Portparol Bele kuæe Ari Flajšer kaže da je tema 20-minutnog sastanka bio nastavak bliskoistoènog mirovnog procesa uz zaštitu interesa i Izraelaca i Palestinaca.
”Razgovarali su o tome kako Sjedinjene države i saudijski prestolonaslednik imaju veoma slièan pristup mirnom rešenju krize na Bliskom istoku. Predsednik je pohvalio napore prestolonaslednika za saradnju sa Palestincima i njihovim vlastima da bi se te vlasti usredsredile na svoje odgovornosti u u poveæavanju šansi za postizanje mira.“
Flajšer je naglasio da su Sjedinjene države i Saudijska Arabija posveæene mirovnom procesu u kojem se posvechuje pažnja izraelskoj bezbednosti, po Flajšerovim reèima, ”buduænosti sa puno nade i pomoæi palestinskom narodu“. Kao i egipatski predsednik Hosni Mubarak, šef saudijske diplomatije vrši pritisak na Bušovu administraciju da brzo deluje da bi se osnovala palestinska država. Predsednik Buš javno podržava ideju o stvaranju odvojene države, ali kako je rekao egipatskom lideru Mubaraku prošle nedelje, još nije vreme za odredjivanje krajnjeg roka stvaranja palestinske drzzave. Saudijski lideri su dobili podršku arapskog sveta za mirovni plan po kojem bi Izrael napustio teritorije okupirane u toku rata 1967. ukljuèujuæi Zapadnu obalu i pojas Gaze, u zamenu za arapsko priznanje prava Izraela na postojanje . Ne otkrivajuæi sadržaj sastanka sa predsednikom Bušom, saudijski šef diplomatije je izrazio uverenje da je predsednik zadovoljan napretkom ka tom mirovnom planu, po kojem bi se stalo na put izrelskom naseljvanju u okupiranim oblastima i dozvolio povratak palestinskih izbeglica.
”Imali smo vrlo plodan i pozitivan sastanak. Smatram da zajedno radimo na putu ka miru, koji æe odgovoriti na želje palestinskog naroda za sopstvenom domovinom i ponosom i koji æe ustanoviti bezbednost i mir za Izrael.“
Saudijski prestolonaslednik Saud Al-Fajsal se odvojeno sastao sa potpredsednikom Dikom Èejnijem i oèekuje se da æe sutra odgovarati na pitanja novinara posle sastanka sa državnim sekretarom Kolinom Pauelom. Pauel je ukazao da bi trebalo razmisliti o privremenoj palestinskoj državi kao privremenom rešenju koje bi doprinelo okonèanju nasilja. Flajšer je naveo da je jedna od mnogih ideja o kojoj se raspravlja, ali da ona ne predstavlja amerièku politiku, iako predsednik podržava taj koncept.
”Predsednik smatra da je veoma važno da se pošalje signal palestinskom narodu da su bitni i da zaslužuju sopstvenu državu. On misli da je to kljuèni deo amerièke bliskoistoène politike.“
Flajšer je dodao da æe predsednik Buš nastaviti konsultacije sa inostranim liderima i èlanovima svog kabineta pre nego što objavi kako Sjedinjene Države žele da krenu napred u situaciji na Bliskom istoku.