Birači u državi Mizuri otvorili su put za poništavanje jedne od najrestriktivnijih zabrana abortusa u SAD, dok su pristalice prava na abortus bile uspješne u još šest država. Ipak, na izborima održanim 5. novembra, u tri države - Floridi, Nebraski i Južnoj Dakoti - glasači nisu podržali slične ustavne amandmane, što ostavlja zabrane na snazi.
Amerikanci na izborima, osim za predsjednika, Kongres i državna zakonodavna tijela i funkcije, takođe glasaju za niz inicijativa i ustavnih amandmana.
Amandmani koji podržavaju pravo na abortus također su usvojeni u Arizoni, Koloradu, Merilendu i Montani. Glasači Nevade takođe su odobrili ustavni amandman, ali moraće ga ponovo izglasati 2026. da bi stupio na snagu. Amandman koji zabranjuje diskriminaciju na osnovu "ishoda trudnoće" dobio je podršku u Njujorku.
Pitanje abortusa nalazilo se na glasačkim listićima u različitim državama nakon 2022. godine, kada je Vrhovni sud poništio presudu Ro protiv Vejda, čime je ukinuto pravo na abortus u cijeloj zemlji, te je otvoren put zabranama da stupe na snagu u većini država pod kontrolom konzervativaca - republikanaca.
Republikanac Donald Tramp pobedio je Kamalu Haris na predsedničkim izborima, a uglavnom je o tom pitanju imao nedosljedne stavove. Između ostalog, on insistira da je najbolje da se to pitanje prepusti državama. Ipak, predsednik može imati veliki uticaj na politiku abortusa kroz izvršnu akciju.
U Mizuriju, građani su izlasali da se poništi zabrana abortusa u svim fazama trudnoće, uz amandman koji bi omogućio zakonodavcima da ograniče abortuse samo nakon tačke održivosti fetusa — obično se smatra da je to 21 sedmica od začeća, iako ne postoji tačno definisan vremenski okvir.
Međutim, zabrana i drugi restriktivni zakoni se ne ukidaju automatski. Zastupnici sada moraju tražiti od sudova da ponište zakone kako bi oni bili usklađeni s novim amandmanom.
"Danas su stanovnici Mizurija ušli u istoriju i poslali jasnu poruku: odluke o trudnoći, uključujući abortus, kontrolu rađanja i brigu o abortusu su lične i privatne i treba ih prepustiti pacijentima i njihovim porodicama, a ne političarima", saopštila je Rejčel Svit, menadžerica kampanje "Stanovnici Mizurija za ustavnu slobodu".
Otprilike polovina glasača u toj državi izjašnjava se da bi abortus trebao biti legalan u svim ili većini slučajeva, navodi se u istraživanju agencije AP. Samo 1 od 10 birača se izjasnio da bi abortus trebao biti nezakonit u svim slučajevima.
Zabrane u tri države
Florida, Nebraska i Južna Dakota postale su prve savezne države - otkako je oborena presuda Ro protiv Vejda - u kojima su protivnici abortusa prevladali na glasačkim listićima. Većina glasača podržala je mjeru koja podržava pravo na abortus, ali nije ostvarena potrebna podrška od 60% za usvajanje ustavnih amandmana u toj državi. Većina ostalih država za usvajanje amandmana zahtijeva prostu većinu.
Ovaj rezultat je politička pobjeda guvernera Rona Desantisa, republikanca, koji je usmjerio državna sredstva stranke za tu svrhu. Njegova administracija se takođe uključila u kampanju protiv usvajanja amandmana, istražitelji su ispitivali ljude koji su potpisali peticiju da se mera doda na glasački listić, a TV stanice koje su emitovale reklamu koja je podržavala mjeru su dobijale prijetnje.
Merdžori Danenfelser, predsjednica nacionalne grupe protiv abortusa "SBA Pro-Life America", izjavila je da je rezultat "velika pobjeda za život na Floridi i za cijelu našu zemlju".
Na Floridi je u maju usvojena zabrana abortusa šest sedmica poslije začeća. Neusvajanje ustavnog amandmana koji bi to promijenio dodatno je učvrstilo restrikcije na abortus na jugu SAD, jer Florida više nije odredište za abortus za mnoge žene iz te i iz obližnjih država u kojima postoje oštre zabrane. Trenutno, najbliže države Floridi u kojima su ograničenja na abortus labavija su Sjeverna Karolina i Virdžinija - stotinama milja udaljene.
U Južnoj Dakoti, protivljenje mjeri koja podržava pravo na abortus je imalo još veći uspjeh. Mjera je ipak trebalo da omogući neke propise vezane za zdravlje žene nakon 12 sedmica, tako da je ni mnoge nacionalne grupe za pravo na abortus nisu podržale.
Glasači u Nebraski usvojili su mjeru koja dozvoljava više ograničenja na abortus i potvrđuje trenutnu državnu zabranu nakon 12 sedmica trudnoće. Istovremeno je odbačena druga konkurentska mjera koja bi osigurala pravo na abortus.
Pobjede za pristalice abortusa
Usvajanje amandmana u Arizoni znači zamjenu postojećeg zakona koji zabranjuje abortus nakon prvih 15 sedmica trudnoće. Nova mjera osigurava pristup abortusu do održivosti fetusa. Podrška ovoj mjeri je dobila zamah nakon što je odlukom Vrhovnog suda Arizone u aprilu utvrđeno da država može primijeniti strogu zabranu abortusa usvojenu 1864. godine. Neki republikanci su se udružili sa demokratama kako bi poništili zakon prije nego što bi mogao biti sproveden.
U Merilendu, amandman o pravu na abortus je zakonska promjena koja neće odmah uticati na pristup abortusu u državi koja to već dozvoljava.
Mjera u Koloradu premašila je 55% podrške potrebne za prolazak. Osim što osigurava pristup abortusu, ona takođe poništava raniji amandman koji je zabranjivao korištenje sredstava državnih i lokalnih vlasti za abortus.
Usvojen je i njujorški zakon o jednakim pravima za koji grupe za pravo na abortus kažu da će osnažiti to pravo. Ne sadrži riječ "abortus", već zabranjuje diskriminaciju na osnovu "ishoda trudnoće, reproduktivnog zdravlja i autonomije".
Ovakvi rezultati novembarskih izbora predstavljaju prekid uspješnog niza koji su imale pristalice abortusa. Do utorka, podršku je širom SAD dobilo svih sedam izbornih mjera o kojima se glasalo u periodu nakon poništavanja presude Ro protiv Vejda.
Kampanje za prava na abortus ove godine imala su veliku prednost u prikupljanju sredstava. Napori njihovih protivnika više su bili usmjereni na to da amandmane prikažu kao previše ekstremne, a ne da je abortus nemoralan.
Trenutno 13 država sprovodi zabrane abortusa u svim fazama trudnoće, uz neke izuzetke. Još četiri zabrane sprečavaju abortus u većini slučajeva nakon otprilike šest sedmica trudnoće – prije nego što žene često i shvate da su trudne.
Uprkos zabranama, broj mjesečnih abortusa u SAD je blago porastao, zbog sve veće upotrebe tableta za abortus i organizovanih napora da se pomogne ženama da putuju radi izvođenja abortusa. Ipak, zagovornici kažu da su zabrane smanjile pristup, posebno za osobe sa nižim prihodima i manjinske stanovnike država u kojima je abortus zabranjen.