Linkovi

Ministar odbrane Srbije: U Kopnenoj zoni 4.500 pripadnika Vojske Srbije, bilo ih 8.350


Arhiva - Ministar odbrane Srbije i predsednik Srpske napredne Stranke Miloš Vučević tokom satanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa delegacijom Nacionalne garde Ohaja, u Predsedništvu Srbije, u Beogradu, 7. septembra 2023. (Foto: FoNet)
Arhiva - Ministar odbrane Srbije i predsednik Srpske napredne Stranke Miloš Vučević tokom satanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa delegacijom Nacionalne garde Ohaja, u Predsedništvu Srbije, u Beogradu, 7. septembra 2023. (Foto: FoNet)

Ministar odbrane Srbije Miloš Vučević izjavio je u sredu da je u "prostoru Kopnene zone bezbednosti, odnosno na pozicijama oko administrativne linije ka Kosovu i Metohiji" manje oid 4.500 vojnika Vojske Srbije. Vučević je ocenio i da, kako je rekao, "okupacija" severa Kosova traje od dolaska Aljbina Kurtija na mesto premijera, ocenivši da se situacija samo naizgled smiruje.

"Mi smo u decembru 2022. godine, kada smo imali krizu sa barikadama, imali nešto više od 13.000 pripadnika Vojske Srbije i specijalnih jedinica MUP u tom potezu ka administrativnoj liniji ka Kosovu i Metohiji i Kopnenoj zoni bezbednosti i tim garnizonima u neposrednoj blizini administrativne linije", rekao je Vučević u izjavi za TV Prva.

Nakon napada na Kosovsku policiju u Banjskoj, Srbija je posle dva dana imala pik sa brojnošću Vojske Srbije od 8.350 vojnika, precizirao je on i naglasio da "danas imamo ispod 4.500 vojnika u prostoru Kopnene zone bezbednosti, odnosno na pozicijama oko administrativne linije".

Arhiva - Prpadnici Vojske Srbije tokom generalne probe vežbe "Sadejstvo 2020" na Pešteru, nedaleko od Sjenice, Srbija, 9. oktobra 2020. (Foto: Sajt Ministarstva odbrane Srbije)
Arhiva - Prpadnici Vojske Srbije tokom generalne probe vežbe "Sadejstvo 2020" na Pešteru, nedaleko od Sjenice, Srbija, 9. oktobra 2020. (Foto: Sajt Ministarstva odbrane Srbije)

On je rekao da "imamo deangažovanje dela jednica, koje se vraćaju u svoje garnizone i kasarne, gde imaju redovne aktivnosti".

"Naravno da Vojska Srbije, Ministarstvo odbrane sa svojim drugim organizacionim jednicama, Vojnoobaveštajnom, Vojnobezbednosnom agencijom prati sve što se dešava na tom prostoru koji po svim međunarodnim pravima i pravilima pripada Republici Srbiji, govorim o Kosovu i Metohiji, odnosno deo Republike Srbije", naglasio je Vučević.

Načelnik Generalšaba Vojske Srbije Milan Mojsilović odvojeno je u sredu izjavio da je trenutno stanje u kopnenoj zoni bezbednosti, uz administrativnu liniju s Kosovom, "vojnički stabilno, ali nepredvidivo".

Kao takvo, opterećeno je bezbednosnom krizom na teritoriji Kosova, objasnio je on u utorak uveče za RTS i ukazao da to lako može da se prelije na deo teritorije centralnog dela Srbije, preciznije na Kopnenu zonu bezbednosti.

Podsetimo, nakon poziva iz SAD i EU upućenih Srbiji da povuče vojsku sa granica Kosova, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi potvrdio je juče da je Srbija započela povlačenje.

"To je dobra stvar koja će pomoći smirivanju napetosti. Neće ih u potpunosti eliminisati, ali će pomoći smirivanju", rekao je Kirbi na konferenciji za novinare u Beloj kući.

"Okupacija severa Kosova"

Govoreći o situaciji na Kosovu i Metohiji, ministar Vučević je ocenio da "okupacija severa Kosova" traje od dolaska Aljbina Kurtija po drugi put na čelo vlade u Prištini, od marta 2021. godine.

On smatra da je Kurtijev krajnji cilj da Srba ne bude više na Kosovu i Metohiji, "odnosno da budu statistička greška u nekim malim enklavicama".

Od Kurtijevog dolaska na vlast, bilo je na stotine incidenata, rekao je Vučević i predočio da je bilo "šest upucavanja Srba samo u 2023. godini, pri čemu je najmlađi Srbin koji je upucan imao 11 godina".

"Sve što se danas dešava nama se verovatno u Beogradu, Novom Sadu, Subotici, Nišu, Kragujevcu čini da se smiruje. Ja na žalost ne mislim da se smiruje", upozorio je Vučeviuć.

Taj pritisak postoji, samo je u nekoj nižoj frekvenciji u smislu zvuka ili video zapisa, objasnio je on i zaključio da ga plaši da je atmosfera na severu Kosova i Metohije takva da je "neodrživ ili nemoguć život za Srbe".

Podsetimo, prekjuče, u ponedeljak, ministar Vučević je na konferenciji za štampu sa načelnikom generalštaba Vojske Srbije Milanom Mojisilovićem rekao da, ukoliko dobije naredbu od "predsednika Srbije kao vrhovnog komandata da njene jedinice uđu na teritoriju Kosova i Metohije kao dela Republike Srbije, Vojska Srbije će takav zadatak izvršiti", dodajući da bi i tada "to najavili jedinicama Kfora".

Miloš Vučević o povratku Vojske Srbije na Kosovo
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:58 0:00

"Do danas, Bogu hvala, nismo morali da donosimo takvu odluku", rekao je tada Vučević, naglašavajući da će Srbija učiniti sve da to takvog scenarija ne dođe.

U izveštaju su korišćeni neki materijali agencije FoNet.
XS
SM
MD
LG