Sports ilustrejted je najnovija medijska kompanija kojoj je reputacija narušena time što nije bila iskrena – ako ne i potpuno nepoštena – o tome ko ili šta piše njene priče u vrijeme kada korišćenje vještačke inteligencije uzima puni mah.
Nekada moćna publikacija saopštila je da raskida saradnju sa kompanijom koja je proizvodila tekstove za njenu veb stranicu ispod kojih su bili potpisani autori koji po svemu sudeći ne postoje. Ipak, ovaj sportski medij je demantovao objavljene informacije da su sami tekstovi napisani pomoću alata vještačke inteligencije.
Ranije ove godine, eksperimenti sa vještačkom inteligencijom su pošli po zlu i u medijskoj kompaniji "Genet" i na tehnološkoj web stranici "CNET". Mnoge medijske kuće testiraju novu tehnologiju u vrijeme kada se ljudi-zaposleni plaše da bi ih to moglo koštati posla. Ali taj proces je težak i komplikovan u novinarstvu, koje gradi i plasira svoje proizvode zasnovane na vrijednostima oko pojmova istine i transparentnosti.
Iako nema ničeg lošeg u medijskim kompanijama koje eksperimentišu sa vještačkom inteligencijom, „greška je u pokušaju da je sakriju i što to urade loše“, kaže Tom Rozenstil, profesor sa Univerziteta Merilend koji predaje novinarsku etiku.
"Ako želite da se bavite poslom govorenja istine, što novinari tvrde da rade, ne biste trebalo da govorite laži", dodaje Rozenstil. “Tajna je oblik laganja”.
Suprotstavljene verzije o onome što se dogodilo
Sports ilustrejted, koji je sada veb stranica čije štampano izdanje jednom mjesečno objavljuje Arena grupa, nekada je bio nedeljnik u grupaciji Tajm, poznat po odličnim tekstovima.
“Njihove ambicije su bile velike”, naveo je Džef Džarvis, autor “Magazina”, knjige koju opisuje kao tužbalicom za tu industriju.
U ponedjeljak je veb stranica "Futurizam" objavila da je Sports ilustrejted koristio priče za recenzije proizvoda čije autore nije mogla da identifikuje. Futurizam je pronašao fotografiju jednog navedenog autora - Drua Ortiza, na veb stranici koja prodaje portrete generisane vještačkom inteligencijom.
U autorovom profilu stoji da je „Dru veći dio svog života proveo na otvorenom i uzbuđen je što će vas voditi kroz svoju beskrajnu listu najboljih proizvoda koji će vas spriječiti da upadnete u opasnost u prirodi“.
Nakon slanja upita Sports ilustrejtedu, Futurizam je naveo da su svi autori sa portretima koje je proizvela vještačka inteligencija nestali sa veb stranice tog medija. Nije ponuđeno nikakvo objašnjenje za to.
Futurizam je citirao neimenovanu osobu iz Sports ilustrejteda koja je izjavila da je vještačka inteligencija korišćena i u kreiranju nekih sadržaja - "ma koliko oni govorili da nije".
Sports ilustrejted je saopštio da je sporne tekstove kreirala treća kompanija - "Edvon komerc", koja ih je, navodno, uvjerila da su tekstove napisali i uređivali ljudi. Edvon je dozvolio svojim autorima da koriste pseudonime, što su "postupci koje ne odobravamo", naveli su iz Sports ilustrejteda.
"Uklanjamo sadržaje dok se naša interna istraga nastavlja i okončali smo to partnerstvo", saopštili su iz Sports ilustrejteda. Iz Edvona nisu odgovorili na poruku koju su im novinari poslali u utorak.
Sindikat Sports ilustrejteda je saopštio da je užasnut pričom objavljenom u Futurizmu.
“Tražimo odgovore i transparentnost od menadžmenta Arena grupe o tome šta je tačno objavljeno pod imenom Sports ilustrejteda”, poručili su iz sindikata. “Zahtevamo od kompanije da se posveti pridržavanju osnovnih novinarskih standarda, uključujući neobjavljivanje kompjuterski napisanih priča lažnih ljudi”.
Već je bilo takvih situacija
Najveći američki novinski izdavač "Genet" je ovog ljeta pauzirao eksperiment u nekim od novina čiji je vlasnik, a u kojem je vještačka inteligencija korišćena za pisanje tekstova o srednjoškolskim sportskim događajima - tek nakon što su u njima otkrivene greške. Priče su bile potpisane sa "LedeAI".
Dio neugodnog publiciteta zbog toga mogao je biti izbjegnut da su novine otvoreno govorile o ulozi tehnologije i kako je ona pomogla u generisanju tekstova za koje novinari možda ne bi bili dostupni, rekao je Džarvis. Iz Geneta su naveli da nedostatak novinara nema nikakve veze s eksperimentom.
Prošle zime objavljeno je da je CNET koristio vještačku inteligenciju za kreiranje tekstova o temama finansijskih usluga, koje su bile potpisane sa "CNET Money Staff" (Finansisjak redakcija CNET-a) i način da čitaoci saznaju da je tehnologija uključena u pisanje je da kliknu na taj potpis u tekstu.
Tek nakon što su druge publikacije otkrile njegov eksperiment i o njemu pisale, CNET se povodom toga obratio čitaocima. Tadašnja urednica Koni Giljelmo izjavila je da je objavljeno 77 mašinski generisanih priča, te da je nekoliko njih zahtijevalo ispravke. Stranica je naknadno stavila do znanja kada se vještačka inteligencija koristi u kreiranju priča.
“Proces možda nije uvijek lak ili lijep, ali mi ćemo nastaviti da ga prihvaćamo, kao i svaku novu tehnologiju za koju vjerujemo da čini život boljim”, napisala je Giljelmo.
Druge kompanije su bile iskrenije o svojim eksperimentima. Bazfid je, na primjer, pripisao članak o putovanju u Santa Barbaru, novinarki Emi Hegar i robotu Baziju, „našem kreativnom asistentu vještačke inteligencije“.
“Razvijaćemo sadržaje koji izvorno nastaju uz pomoć vještačke inteligencije – kul nove stvari koje uopšte ne biste mogli učiniti bez vještačke inteligencije – i stvari koje su poboljšane vještačkom inteligencijom, ali koje su stvorili ljudi”, saopštili su iz Bazfida svojim čitaocima.
Asošijeted pres koristi tehnologiju za pomoć u tekstovima o finansijskim izvještajima još od 2014. godine, a odnedavno i u nekim sportskim pričama. Na kraju svake takve priče nalazi se nepomena koja objašnjava ulogu tehnologije u njenoj proizvodnji, navela je portparolka te medijske organizacije.
Na primjer, kratak članak o predstojećem NBA košarkaškom meču ranije ovog mjeseca imao je ovu napomenu na kraju: “Asošijeted pres je kreirao ovu priču koristeći tehnologiju koju je obezbedio ’Data Skrive’, uz podatke iz ’Sportradara’".