Medju brojnim republikanskim pretendentima za predsednički položaj, možda niko nije tako dobro poznat kao senator Džon Mekejn iz Arizone.
Džon Mekejn je rodjen 1936. u zoni Panamskog kanala. Njegov otac i deda bili su admirali, pa je i on pohadjao Pomorsku akademiju, da bi potom bio poslat u borbenu zonu u svojstvu mornaričkog pilota tokom rata u Vijetnamu. Nakon obaranja njegovog aviona iznad Severnog Vijetnama 1967. godine, Mekejn je provo pet i po godina kao ratni zarobljenik, pretrpeo brutalna premlaćivanja i izašao iz zatvora kao nacionalni heroj. Mekejn kaže da ga to ratno iskustvo čini posebno kvalifikovanim za položaj predsednika:
”Spreman sam. Ne treba mi nikakva obuka. Video sam lice zla. Znam šta je rat. To je suštinsko pitanje. Zato ću biti predsednik Sjedinjenih Država.“
Tokom četiri mandata u svojstvu senatora, Džon Mekejn je stekao reputaciju velikog borca na planu inostrane politike i odbrambenih pitanja, ali isto toliko i na planu unutrašnje politike. 2000. godine, Džon Mekejn nije uspeo da osvoji predsedničku nominaciju svoje stranke, pošto ga je pobedio guverner Teksasa Džordž Buš. Mekejn se nada da će, u drugom pokušaju da osvoji Belu kuću steći I podršku konzervativaca i nezavisnih birača stavljanjem akcenta na nacionalnu bezbednost:
”Nemojte mi reći da ne možemo učiniti našu zemlju jačom i bezbednijom. Možemo i moramo. Kad ja budem predsednik to ćemo i učiniti.“
Senator iz Arizone je pokretačka sila iza zakona o reformi finansiranja političke kampanje i podržava legalizaciju statusa ilegalnih imigranata koji su već u zemlji. Oba ta stava mu nanose štetu medju konzervativnim republikancima. Leri Sabato je na čelu Centra za političke studije Univerziteta Virdžinije.
“Sve - od njegovog stava u reformi finansiranja kampanje, imigracije i kandidature protiv predsednika Buša na primarnim izborima 2000. godine, koje je izazvalo veliku strepnju i podelu u Republikanskoj stranci ukazuje da morate da uložite puno napora da biste pobedili,“ kaže Sabato.
U jednom trenutku, Mekejn je smatran favoritom medju republikanskim pretendentima. Medjutim, njegov štab je naišao na probleme u martu 2007. godine i sada zaostaje za rivalima poput bivšeg gradonačelnika Njujorka Rudija Djulijanija i bivšeg senatora Freda Tompsona iz Tenesija. Medju svim republikanskim kandidatima, Mekejn je najglasniji zagovornik strategije predsednika Buša za vojno pojačanje u Iraku.
”Ovaj rat je daleko važniji od bilo kakve političke ambicije koju imam. Verujem da će, ako ne uspemo, doći do haosa i genocida u regionu i da će teroristi doći u našu zemlju.“
Stručnjaci primećuju da je tokom karijere, MekKejn uvek voleo ulogu političara koji ima male šanse da uspe. Džon Fortije je saradnik u Institutu “Amerikan Enterprajz”.
”Da li on može da se oporavi? Još uvek prilično dobro stoji u anketama. On je dinamična ličnost. Republikanska trka je neizvesna i ja ga ne bih isključio,“ kaže Fortije.
S obzirom da ima 71 godinu Mek Kejn bi bio najstariji predsednik na početku svog mandata ako bi pobedio na izborima 2008.godine i prevazišao bi svog političkog heroja Ronalda Regana, koji je inaugurisan sa 69 godina.