Linkovi

 
Da li je za visoke temperature krivo globalno zagrevanje?

Da li je za visoke temperature krivo globalno zagrevanje?


2006. godina na putu je da postane najvrelija godina od početka sistematskog merenja temperature na Zemlji.

Naučnici kažu – «Da», globalno zagrevanje ima ulogu u ovim pojavama. Sadašnje temperature odgovaraju prognozama od pre 30 godina – da će vreli talasi biti sve češći i intenzivniji. U više od 50 američkih gradova ovih dana su zabeležene rekordno visoke temperature. Proučavanjem evropskog vrelog talasa 2003, u kome je umrlo više od 35000 ljudi, istraživači su došli do zaključka da su štetni gasovi koje čovek otpušta u atmosferu «barem udvostručili rizik vrućina tako ozbiljnog intenziteta.» Da li je to znak da najgore tek predstoji?

Takozvani «super-kompjuter» američke vlade u Bolderu u Koloradu – jedan je od 16 širom sveta koji danonoćno rade na proračunavanju posledica «efekta staklene bašte». Rezultati se projektuju na velikom platnu. Plava boja označava svežije temperature, kakve su bile 1960-ih.

«Bile su to fine, prijatne temerature, a onda je odjednom zemlja počela da se zagreva»

Žuta boja označava temperature iznad normalnih, a takva je bila čitava planeta 2001. Crvena je - znatno toplija, a tako će izgledati Zemlja za samo 45 godina. «Severna Amerika se zaista zagreva...»

Današnja deca će tada tek ući u zrelo doba, a temperature će još rasti. Zbog svega toga, i Republikanci i Demokrate u Vašingtonu pozivaju na hitnu akciju, a čak i TV propovednik, evangelista Pet Robertson koji je ekstremne vrućine nazvao znakom biblijske apokalipse – sada vreli talas komentariše naučnim jezikom.

«Ledeni vrhovi planian se tope a ugljen-dioskid nagomilava u vazduhu», istakao je u jednom govoru Pet.


XS
SM
MD
LG