Linkovi

Garlandov odgovor republikancima: "Ne primamo naređenja ni od predsednika, ni od Kongresa, radim za narod"


Merik Garland, državni sekretar za pravosuđe, tokom ispitivanja u Kongresu (Foto: REUTERS/Evelyn Hockstein)
Merik Garland, državni sekretar za pravosuđe, tokom ispitivanja u Kongresu (Foto: REUTERS/Evelyn Hockstein)

Američki državni sekretar za pravosuđe Merik Garland rekao je u sredu članovima odbora Predstavničkog doma američkog Kongresa koji kontrolišu republikanci da on vodi nepolitičko odeljenje koje ne ispunjava naloge predsednika ili poslanika.

U svom svedočenju, Garland je uzvratio protiv zakonodavaca koji su kritikovali Sekretarijat za pravosuđe (DOJ) zbog postupanja po optužnicama protiv bivšeg republikanskog predsednika Donalda Trampa i sina demokratskog predsednika Džoa Bajdena, Hantera.

„Naš posao nije da primamo naređenja od predsednika, Kongresa ili bilo koga drugog o tome koga ili šta da krivično istražujemo“, rekao je Garland pred Odborom za pravosuđe Predstavničkog doma.

"Ja nisam predsednikov advokat. Dodaću da nisam ni tužilac Kongresa. Ministarstvo pravde radi za američki narod."

To je Garlandovo prvo od dva svedočenja pred Kongresom u periodu koji su obeležile optužnice koje je podiglo federalno tužilaštvo, a imaju epitet istorijskih. Prva je optužnica protiv bivšeg predsednika Donalda Trampa, a druga protiv sina aktuelnog šefa države, Hantera Bajdena.

Takođe dolazi nedelju dana pošto je Predstavnički dom predvođen republikancima pokrenuo istragu o opozivu predsednika Džoa Bajdena, u vezi sa poslovima u inostranstvu njegovog sina Hantera.

Bela kuća je odbacila tu istragu kao politički motivisanu i nepotkrepljenu dokazima, a demokrata u Odboru za pravosuđe Predstavničkog doma Džerold Nadler optužio je republikance da troše „ogromne količine dolara poreskih obveznika“ na istrage o Bajdenu „kako bi pronašli dokaze za apsurdni opoziv“.

Specijalni tužilac Džek Smit, koga je Garland imenovao prošle jeseni, dva puta je obezbedio optužnice protiv Trampa zbog njegovog navodnog lošeg upravljanja poverljivim dokumentima i navodnih napora da poništi rezultate predsedničkih izbora 2020.

Tramp, favorit za republikansku predsedničku nominaciju 2024, izjasnio se da nije kriv po tim optužbama i po još dvema državnim optužnicama sa kojima se suočava u Njujorku i Džordžiji.

Tramp je u više navrata verbalno napao Smita, potencijalne svedoke i američku okružnu sutkinju Tanju Čatkan, koja predsedava slučajem podrivanja izbora, rekavši da su krivična gonjenje sa kojim se suočava politički motivisana.

Republikanci su takođe kritikovali ponašanje tužilaštva u petogodišnjoj poreskoj istrazi protiv Hantera Bajdena.

Mlađi Bajden je u julu trebalo da se izjasni krivim po dve tačke optužnice za prekršaje i pristane da učestvuje u programu zbog optužbe za posedovanje oružja, a sve u sklopu nagodbe sa Dejvidom Vajsom, tadašnjim tužiocem za državu Delaver..

Dogovor je propao pošto je savezni sudija doveo u pitanje njegove uslove. Neposredno pre toga, uzbunjivač iz Poreske službe (IRS) koji je radio na istrazi o krivičnom delu utaje poreza rekao je da je Ministarstvo pravde sprečilo Vajsa da podnese ozbiljnije optužbe tako što ga nije ranije imenovalo za specijalnog tužioca kako bi mogao da vodi slučajeve u Vašingtonu ili centralnoj Kaliforniji.

Usred sve glasnijih kritika republikanaca, Garland je imenovao Vajsa za specijalnog tužioca kako bi mogao da nastavi da istražuje i eventualno traži poreske prekršaje u drugim saveznim okruzima.

Vajsova kancelarija je ovog meseca optužila Hantera Bajdena po tri tačke u vezi sa kupovinom i posedovanjem vatrenog oružja dok je koristio ilegalne droge. Mlađi Bajden namerava da se izjasni da nije kriv.

Republikanci su u sredu ispitivali Garlanda o slučaju Hantera Bajdena.

„Da li je neko iz Bele kuće u bilo kom trenutku dao uputstva vama lično ili bilo kom višem zvaničniku Sekretarijata za pravosuđe o tome kako je trebalo da se sprovede istraga o Hanteru Bajdenu“, upitao je republikanski kongresmen Majk Džonson.

"Ne", rekao je Garland.

Sekretar za pravosuđe je takođe branio kako je istraga sprovedena pod Vajsom, rekavši da se nikada nije mešao u njegov rad. Članovima Kongresa je kazao da je Vajs uvek imao "puna ovlašćenja da vodi sopstvenu istragu" onako kako je smatrao prikladnim i da je tek nedavno tražio status specijalnog tužioca.

Pored toga, Garland je branio sekretarijat od optužbi da slučaj Bajden predstavlja primer dvostrukih standarda pravosuđa, rekavši članovima Kongresa da sekretarijat „tretira sve podjednako, bez obzira na stranku, etničku pripadnost ili bogatstvo“.

XS
SM
MD
LG