Linkovi

Jermenija saopštila da je postigla sporazum o prekidu vatre za Azerbejdžanom


Sanduk sa telom azerbejdžanskog vojnika Šamistana Sadikova, ubijenog na granici Azerbejdžana i Jermenije, tokom sahrane u Leriku, Azerbejdžan, 13. septembra 2022.
Sanduk sa telom azerbejdžanskog vojnika Šamistana Sadikova, ubijenog na granici Azerbejdžana i Jermenije, tokom sahrane u Leriku, Azerbejdžan, 13. septembra 2022.

Jermenski zvaničnik rekao je u sredu da su Jermenija i Azerbejdžan ispregovarale prekid vatre pošto su jedni druge okrivili za sukobe duž svoje granice.

Armen Grigorjan, sekretar Saveta bezbednosti Jermenije, rekao je u izjavama za televiziju da je primirje stupilo na snagu. Iz Azerbejdžana nije bilo komentara o prekidu vatre.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija bi trebalo da raspravlja o situaciji u četvrtak na sednici koju je zatražila Jermenija.

Ministarstvo odbrane Jermenije saopštilo je u sredu da su azerbejdžanske snage tokom noći lansirale borbene bespilotne letelice u pravcu jermenskog letovališta Jermuk i da su ujutru obnovile granatiranje iz artiljerijskog oruđa i minobacača, ponovo gađajući Jermuk, zajedno sa selom Verin Šorža.

U međuvremenu, azerbejdžanska vojska je optužila jermenske snage za granatiranje njenih položaja u oblastima Kalbajar i Lačin u Azerbejdžanu, u blizini separatističkog regiona Nagorno-Karabah.

Jermenija je saopštila da je najmanje 49 njenih vojnika poginulo u borbama koje su izbile u utorak rano, dok je Azerbejdžan objavio da je izgubio 50 vojnika.

Dve zemlje, bivše sovjetske republike, decenijama se bore oko Nagorno-Karabaha. Region je deo Azerbejdžana, ali snage etničkih Jermena koje podržava Jermenija kontrolišu ga otkako je tamo završen separatistički rat 1994. godine.

U šestonedeljnom ratu 2020. godine, Azerbejdžan je povratio široke delove Nagorno-Karabaha, a borbe su okončane mirovnim sporazumom uz posredovanje Rusije.

U izveštaju su korišćene neke informacije agencije Asošijeted pres.

XS
SM
MD
LG