Linkovi

Lider Ugande vratio parlamentu strogi zakon protiv pripadnika LGBT - da ga pooštri


ARHIVA - Predsednik Ugande Joveri Musevini govori tokom intervjua u naselju Kisozi u distriktu Gamba, u centralnoj Ugandi, 16. januara 2022.
ARHIVA - Predsednik Ugande Joveri Musevini govori tokom intervjua u naselju Kisozi u distriktu Gamba, u centralnoj Ugandi, 16. januara 2022.

Predsednik Ugande Joveri Museveni odbio je da potpiše zakon koji bi zahtevao smrtnu kaznu za homoseksulnost u nekim slučajevima i poslao ga nazad u parlament na "pojačavanje".

Musevenijeva odluka objavljena je kasno u četvrtak nakon što se sastao sa poslanicima u svojoj vladajućoj stranci Nacionalnog pokreta otpora (NRM), od kojih su skoro svi podržali nacrt.

Sastanak je završen odlukom da se predlog zakona vrati u Skupštinu "sa predlozima za njegovo unapređenje", navodi se u saopštenju. Nije bilo jasno koje su preporuke predsednika.

Parlament Ugande usvojio je zakon 21. marta, a predsednik mora da ga potpiše da bi postao zakon.

Šef NRM-a Denis Hamson Obua rekao je u četvrtak da će se Museveni sastati u utorak sa parlamentarnim odborom za pravna i parlamentarna pitanja kako bi izradili nacrt amandmana na zakon.

Homoseksualnost je nezakonita u Ugandi - kao što je to slučaj u više od 30 od 54 afričke zemlje - prema zakonu iz kolonijalne ere koji kriminalizuje seksualne radnje "protiv poretka prirode". Kazna je doživotni zatvor.

Museveni je snažan protivnik LGBTQ prava. Prošlog meseca je gej ljude opisao kao "devijantne". Međutim, on je pod pritiskom međunarodne zajednice da stavi veto na zakon. Eksperti Ujedinjenih nacija kažu da bi zakon, ako bude usvojen, predstavljao "neverovatno kršenje ljudskih prava", a SAD su upozorile na ekonomske posledice ako se zakon usvoji.

Prošlog meseca, američki državni sekretar Entoni Blinken "pozvao je vladu Ugande da snažno razmotri [uticaj] primene ovog zakona", rekavši preko Tvitera da bi zakon "mogao da preokrene rezultate u borbi protiv HIV/AIDS-a".

Predlog zakona propisuje smrtnu kaznu za krivično delo "teške homoseksualnosti", koje se definiše kao seksualni odnosi sa osobama zaraženim HIV-om, kao i maloletnicima i drugim kategorijama ugroženih osoba. Takođe uključuje doživotni zatvor za "homoseksualnost".

Za one koji zagovaraju ili promovišu LGBTQ prava predlažu se zatvorske kazne do 20 godina.

Prema zakonu, osumnjičeni osuđen za "pokušaj teške homoseksualnosti" može biti osuđen na 14 godina zatvora, a za krivično delo "homoseksualnost u pokušaju" kazna je do 10 godina.

Predlog zakona ima široku podršku u Ugandi, uključujući među crkvenim liderima. Uveo ga je poslanik koji je rekao da je njegov cilj da kazni "promovisanje, regrutovanje i finansiranje" LGBTQ aktivnosti u zemlji. Samo dva od 389 poslanika prisutnih na sednici glasanja bila su protiv zakona.

Ignacijus Anor iz Afrilčkog servisa Glasa Amerike na engleskom jeziku učestvovao je u pisanju ovog izveštaja. Neke informacije dobijene su od agencija Asošijeted pres i Rojters.
XS
SM
MD
LG