehnologije u Kinu produbila usporavanje u drugoj po veličini ekonomiji na svetu.
Međutim, oni takođe ukazuju na ozbiljne strukturne probleme u Kini, kao što su smanjenje radne snage, sporija produktivnost i pregrejano tržište nekretnina.
Govoreći u petak u Delhiju, sekretarka za finansije Dženet Jelen upozorila je da kinesko usporavanje nosi rizike za ceo svet.
"Kina se suočava sa raznim kratkoročnim i dugoročnim globalnim izazovima, ekonomskim izazovima koje pažljivo pratimo", rekla je ona dodajući da pored toga, Kina ima "priličan politički prostor da se izbori sa tim izazovima".