Linkovi

Evropski parlament traži nezavisnu međunarodnu istragu o izborima u Srbiji


Zastave zemalja članica EU ispred zgrade Evopskog parlamenta u Strazburu, arhiva (Foto: AP/Jean-Francois Badias)
Zastave zemalja članica EU ispred zgrade Evopskog parlamenta u Strazburu, arhiva (Foto: AP/Jean-Francois Badias)

Evropski parlament (EP) je zatražio nezavisnu istragu međunarodnih eksperata i institucija o parlamentarnim, pokrajinskim i lokalnim izborima u Srbiji sa posebnim fokusom na beogradske izbore, navodi se u nacrtu rezolucije o situaciji posle izbora u Srbiji, u koji je Glas Amerike imao uvid. Glasanje o ovom nacrtu bi trebalo da bude održano u četvrtak.

Evropski parlament konstatuje da izbori u Srbiji nisu bili u skladu sa međunarodnim standardima poštenih i slobodnih izbora, zbog toga što je aktuelna vlast zloupotrebila medije i institucije kako bi ostvarila prednost.

Poslanici pozivaju Evropsku komisiju da inicira slanje misije stručnjaka u Srbiju, u kojoj bi mogli da budu i predstavnici OEBS/ODIHR-a, Venecijanske komisije i Saveta Evrope, i koji bi procenili situaciju u vezi sa nedavnim izborima i pomogli da se otpočne dijalog - neophodan da obnovi poverenje javnosti u institucije.

Apeluje se i na vlasti u Srbiji da istraže navode o krivičnim delima počinjenim tokom izbora i osuđuje se to što nisu istraženi navodi posmatrača o migracijama birača, manipulacijama biračkim spiskovima, zastrašivanjem birača.

Osuđuju se i napadi predsednika Aleksandra Vučića i premijerke u ostavci Ane Brnabić na nezavisne posmatrače izbora.

Konstatuje se i da vlasti nisu primenile ranije preporuke Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) o poboljšanju izbornog procesa.

EP poziva Evropsku komisiju i Evropski savet da smanje ili zamrznu finansiranje Srbije kroz IPA fondove i druge finansijske instrumente, ako srpske vlasti ne implementiraju ključne preporuke u vezi sa izborima, ili ako ne pokrenu nezavisnu međunarodnu istragu o nepravilnostima na izborima, ili ako nalazi te istrage pokažu da su vlasti učestovvale u izbornoj prevari.

EP ponavlja da pregovori o pristupanju sa Srbijom treba da napreduju samo ako se Beograd uskladi sa sankcijama EU protiv Rusije i napreduje u reformama, i posle pune primene preporuka ODIHR-a i Venecijanske komisije.

U nacrtu se ističe da su u Srbiji prečesti prevremeni parlamentarni izbori, kao i da stanje konstantne kampanje i odugovlačenje u formiranju vlade ne doprinose efikasnoj vladavini i da nisu u skladu sa demokratskom praksom.

Pozivaju se vlasti da obezbede da se lokalni izbori 2024. održe u skladu sa demokratskim standardima, uz konstataciju da je neprihvatljivo da jedna zemlja kandidat - kao što je Srbija, ne ispunjava osnovne demokratske standarde.

Evroparlamentarci su osudili i "neosnovane tvrdnje srpskih vlasti da su članice EU bile umešane u organizaciju postizbornih protesta i žale što su ti protesti iskorišćeni za širenje antievropskih stavova u medijima bliskim vladajućoj stranci".

Poslanici EP u Predlogu rezolucije naglašavaju važnost temeljne istrage svih pritužbi u vezi sa izborima, uključujući nedavni zahtev koalicije "Srbija protiv nasilja" upućen Ustavnom sudu za poništavanje izbora za Skupštinu grada Beograda, prenosi Fonet.

Evroparlamentarci su se kritički osvrnuli i na medijsku situaciju tokom predizborne kampanje, osuđujući “nedostatak pluralizma medija”. EP sa zabrinutošću napominje da je "veliki broj medija pod uticajem ili kontrolom vlade, što je dovelo do nejednakih uslova za opozicione kandidate tokom predizborne kampanje”.

Kako su posmatračke misije ocenile izbore?

Parlamentarni i lokalni izbori u 65 opština i gradova, uključujući Beograd, održani su 17. decembra prošle godine u Srbiji.

Od tada u Beogradu protestuje deo opozicije tvrdeći da su bili neregularni, što vlast Srpske napredne stranke negira. Koalicija "Srbija protiv nasilja" zatražila je održavanje novih izbora po fer i demokratskim standardima.

Izveštaji domaćih i međunarodnih posmatračkih organizacija, uključujući misiju Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), ukazali su da je na izborima bilo izbornih nepravilnosti.

Kancelarija OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) 18. decembra saopštila je da su izbore obeležile neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha.

Posmatračka misija CRTA je objavila da je na dan održavanja izbora došlo do organizovanih migracija koje su uticale na ishod beogradskih izbora.

Deo evroparlamentaraca pozvao je na nezavisnu istragu svih prijavljenih nepravilnosti tokom izbora. Evropska unija i Sjedinjene Američke Države su pozvale nadležne u Srbiji da istraže navode međunarodnih posmatrača.

Vlast predvođena Srpskom naprednom strankom negira da su postojale veće izborne nepravilnosti, uz ocenu da su ovo bili "najčistiji izbori do sada".

XS
SM
MD
LG