Linkovi

Ukinuto vanredno stanje u Južnoj Koreji


Građani pred južnokorejskim parlamentom posle objave predsednika Juna o uvođenju vanrednog stanja (REUTERS/Kim Soo-hyeon)
Građani pred južnokorejskim parlamentom posle objave predsednika Juna o uvođenju vanrednog stanja (REUTERS/Kim Soo-hyeon)

Vlada Južne Koreje ukinula je vanredno stanje, koje je nekoliko sati ranije proglasio predsednik države Jun Suk Jeol.

Odluku o proglašenju vanrednog stanja prethodno je poništio parlament i odluku je prosledio Jeolu i Ministarstvu odbrane.

Nakon toga je Jeol na nacionalnoj televiziji rekao da će vanredno stanje biti ukinuto čim se okupe članovi vlade.

Amerika prati situaciju u Južnoj Koreji

Bela kuća saopštila je da je administracija predsednika Džoa Bajdena u kontaktu sa južnokorejskom vladom i pažljivo prati situaciju u toj zemlji, pošto je predsednik Jun Suk Leol proglasio vanredno stanje.

Kurt Kembel, zamenik američkog državnog sekretara, saopštio je da Sjedinjene Države sa velikom zabrinutošću prate događaje u Južnoj Koreji.

Naše savezništvo je čvrsto. Očekujemo i nadamo se da će politički sporovi u Južnoj Koreji biti rešeni mirno i u skladu sa principom vladavine prava", poručio je zamenik američkog državnog sekretara.

Na kraju je iz sedišta vlade saopšteno da je vanredno stanje ukinuto, a ubrzo je objavljeno da je vojska raspustila Komandni štab u uslovima vanrednog stanja.

Vest o ukidanje vanrednog stanja ispred parlamenta je sačekao veliki broj ljudi, koji su počeli da slave i da mašu vojnicima koji su napuštali položaje

Poslanici su se izjasnili da je odluka o vanrednom stanju nevažeća, o čemu je glasalo 190 od 300 prisutnih poslanika.

Prema južnokorejskom zakonu, potrebno je da predsednik odmah ukine vanredno stanje - ukoliko to parlament izglasa većinom glasova.

Posle proglašenja vanrednog stanja, pripadnici južnokorejske vojske pokušali su da uđu zgradu parlamenta u čemu je nastojalo da ih spreči deo osoblja tog predstavničkog tela.

Ubrzo nakon objave predsednika, pred parlamentarnim zdanjem počeli su da se okupljaju građani koji se protive toj odluci - uz povike da bi je trebalo povući.

Jun Suk Jeol je tokom televizijskog obraćanja odluku obrazložio potrebom da se u državi eliminišu snage koje je označio antidržavnim.

Proglašavam vanredno stanje da bih zaštitio slobodnu Republiku Koreju od pretnji severnokorejskih komunističkih snaga, da iskorenim pro-severnokorejske antidržavne snage koje pljačkaju slobodu i sreću našeg naroda, i da zaštitim ustavni poredak”, poručio je južnokorejski predsednik u obraćanju.

U slučaju stupanja na snagu vanrednog stanja deo državnih nadležnosti prelazi u ruke vojske.

Jun je u sukobu sa južnokorejskom opozicijom koja ima većinu u nacionalnom parlamentu. Optužuje je za veze sa susednom komunističkom Severnom Korejom.

Posle ukaza južnokorejskog predsednika vojska te zemlje objavila je da će Parlament, ali i skupovi koji bi, kako je ukazano, mogli izazvati društvenu konfuziju biti suspendovani, izvestila je novinska agencija Jonhap – čiji rad finansira tamošnja vlada.

Vojska Južne Koreje pred zdanjem Parlamenta
Vojska Južne Koreje pred zdanjem Parlamenta

U okolnostima vanrednog stanja od lekara, koji su u štrajku nekoliko meseci, zatraženo je da se vrate na posao u roku od 48 sati. Hiljade lekara obustavile su rad zbog planova vlade da povećaju broj studenata na medicinskim fakultetima.

Južnokorejska vojska saopštila je da su političke partije i aktivnosti u nacionalnom predstavničkom telu zabranjene.

Uprava za primenu vanrednog stanja saopštila je da bi svi mediji i izdavači trebalo da budu pod njenom kontrolom.

Jedno od naređenja tokom vanrednog stanja je i da građani koji ga krše mogu biti privedeni bez naloga za hapšenje.

Lider južnokorejske vladajuće Narodne partije Han Dong Hun kritikovao je odluku predsednika – i založio se na njeno blokiranje.

Opoziciona demokratska partija i njen predsednik Li Džej Mjang ocenili su da se radi o neustavnom potezu šefa države.

"Svako ko se pridržava Junovih naredbi krši zakon jer je vanredno stanje nevažeće", rekao je on.

Građani pred zgradom Parlamenta u Seulu
Građani pred zgradom Parlamenta u Seulu

Bivši južnokorejski predsednik Mun Dže In upozorio je da je demokratija u zemlji ugrožena.

"Nadam se da će Parlament brzo reagovati u zaštiti naše demokratije od urušavanja. Apelujem na građane da se ujedine u spasavanju naše demokratije i obezbedi funcionisanje parlamenta", napisao je In na društvenoj mreži "Eks".

Nije poznato koliko bi ukaz o uvođenju vanrednog stanja mogao da traje. Prema južnokorejskom zakonu, vanredno stanje može biti ukinuto većinom glasova poslanika. Većinu u parlamentu trenutno ima opoziciona Demokratska partija.

Jun, koji gubi podršku javnosti, nastoji da primeni svoju agendu od 2022. kada je stupio na dužnost.

Njoj se protivi parlament koji je pod kontrolom opozicije. Narodna stranka, čiji je član, u konfliktu je sa opozicijom u vezi sa predlogom budžeta za 2025. godinu. Takođe, opozicija nastoji da izdejstvuje smenu tri visokopozicionirana tužioca.

Predsednik Južne Koreje odbacuje i nezavisnu istragu sumnji na nepravilnosti u koje je umešana njegova supruga u vezi sa trgovanjem akcijama i prihvatanjem luksuzne torbice na poklon.

Uvođenje vanrednog stanja prvo je od demokratizacije zemlje 1987. godine.

Poslednji put, vanredno stanje u Južnoj Koreji, uvedeno je 1979. godine.

XS
SM
MD
LG