Skot Kouker, student druge godine ekonomije na univerzitetu Fordam, u Njujorku, kaže da je prvu kreditnu karticu dobio kada mu je bilo 15 godina. Kartica je bila povezana sa karticom njegovih roditelja, sa limitom od hiljadu dolara. Ali iako sada ima samo 19 godina i nema redovne prihode, Skot kaže da mu je limit znatno poveæan:
”Ponudili su mi limit od 30 hiljada dolara, jer sam èetiri godine ažurno plaæao raèune i za to vreme preko kartice potrošio više od deset hiljada.“
Ipak, to je jako mnogo para za tinejdžera koji nema redovne prihode. U Sjedinjenim Državama je u opticaju oko milijardu i 200 miliona kreditnih kartica, a 2002. godine Amerikanci su preko njih platili robu i usluge u vrednosti od pola biliona dolara! Profesor na Njujorškom pravnom fakultetu, Karen Gos, kaže da Amerikanci, naroèito oni mladji, ne shvataju da se finansijska pismenost ne svodi samo na sposobnost sabiranja troškova:
”Trebalo bi da shvataju istinsku prirodu novca. A novac, dug i preterano zaduživanje su psihološki duboko ukorenjeni koncepti. Odnos prema novcu zavisi od uzrasta, pola, etnièke pripadnosti i nivoa obrazovanja.“
Neki devetnaestogodišnjak, koji još živi sa roditeljima, možda neæe biti zabrinut zbog duga od 5 hiljada dolara na kreditnoj kartici koji ne može da isplati. Ali kada napuni trideset i sazna da ne može da dobije kredit za kupovinu kuæe ili stana, jer nije na vreme otplaæivao stari dug, verovatno æe požaliti što nije bio pametniji kada je pre 11 godina dobio kreditnu karticu. Medjutim, opreznije osobe, koje redovno plaæaju svoje dugove, uživaju zbog toga krupne prednosti. U Sjedinjenim Državama veoma je važno da se ima pozitivan bilans u plaæanju raèuna. Den Dramond je predstavnik jedne finansijske grupe koja organizuje seminare iz finansijske pismenosti:
”Mi smatramo da je kreditna kartica poèetna taèka za izgradnju istorije redovnog plaæanja raèuna. Ako u mladosti poènete da vodite raèuna da ste uvek solventni, da sve plaæate na vreme, da se ne protežete više nego što vam je pokrivaè, moæi æete da kupite automobil, da kupite kuæu, a pozajmne institucije æe vam davati povoljne kamate.“
U Sjedinjenim Državama to je važeæe pravilo. Ali neki univerzitetu izražavaju zabrinutost zbog toga što pozajmne institucije prosto bombarduju studente ponudama za kreditne kartice. Zbog toga je više od 300 visokih škola zabranilo akviziterima tih kompanija da deluju na njihovoj teritoriji.