Poslednji meseci doneli su promene na političkoj sceni Srbije – SNS je i dalje stranka sa najvećom podrškom, ali manjom nego proteklih godina i za nju bi na eventualnim izborima glasalo 36,3 odsto građana, dok bi eventualnoj koaliciji stranaka koje su sada na vlasti (SNS-SPS-PUPS-PS-SDPS-JS) poverenje dalo 44 odsto birača.
Kako je pokazalo istraživanje javnog mnenja agencije Stata, koje je predstavljeno u utorak u Medija centru u Beogradu, ukoliko bi opozicija išla u dve kolone, za stranke koje organizuju protest “Srbija protiv nasilja” glasalo bi 38 odsto, a stranke desnice koje sebe nazivaju državotvornom opozicijom dobile bi 11 odsto glasova izašlih birača.
Posmatrano po strankama Stranka slobode i pravde ima podršku 9,8 odsto, SPS - 7,3 odsto, Narodni pokret Srbije Miroslava Aleksića - 5,5 odsto, Srbija centar Zdravka Ponoša - 4,4 odsto, Zeleno - levi front - 4,0 odsto, Zavetnici 3,4 odsto, Ekološki ustanak - 3,1 odsto i Novi DSS 3,0 odsto.
Ispod cenzusa su Dveri - 2,6 odsto, Demokratska stranka - 1,2 odsto, Zajedno 0,6 odsto i Narodna stranka - 0,6 odsto.
Raspisivanje izbora u Srbiji u narednim mesecima podržava 48 ispitanika, protiv izbora je 26 odsto, a toliko ima i građana koji nemaju stav o izborima. U Beogradu se najviše građana izjašnjava za raspisivanje izbora - 58 odsto njih smatra da su izbori rešenje sa trenutnu političku situaciju.
Prema rečima Jovanke Vukmirović iz agencije Stata, istraživanje pokazuje da 36 odsto ispitanika podržava opstanak sadašnje vlasti zarad mira i stabilnosti u zemlji, dok je 48 odsto za promene, a njih 16 odsto nema stav o tome.
A na pitanje da li aktuelna vlast može da očuva ekonomsku stabilnost Srbije i mir, 46 odsto ne veruje u to, 39 odsto ima po verenja u vlast, a 15 odsto nema stav.
Aktualne proteste “Srbija protiv nasilja” podržava 44 odsto građana, protiv je 39 odsto, a o protestima nema stav 17 odsto ispitanika.
Takođe, 46 odsto ispitanika smatra da Srbija ne ide u dobrom pravcu, 38 odsto je zadovoljno, a 16 nema stav.
Istraživanje agencije Stata pokazuje i promene u odnosu prema Evropskoj uniju – ulazak Srbije u EU podržava 46 odsto, dok je protiv 37 odsto ispitanika.
U poslednjih godinu dana došlo je i do promene u tome kako građani Srbije ocenjuju svoj život: 39 odsto ispitanika kaže da danas žive lošije, 40 odsto kaže da živi isto, a 18 odsto kaže da živi bolje nego pre godinu danas.
Najveći problem za građane Srbije je rast cena – to smatra 72 odsto ispitanika. Pored toga, među tri glavna problema u zemlji ispitanici najviše vide loš položaj radnika i niske zarade (48 odsto) i korupciju i kriminal (45 odsto).
Situaciju na Kosovo kao jedan od tri glavna problema u zemlji vidi oko 36 odsto ispitanika. Njih oko 44 odsto navodi da su bezbednost građana i nasilje u društvu među vodećim problemima.
Takođe, 54 odsto ispitanika se plaši da bi mogla da se ponove teška ubistva koja su se dogodila početkom maja. Oko 48 odsto navodi da se najviše boji nasilnika iz okruženja koji su "iznad zakona", a 38 odsto vršnjačkog nasilja u školama.
Strah od izbijanja rata na Kosovu pokazalo je 43 odsto ispitanika, 17 odsto od terorističkih udara, 12 odsto strahuje od nasilja na radnom mestu, 11 odsto od nasilja u porodici i 10 odsto od pretnji na društvenim mrežama.
Kako je rekla Vukmirović, istraživanje je sprovedeno od 8. do 13. septembra na uzorku koji odgovara demografskoj strukturi Srbije sa prošlogodišnjeg popisa. Telefonskim intervjuima i terenskom anketom uzeti su stavovi 1.580 ispitanika.