Dva telekomunikaciona kabla prekinuta su u Baltičkom moru proteklih 48 sati, a evropski zvaničnici saopštili su u utorak da sumnjaju da je riječ o "sabotaži" i "hibridnom ratovanju", koji su povezani sa ruskom invazijom na Ukrajinu.
Finska i švedska policija pokrenule su istragu, a informacije prikupljaju i litvanski tužioci.
Finski telekomunikacioni operator Cinia saopštio je u ponedeljak da je "podvodni kabal C-Lion 1", koji povezuje Helsinki i njemačku luku Rostok, presječen južno od ostrva Oland u švedskim vodama, oko 700 kilometara od Helsinkija.
"Takve vrste prekida ne dešavaju se u tim vodama bez spoljašnjeg uticaja", rekao je portparol kompanije.
Ministarke spoljnih poslova Njemačke i Finske, Analena Berbok i Elina Valtonen, sugerisale su da je riječ o kriminalnoj aktivnosti.
"Činjenica da je takav incident odmah izazvao sumnju da je riječ o namjerno pričinjenoj šteti govori mnogo o tome koliko su naša vremena nestabilna. Naša evropska bezbjednost nije samo ugrožena zbog ruskog rata agresije protiv Ukrajine, veći i hibridnog ratovanja malignih aktera", navodi se u zajedničkom saopštenju.
Podvodni kabal "Arelion", između švedskog ostrva Gotland i Litvanije, oštećen je od nedelje, rekao je u utorak portparol litvanskog ogranka operatora Telia Audrius Stasiulaitis.
"Možemo da potvrdimo da prekid interneta nije prouzrokovan kvarom na opremi već štetom na fiber optičkom kablu", rekao je portparol.
Ministri odbrana Švedske i Litvanije saopštili su da su "duboko zabrinuti" zbog incidenta, koji švedska policija istražuje kao "sabatažu".
"Ovakve situacije moraju da se procjenjuju u svijetlu sve veće prijetnje koju Rusija predstavlja u našem susjedstvu", navodi se u zajedničkom saopštenju ministara.
Litvanski ministar odbrane Laurinas Kašćunas rekao je da EU "mora da na najbolji način iskoristi novi režim sankcija za sabotažu ključne infrastrukture".
Kompanija Telia saopštila da je da potrošači nisu pogođeni, s obzirom na to da je internet preusmjeren na druge međunarodne linkove.
Evropske zemlje sve više koriste termin "hibridno ratovanje" za poteze za koje vjeruju da su povezani sa Rusijom.
Švedski ministar za civilnu odbranu Karl-Oskar Bohlin rekao je za agenciju Frans pres da je "ključno razjasniti zašto trenutno imamo dva kabla u Baltičkom moru koja ne funkcionišu".
Njemački ministar odbrane Boris Pistorijus rekao je da su dva presječena kabla "jasan znak da se nešto događa".
"Niko ne vjeruje da su ti kablovi slučajno presječeni. Moramo da kažemo da je riječ o hibrinom potezu, mada ne znamo tačno odakle dolazi. Moramo da pretpostavimo da je riječ o sabotaži", rekao je Pistorijus na marginama sastanka EU ministara u Briselu.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022, bilo je više slučajeva koji su ukazivali na rast napetosti u Baltičkom regionu.
U septembru 2022, u nizu podvodnih eksplozija oštećen je gasovod Sjeverni tok, preko kojeg se ruski gas isporučuje Evropi. U oktobru prošle godine, zatvoren je podvodni gasovod između Finske i Estonije nakon što ga je oštetilo sidro kineskog teretnog broda.
Finska je pojačala nadzor u Baltičkom moru od izbijanja ruskog rata u Ukrajini, a NATO je prošlog mjeseca otvorio novu pomorsku bazu u njemačkom Rostoku da bi koordinisao snage članica alijanse u Baltiku.
Rusija je protestovala zbog otvaranja baze navodeći da je riječ o kršenju sporazuma o ujedinjenju Njemačke iz 1990, prema kojem u tom području ne smiju da budu razmještene strane oružane snage. Berlin je negirao navode Moskve.