Linkovi

Stejt department: Radimo sve da vratimo kući vojnika Trevisa Kinga iz Severne Koreje


Arhiva: Redov Trevis King (FOTO: Reuters)
Arhiva: Redov Trevis King (FOTO: Reuters)

Severna Koreja je zaključila da američki vojnik Trevis King, koji je u julu pobegao iz Južne u Severnu Koreju, želi utočište tamo ili negde drugde zbog „nehumanog tretmana i rasne diskriminacije” u vojsci SAD, preneli su državni mediji.

To je bilo prvo javno priznanje Pjongjanga da je vojnik prešao iz Južne Koreje 18. jula, tokom civilnog obilaska Zajedničke bezbednosne zone na granici.

Američki zvaničnici su rekli da veruju da je King namerno prešao granicu i do sada su odbijali da ga klasifikuju kao ratnog zarobljenika.

Severnokorejski istražitelji su takođe zaključili da je King prešao granicu namerno i ilegalno, sa namerom da ostane tamo ili u trećoj zemlji, javila je državna novinska agencija KCNA.

„Tokom istrage, Trevis King je priznao da je odlučio da dođe u Severnu Koreju zbog nehumanog tretmana i rasne diskriminacije u američkoj vojsci. Takođe je izrazio spremnost da traži status izbeglice u Severnoj Koreji, rekavši da je razočaran neravnopravnim američkim društvom", objavila je KCNA.

Stejt department nije mogao da potvrdi tvrdnje severnokorejske strane u vezi sa Kingom, istakavši da je usredsređen na njegov bezbedan povratak kući i da na tome radi koristeći sve raspoložive kanale.

Kinga su "pod kontrolom držali vojnici Korejske narodne armije" nakon njegovog prelaska, a istraga je i dalje bila aktivna, dodala je agencija.

Posle tuče u pabu u alkoholisanom stanju, incidenta sa policijom i boravka u južnokorejskom zatvoru, King je prošlog meseca odveden na aerodrom kako bi odleteo u Teksas.

Ali umesto da otputuje u Fort Blis na disciplinsko saslušanje, King se iskrao, pridružio se obilasku Demilitarizovane zone i otišao preko granice.

Do incidenta u julu došlo je u periodu kada su odnosi između dve Koreje na jednoj od najnižih tačaka u istoriji.

Diplomatski napori su u zapećku, a severnokorejski lider Kim Džong Un najavljuje ubrzan razvoj oružja, među kojim su i taktičke nuklearne bojeve glave.

Ranije ovog meseca, Komanda Ujedinjenih nacija je saopštila da je Severna Koreja „reagovala” na napore da se razgovara o tom slučaju.

Entoni Blinken, američki državni sekretar, potvrdio je tada da je ostvaren kontakt sa predstavnicima Severno Koreje, dodajući da još ne zna gde se King nalazi i u kakvom je stanju.

Dve Koreje ostaju tehnički u ratu jer se sukob iz perioda 1950. do 1953. završio primirjem, a ne sporazumom i na većem delu granice je pojačano prisustvo oružanih snaga.

Ali na južnokorejskoj strani postoji niža betonska ograda i relativno lako može da se preskoči, uprkos prisustvu vojnika sa obe strane.

Pjongjang ima dugu istoriju pritvaranja Amerikanaca i njihovog korišćenja kao ulog u bilateralnim pregovorima.

XS
SM
MD
LG