Linkovi

Južnokorejski "kralj" kriptovaluta Do Kvon prebačen iz zatvora u prihvatilište za strance


Do Kvon, kralj “kripto valuta”, nakon četvoromesečnog boravka u zatvoru Spuž prebačen je u prihvatilište za strance (Foto: Jovo Radulović)
Do Kvon, kralj “kripto valuta”, nakon četvoromesečnog boravka u zatvoru Spuž prebačen je u prihvatilište za strance (Foto: Jovo Radulović)

Južnokorejski državljanin Do Kvon, kralj “kripto valuta”, nakon četvoromesečnog boravka u zatvoru Spuž prebačen je u prihvatilište za strance, kazao je njegov advokat Goran Rodić.

Do Kvon je rano jutros iz spuškog zatvora sproveden u prostorije Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO), a njegov advokat Rodić, posle sasušanja u policiji, kazao je da je “današnje postupanje prema njegovom klijentu nezakonito” i najavio žalbu Upravnom sudu.

“Jutros od devet do 14 sati trajalo je jedno nezakonito postupanje u Upravi policije prema našem klijentu koji je po sudskoj odluci danas trebalo, nakon odsluženja kazne zatvora, da postupak ekstradicije čeka i brani se sa slobode jer je sud odredio mjeru kojom mu se oduzima putna isprava. Međutim, izgleda da je stiglo neko naređenje kao i za prethodna dva dana za postupanje Vrhovnog državnog tužilaštva i hitno postupanje Vrhovnog suda Crne Gore u ovom predmetu, a podloga je svakako nezakonito postupanje i po tom nezakonitom današnjem rješenju Do Kvon će biti smješten u prihvatilište. Nama kao odbrani ostaje da u roku podnesemo tužbu Upravnom sudu i da obaramo to rešnje, ali vidjećemo narednih dana kako će se ova rašomonijada odvijati. Neke stvari možemo predvidjeti, ali nažalost stanje u crnogorskom pravosuđu je takvo", kazao je Rodić novinarima.

"Kriptokralj" Do Kvon zatvorsku ćeliju zamenio prihvatilištem za strance u Crnoj Gori
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Upitan da prokomentariše čitavu situaciju u vezi sa izručenjem Do Kvona advokat Rodić je rekao da postupanje i pravosuđa i političkih dešavanja se svodi na izreku “jači kači”.

“Kao njegov zastupnik ja se borim za vladavinu prava, za šta se navodno bore i ovi koji nas podržavaju iz međunarodne zajednice i SAD i EU, ali da li u određenim slučajevima vladavinu prava neko drugačije pojma to vidimo iz prakse”, naveo je Rodić.

Prethodno je Viši sud u Podgorici naložio da se Do Kvonu po izlasku iz zatvora ne vrati putna isprava kako bi se spriječio njegov eventualni odlazak iz Crne Gore, s obzirom na to da je Vrhovni sud juče odgodio njegovo izručenje Južnoj Koreji do donošenja odluke po zahtjevu Vrhovnog državnog tužilaštva za zaštitu zakonitosti.

U zahtjevu VDT-a za zaštitu zakonitosti u slučaju državljanina Južne Koreje, između ostalog, je navedeno da je “sud u konkretnom slučaju, suprotno zakonu vodio skraćeni, umjesto redovnog postupka i prekoračenjem granica svojih ovlašćenja donio odluku o dozvoli izručenja, koja je u isključivoj nadležnosti ministra pravde”.

“Zahtjev za zaštitu zakonitosti podignut je i zbog toga što Apelacioni sud u žalbenom postupku nije saslušao državnog tužioca u Vrhovnom državnom tužilaštvu suprotno odredbama Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima i Zakona o državnom tužilaštvu, kojim je propisano da jedino Vrhovno državno tužilaštvo postupa pred Apelacionim sudom, čime je povrijedio odredbe krivičnog postupka, a što je bilo od uticaja za donošenje zakonite sudske odluke”, piše u zahtjevu VDT-a objavljenom na sajtu Vrhovnog državnog tužilaštva.

U zahtjevu je navedeno da je “Vrhovno državno tužilaštvo predložilo Vrhovnom sudu da utvrdi da je zahtjev za zaštitu zakonitosti osnovan i da donese presudu kojom će se preinačiti odluka Suda”.

Iz Vrhovnog suda je saopšteno da taj sud, s obzirom na sadržaj zahtjeva VDT-a o zaštiti zakonitosti, može odrediti da se odgodi, odnosno prekine izvršenje pravosnažne sudske odluke.

Odluka Vrhovnog suda uslijedila je nakon što je Apelacioni sud početkom ove sedmice potvrdio presudu Višeg suda u Podgorici da "kralj kriptovaluta" Do Kvon bude izručen Južnoj Koreji.

Do Kvon i njegov poslovni partner Hong Čang Jun uhapšeni su 23. marta prošle godine na podgoričkom aerodromu kada su sa lažnim pasošima pokušali da otputuju privatnim letom za Dubai, a zbog falsifikovanja pasoša osuđeni su na po četiri mjeseca zatvora.

Do Kvon je prije izdržavanja četvoromjesečne kazne u zatvoru u Spužu, osam mjeseci bio u ekstradicionom pritvoru.

Viši sud je ranije saopštio da Južna Koreja potražuje Do Kvona zbog krivičnog djela nepoštenog trgovanja, prevare i kršenje javne ponude.

Sjedinjene Američke Države zatražile su Do Kvonovo izručenje da bi mu se, pred Okružnim sudom Južnog okruga Njujorka, sudilo za više krivičnih djela, uključujući zavjeru u cilju prevare u vezi sa kupovinom i prodajom hartija od vrijednosti, elektronsku prevaru kriptovalutama Tera i Luna, kao i manipulaciju cijenama hartija od vrijednosti.

XS
SM
MD
LG