Federalni tužioci u petak su saopštili da će tražiti da bijeli supremacista koji je ubio desetoro crnaca u jednoj prodavnici u Bafalu bude osuđen na smrtnu kaznu.
Pejton Gendron (20) već služi doživotnu kaznu zatvora, bez prava na uslovni otpust, nakon što je priznao krivicu po državnim optužbama za ubistvo i domaći terorizam motivisan mržnjom zbog napada 2022. godine.
Njujork nema smrtnu kaznu, ali je Sekretarijat za pravosuđe imao pravo da je zatraži u odvojenom slučaju protiv Gendrona, protiv kojeg je podignuta i federalna optužnica za zločin iz mržnje.
U dopisu, u kojem je najavila odluku da će tražiti smrtnu kaznu, tužiteljka za zapadni Njujork Trini Ros je kao razlog za taj potez navela detaljno planiranje pucnjave, uključujući i izbor lokacije - prodavnicu u pretežno crnačkoj četvrti u Bafalu. Ros je istakla da je cilj bio da se "maksimalno poveća broj crnačkih žrtava".
Porodice žrtava imale su različite stavove o tome da li bi tužioci trebalo da traže smrtnu kaznu.
Mark Teli, čija je majka - 63-godišnja Džeraldin - ubijena u napadu rekao je da nije razočaran odlukom tužioca, iako bi volio da Gendron provede cijeli život iza rešetaka.
“Bio bih zadovoljniji da je proveo ostatak života u zatvoru, okružen populacijom koju je pokušavao da ubije", rekao je Teli.
Nekoliko članova porodica žrtava razgovaralo je sa tužiocima prije njihove odluke o smrtnoj kazni.
Pamela Pričet, kojoj je ubijena 77- godišnja majka Perl Jang, kaže da je raspoloženje bilo sumorno.
"Imaću ožiljke. Svi, svaka porodica, zajednica na Ist sajdu (u Bafalu) imaće ožiljke. Moj cilj je da kada vidim ožiljak, da znam da je zacijeljen", rekla je Pamela.
Gendronova advokatica Sonja Zoglin rekla je da je duboko razočarana odlukom vlade da traži smrtnu kaznu i napomenula da je njen klijent imao 18 godina u vrijeme pucnjave.
"Umjesto duge i traumatične smrtne kaze, bolje bi bilo da je federalna vlada uložila napore u borbu protiv snaga koje su omogućile ovaj užasni zločin, uključujući laki pristup smrtonosnom oružju i neuspjeh društvenih mreža da suzbiju retoriku mržnje koja se širi na internetu", navela je Zoglin u saopštenju.
Guvernerka Njujorka Keti Hokal rekla je da podržava odluku vlade i da su žrtve bile mete zbog rase.
Od izbora predsjednika Džoa Bajdena, koji je protiv smrtne kazne, federalni slučajevi u kojima je ta kazna tražena bili su rijetki. Ovo je prvi put da je sekretar za pravosuđe Merik Garland odobrio da se u novom slučaju traži smrtna kazna. Pod njegovim liderstvom, Sekretarijat za pravosuđe dozvolio je da se izvrše dvije smrtne kazne, dok se od toga odustalo u više od 24 slučaja.
Garland je takođe 2021. godine uveo moratorijum na izvršenje smrtne kazne na federalnom nivou, dok se ne preispita proces. To ne sprečava tužioce da je traže, ali je Sekretarijat za pravosuđe to rijetko radio.
Smrtnu kaznu je tražio u slučaju antisemitskog napadača koji je ubio 11 ljudi u sinagogi u Pitsburgu, što je odobreno. Taj slučaj je pokrenut prije nego što je Garland postao sekretar za pravosuđe. Tak0đe su prošle godine nastavljeni napori da se islamski ekstremista koji je ubio osmoro u Njujorku osudi na smrtnu kaznu, ali je zbog neslaganja porote napadaču izrečena doživotna kazna zatvora.
Sekretarijat za pravosuđe nije tražio smrtnu kaznu za druga masovna ubistva, među kojima je napad u El Pasu, u Teksasu, u kojem su ubijene 23 osobe.
Gendron je 14. maja 2022. godine poluautomatskom puškom pucao na kupce i radnike u jednom supermarketu, nakon što se u Bafalo dovezao iz svog rodnog Konklina, takođe u državi Njujork, udaljenog 320 kilometara.
Izabrao je radnju zato što je bila u preteženo crnačkoj četvrti i uživo je prenosio masakr, na kameri koja je bila zakačena za šlem koji je nosio.
Među žrtvama, starosti od 32 do 86 godina, je osmoro kupaca, bezbjednjak i sveštenik koji je prevozio građane do prodavnice da kupe namirnice. Troje je ranjeno.
Na Gendronovoj puški bile su urezane rasne uvrede i fraze povezane sa teorijom zavjere da postoji plan da se umanji uticaj bjelaca.