Jedan od vodećih članova američkog Kongresa upozorio je u srijedu na potencijalno ozbiljnu prijetnju po bezbjednost Amerike i javno pozvao predsjednika Džoa Bajdena da skine oznaku povjerljivo sa obavještajnih podataka o tome da bi američka javnostii saveznici mogli da rade na odgovoru.
Predsjedavajući Odbora Predstavničkog doma za obavještajne poslove, republikanski kongresmen Majk Tarner, je u saopštenju upozorio na "ozbiljnu prijetnju po nacionalnu bezbjednost".
U saopštenju se međutim ne precizira o kakvoj je prijetnji riječ, ali je Tarner naveo da je od predsjednika zatražio da brže podijeli informacije sa većim brojem ljudi.
U kopiji mejla koji je Tarner navodno poslao kolegama u Kongresu, a koji su mediji objavili na društvenim mrežama, opasnost se opisuje kao "destabilizirajući kapacitet strane vojske".
Agencija Rojters prenosi, pozivajući se na dva izvora upoznata sa situacijom, da se Tarnerovo saopštenje odnosi na Rusiju i operacije u svemiru. Nisu međutim iznijeli dodatne detalje, navodeći da je riječ o veoma povjerljivim informacijama.
Bijela kuća je u srijedu pokušala da umanji strahovanja povodom Tarnerovog saopštenja.
"Uvjeren sam da će predsjednik Bajden, odlukama koje donosi, osigurati bezbjednost Amerikanaca. Vjerujemo da možemo, da hoćemo i da štitimo nacionalnu bezbjednost Sjedinjenih Država", rekao je savjetnik Bijele kuće za nacionalnu bezbjednost Džejk Saliven novinarima i dodao da je iznenađen što je Tarner javno govorio o prijetnji s obzirom na to da je trebalo da se sastanu u četvrtak, na brifingu iza zatvorenih vrata.
Saliven je takođe pravdao odluku da se ne objave obavještajne informacije o prijetnji i ukazao na potrebu zaštite američkih "izvora i metoda", ali i predsjednikovu spremnost da skine oznaku povjerljivo sa podataka u prošlosti.
"Definitivno ne postoji nespremnost da se to uradi kada je to u interesu nacionalne bezbjednosti. Ova administracija je otišla korak dalje i bila kreativnija i više strateška kada je riječ o skidanju oznaka povjerljivo sa obavještajnih podataka - kada je to u nacionalnom interesu SAD - od bilo koje druge administracije u istoriji ", rekao je Saliven.
Reagovali su i pojedini senatori.
Vodeći demokratski član Odbora Predstavničkog doma za obavještajne poslove Džim Hajms rekao je da je prijetnja "značajna" ali da nema razloga za paniku.
"Treba raspravljati o tome da li se može objaviti više povjerljivih informacija. Međutim, o tome ne treba raspravljati u javnosti", ocijenio je Hajms.
Lideri senatskog Odbora za obavještajne poslove takođe su pokušali da ublaže zabrinutost.
"Odbor ima obavještajne podatke i od početka pomno prati to pitanje. I dalje ozbiljno to razmatramo i sa administracijom razgovaramo o adekvatnom odgovoru. U međuvremenu, moramo da budemo oprezni u pogledu potencijalnog otkrivanja izvora i metoda koji mogu da budu ključni za očuvanje niza opcija za američku akciju", naveli su predsjedavajući, demokratski senator Mark Vorner, i njegov zamjenik, republikanac Mark Rubio.
Predsjedavajući Predstavničkog doma, republikanac Majk Džonson, odvojeno je rekao novinarima da nema "povoda za javnu uzbunu".
"Želim da uvjerim Amerikance, da uvjerimo sve da imamo kontrolu nad situacijom. Radimo na tome i nema potrebe za uzbunu".
Ketrin Džipson je doprinijela ovom izvještaju.