Linkovi

UN: Rusija blokirala rezoluciju o Sudanu kojom se poziva na primirje i dopremanje pomoći


Arhiva - Članovi Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija glasaju tokom sastanka UN o situaciji na Bliskom istoku u sedištu UN 10. juna 2024. godine u Njujorku.
Arhiva - Članovi Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija glasaju tokom sastanka UN o situaciji na Bliskom istoku u sedištu UN 10. juna 2024. godine u Njujorku.

Rusija je u ponedeljak stavila veto na rezoluciju Ujedinjenih nacija kojom se poziva na hitan prekid vatre između zaraćenih strana u Sudanu i isporuku humanitarne pomoći milionima Sudanaca.

Rusija je bila jedina članica Saveta bezbednosti koja je glasala protiv rezolucije o prekidu vatre. Kina, saveznica Rusije, podržala je rezoluciju koju su izradile Ujedinjeno Kraljevstvo i Sijera Leone.

Zamenik ruskog ambasadora u UN Dmitrij Poljanski rekao je Savetu da je Moskva stavila veto na rezoluciju jer bi sudanska vlada trebalo da bude "isključivo" odgovorna za ono što se dešava u Sudanu.

Ambasadorka SAD Linda Tomas-Grinfild rekla je: "Šokantno je da je Rusija stavila veto na pokušaj spasavanja života, iako to možda ne bi trebalo da bude".

Ona je dodala: "Rusija je mesecima opstruisala i mutila, stojeći na putu delovanja Saveta za rešavanje katastrofalne situacije u Sudanu i igrajući... za obe strane u sukobu, da unaprede sopstvene političke ciljeve na račun života Sudanaca".

Britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Lami rekao je: "Jedna zemlja stala je na put Savetu koji je govorio jednim glasom. Jedna zemlja je blokator. Jedna zemlja je neprijatelj mira. Ovaj ruski veto je sramota i još jednom pokazuje svetu pravo lice Rusije".

Poljanski je optužio Savet bezbednosti da radi pod dvostrukim standardima, ukazujući na neuspeh Saveta da obuzda Izrael, kako je rekao, u kršenju humanitarnog prava u Gazi.

Rat je izbio između sudanske vojske i paravojnih snaga - bivše vojne Specijalne jedinice za brzu podršku u aprilu 2023. u glavnom gradu Kartumu, neposredno pre nego što je zemlja trebalo da pređe na civilnu vlast. Nasilje se proširilo i na druge regione širom zemlje.

Jedanaest miliona ljudi u Sudanu je raseljeno, a polovina stanovništva zemlje, oko 25 miliona ljudi, bori se sa nesigurnošću hrane na nivou krize gladi, prema Ujedinjenim nacijama. Glad je potvrđena u avgustu u severnom delu sudanskog regiona Darfur.

Zvaničnici Ujedinjenih nacija upozorili su i na rizik da se u Sudanu događa genocid.

U izveštaju su korišćene neke informacije agencija Asošijeted pres i Rojters.
XS
SM
MD
LG