Republikanci u državnoj skupštini Kanzasa usvojili su predlog zakona prema kojem se od lekara koji izvode abortuse traži da pacijentkinje pitaju zašto žele da prekinu trudnoću, i da onda te odgovore proslede državi.
Senat je usvojio predlog sa 27 glasova za i 13 protiv, a posle usvajanja u donjem domu skupštine Kanzasa. Sada će se predlog naći na stolu demokratske guvernerke Lore Keli, koja je zagovornik prava na abortus i očekuje se da će uložiti veto. Međutim, republikanci u skupštini imaju tačno dvotrećinsku većinu u oba doma kojom mogu da ukinu guvernerkin veto.
Najmanje još osam država zahteva slične izveštaje od lekara, ali nijedna od njih nije imala glasanje o pravu na abortus kakvo je imao Kanzas u avgustu 2022, nekoliko meseci pošto je Vrhovni sud ukinuo presudu Ro protiv Vejda i univerzalnu zaštitu prava na abortus. Glasači u Kanzasu su tada većinom odlučili da pravo na abortus ostane zaštićeno u ustavu te države.
Demokrate su frustrirane zato što republikanci i grupe koje se protive abortusu guraju ova nova pravila - uprkos odluci građana iz 2022. Ali, zagovornici ovog predloga kažu da će državi dati bolji uvid u podatke i da će pomoći nadležnima da donose bolje odluke o politici prema abortusu.
Ovim predlogom zakona predviđeno je da lekari pacijentkinjama postave 11 pitanja o tome zašto žele prekid trudnoće - među kojima je i pitanje da li abortiraju jer ne mogu da priušte još jedno dete, da li bi im dete uticalo na dalje obrazovanje ili karijeru, da li njihovi partneri žele da one abortiraju. Žene nisu obavezne da odgovore na pitanja.
Predlogom zakona se takođe od lekara traži da prijave godište pacijentkinja, bračni status, rasu i obrazovanje, uz upotrebu "poverljivog koda" za pacijentkinje kako njihov identitet ne bi bio poznat državi. Država se takođe obavezuje da najmanje pet godina neće u javnosti identifikovati klinike koje su im podatke dostavile.
Abortus u Kanzasu je legalan do 21. nedelje trudnoće.