Linkovi

Iran i rat u Avganistanu - 2001-11-21


Kada se pokrene razgovor o Avganistanu, Iranci najèešæe kažu ”šta smo vam mi rekli.“ Iranski funkcioneri i politièki analitièari kažu da se Iran oduvek protivio Talibanu i podržavao Severni savez. Oni kažu da su do 11. septembra Sjedinjene Države ignorisale dogadjaje u Avganistanu, a da su amerièki saveznici u tom regionu otvoreno podržavali Taliban. Do nedavno, Pakistan, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati su bili jedine zemlje koje su priznavale talibanski režim. Sada, uprkos mnogim razmimoilaženjima, Iran i Sjedinjene Države se slažu da bi Taliban trebalo ukloniti sa vlasti. Ambasador Siavaš Jagubi je šef zapadnoazijskog odeljenja u iranskom Ministarstvu inostranih poslova. On je ovako opisao kakvu vladu bi Iran želeo da vidi u Avganistanu:

”Naš je san da vidimo predstavnièku i odgovornu vladu u Avganistanu, koja bi bila izabrana, i koja bi mogla da bude pozvana na odgovornost za svoje postupke. To bi, po mom mišljenju, ispunilo želju avganistanskog naroda, a i okolnih zemalja.“

Veæina se slaže da bi u Avganistanu trebalo da dodje na vlast široko zasnovana, multinacionalna vlada, ali slaganje je manje oko toga kako postiæi taj cilj. Iran se protivi amerièkoj umešanosti u Avganistanu, strahujuæi da Sjedinjene Države pokušavaju da ojaèaju svoja uporišta u centralnoj Aziji, i više bi voleo da Ujedinjene nacije povedu u tim nastojanjima. Ali Iran bi želeo da i sam ima uticaja na definitivno rešenje. Iranski politièki analitièar Mahmud Sariolgalam, sa Nacionalnog univerziteta u Teheranu, kaže da æe biti teško privoleti sve susede Avganistana da se slože oko buduænosti te zemlje. Ali on kaže da æe još teže biti privoleti razne etnièke i politièke frakcije u Avganistanu da se dogovore oko podele vlasti:

”Tamo imate veliki broj grupa, sa mnogim razmimoilaženjima i istorijom medjusobnih neprijateljstava. Neæe biti lako privoleti ih da se slože oko vlade koja bi im svima bila prihvatljiva. Zato ne mislim da æe do rešenja doæi brzo. Mislim da æe Avganistan još mnogo godina biti u previranju.“

Profesor Sariolgalam smatra da bi Iran, zbog svojih veza sa Severnim savezom i bratskim šiitskim muslimanima, mogao da odigra znaèajnu uogu u odredjivanju posttalibanske buduænosti Avganistana. Ali za sada, Iran se drži po strani. Profesor Sariolgalam kaže da za to postoje dobri razlozi:

”Postoji velika avganistanska zajednica u ovoj zemlji, oko dva miliona ljudi, a njihove politièke tendencije uglavnom nisu poznate. Ako bi se Iran u inostranstvu svrstao uz neku odredjenu avganistansku grupu, nije poznato kakve bi to moglo da ima posledice po unutrašnju bezbednost. Iran ima odredjeni ugled u regionu pa bi mu bilo veoma teško da se umeša u rat u Avganistanu.“

S druge strane, ambasador Jagubi, iz iranskog Ministarstva inostranih poslova, kaže da Iran ima interesa u uspostavljanju stabilnog režima u Avganistanu, jer talibanski režim nije gajio baš dobrosusedske odnose. Analitièari priznaju da je zadatak dovodjenja mira i stabilnosti u Avganistan ogroman. Oni kažu da je zapostavljanje te zemlje od strane medjunarodne zajednice omoguæilo da ona sklizne u bezakonje i ekstremizam. Ali sada, kada je Taliban u povlaèenju, a pažnja sveta èvrsto usredsredjena na Avganistan, analitièari kažu da je medjunarodna zajednica možda najzad na pravom putu.

XS
SM
MD
LG