Predsednik SAD Džo Bajden i premijer Japana Fumio Kišida istakli su zajedničku vojnu saradnju i novi odbrambeni raketni sistem, kao i jačanje savezništva koje se dešava u kontekstu agresivnih akcija Kine i Rusije.
"Ovo je najznačajniji uspon u našem savezništvu otkako je započeto", rekao je Bajden na zajedničkoj konfereciji za novinare sa Kišidom, nakon dvočasovnih razgovora u Beloj kući o izazovima u Indo-Pacifiku, ratu u Ukrajini i Gazi.
Japanski premijer je rekao da je sa Bajdenom razgovarao o odnosima Tajvana i Kine, i obećao da će raditi na održanju međunarodnog poretka baziranog na vladavini prava.
"Jednostrani pokušaji da se promeni status kvo silom ili prisilom su apsolutno neprihvatljivi. SAD i Japan će nastaviti da odgovaraju na takve poteze, uključujući i one iz Kine...A kada je reč o agresiji Rusije na Ukrajiu...Ukrajina danas sutra može biti Istočna Azija", napominje Kišida.
Ove izjave Bajdena i Kišide dovele su neprijatelje iz Drugog svetskog rata na najviši nivo saradnje koji su imali otkako su pre nekoliko decenija postali saveznici.
Američki predsednik je, nakon svečanog dočeka Kišide u Beloj kući, govorio o "globalnom partnerstvu" sa Japanom i rekao da "partnerstvo dve zemlje nije bilo jače nikada u istoriji".
Bajden je rekao da će vojske sarađivati u okviru zajedničke komande i da će zajedno razvijati novu mrežu za odbranu od raketa u Australiji. Najavili su i da će japasnki astronauti učestvovati u misiji na Mesecu koju vodi NASA.
Japan se često navodi kao najvažiji saveznik SAD u Aziji i najveći izvor direktnih stranih investicija. SAD i Japan sklopili su oko 70 sporazuma o odbrambenoj saradnji.
Kišida će se obratiti američkom Kongresu u četvrtak i pridružiti se Bajdenu i predsedniku Filipina Ferdinandu Markosu mlađem na sastanku za koji se očekuje da će se fokusirati na upade Pekinga u Južno kinesko more.
Ova poseta bi mogla dati politički podsticaj Kišidi, čija je popularnost u Japanu opala. Dočekuju ga sa velikom pompom, sa japanskim zastavama istaknutim širom Vašingtona.
Nakon zvaničnog dočeka i sastanaka u Beloj kući, planirana je i zvaninčna večera, kao i nastup muzičara Pola Sajmona.
Kišida će u četvrtak postati tek drugi japanski lider koji će se obratiti Kongresu, nakon što je njegov ubijeni prethodnik Šinzo Abe održao govor 2015.
Posetu zasenjuje kontroverza oko planiranog preuzimanja američkog proizvođača čelika US Steel od strane japanske kompanije Nippon Steel za 15 milijardi dolara, za koji neki kažu da je "veštački održavan u životu" posle kritika Bajdena i bivšeg predsednika Donalda Trampa.
Takođe se nazire zabrinutost Japana da bi, ako Tramp osvoji drugi mandat, mogao tražiti sporazum sa Kinom koji bi mogao da destabilizuje region.