Linkovi

Bajden pred Kongresom o stanju nacije - na šta treba obratiti pažnju?


Džo Bajden pred Kongresom u februaru 2023. drži govor o stanju nacije (AP Photo/J. Scott Applewhite)
Džo Bajden pred Kongresom u februaru 2023. drži govor o stanju nacije (AP Photo/J. Scott Applewhite)

Govor o stanju nacije, koji će predsednik SAD održati u Kongresu u četrvrtak uveče, jedan je od najznačajnijih političkih događaja u godini. Tradicija ovog govora ukorenjena je u Ustavu SAD koji propisuje da "predsednik treba da informiše Kongres o stanju nacije i preloži mere koje smatra neophopdnim". Ali, u današnje vreme, to je i veliki televizijski događaj na kojem se gleda svaki detalj.

Zašto se drži govor o stanju nacije?
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00

Evo šta treba pratiti:

Ko su glavni likovi?

Osim predsednika SAD Džoa Bajdena, u kadru je sve vreme i predsedavajući Predstavničkog doma - u ovom slučaju republikanac Majk Džonson iz Luizijane. Džonson je treći predsedavajući koji sedi iza Bajdena tokom govora o stanju nacije, jer je na mestu predsedavajućeg zamenio stranačkog kolegu Kevina Mekartija, koji je nasledio demokratu Nensi Pelosi.

Ova smena predsedavajućih za tri godine oslikava političku nestabilnost u Vašingtonu i izazovne okolnosti za Bajdena.

Svaki predsednik je pod budnim okom javnosti dok govori o stanju nacije, a Bajdena će možda još pažljivije posmatrati zbog njegovih godina - sada ima 81 i najstariji je predsednik SAD u istoriji.

Donald Tramp ima 77 godina i birači za njega, kao i za Bajdena, sumnjaju da ima mentalne sposobnosti da bude predsednik, pokazuje nova anketa Asošiejted presa i Centra za istraživanje javnog mnjenja NORC.

Govor o stanju nacije je pirlika za Bajdena da odagna sumnje da nije sposoban za posao u godinama kada je većina Amerikanaca u penziji.

Svaki verbalni gaf ili konfuzija biće dobar materijal za njegove protivnike.

Šta je politička agenda?

Moguće je čuti i neke nove političke predloge. Govor o stanju nacije je šansa za predsednike da izlože javnosti svoje ciljeve i zatraže podršku. Na primer, prošle godine je Bajden iskoristio obraćanje kako bi izneo svoj "plan za ujedinjenje", koji je uključivao i dodatne benefite zdravstvenog osiguranja za ratne veterane.

Bela kuća ove godine nije najavila koje će biti konkretne teme. Ali, verovatno je da će se Bajden osvrnuti na nedovršene poslove u svom prvom mandatu, i očekuje se da će ponovo apelovati na Kongres da obezbedi novac za Ukrajinu.

Specijalni gosti

U publici neće sedeti samo članovi Kongresa. Političari često dovode i goste čijim prisustvom žele da istanku neka politička pitanja.

Bela kuća je ove godine saopštila da će u publici biti Kejt Koks, žena iz Teksasa kojoj država nije dala da prekine trudnoću iako je konstatovano da joj beba ima redak sindrom i da će neće preživeti.

Demokrate žele da istaknu da je odluka Vrhovnog suda iz 2022. da ukine federalnu zaštitu prava na abortus ograničila reproduktivna prava.

I članovi Kongresa imaju pravo da zovu goste.

Republikanci su pozvali policajce koji su se borili sa migrantima na Tajms skveru u Njujorku, čime žele da istaknu da Bajden, prema njihovoj oceni, vodi lošu politiku bezbednosti granice. Republikanka Elis Stefanik dovešće u goste graničnu policiju.

Modni momenti

Pošto će kamere snimati svaki detalj, članovi Kongresa i gosti to često koriste da i odećom pošalju neku poruku.

Recimo, žene iz Demokratske stranke nosile su belo, boju sifražetkinja, tokom Trampovog govora o stanju nacije 2019. Neki članovi Kongresa su tokom Bajdenovog govora 2022. nosili žuto-plave kombinacije kako bi iskazali podršku Ukrajini.

Potencijal za proteste

Iako se smatra da se govor o stanju nacije odvija po scenariju, to nije uvek slučaj. Čak i u strogo kontrolisanom okruženju mogući su ispadi. Pošto je Bajden kritikovan zbog podrške Izraelu, nije isključeno da demonstranti dođu na Kapitol hil ili da se skupe na drugim mestima u Vašingtonu.

Republikanci su takođe stekli reputaciju remetitelja. Republikanke Mardžori Tejlor Grin i Loren Bobert su prekidale Bajdena tokom govora 2022. Onda su 2023. neki republikanci dovikivali Bajdenu kada ih je optužio da su hteli da smanje davanja za penzije i zdravstveno osiguranje.

Nekadašnja predsedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi, koja je nosila belo odelo, cepa govor Donalda Trampa posle njegovog izlaganja o stanju nacije, 4. februar 2020. (AP Photo/Alex Brandon)
Nekadašnja predsedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi, koja je nosila belo odelo, cepa govor Donalda Trampa posle njegovog izlaganja o stanju nacije, 4. februar 2020. (AP Photo/Alex Brandon)

Protest može da dođe i u drugačijem obliku. To se desilo kada je predsedavajuća Nensi Pelosi 2019. godine pocepala Trampov govor posle njegovog izlaganja o stanju nacije.

Odgovor republikanaca

Nakon govora predsednika, običaj je da se obrati predstavnik protivničke partije.

Ove godine republikanci su izabrali senatorku Kejti Brit iz Alabame. Ona ima 41 godinu i najmlađa je senatorka, te neki članovi partije veruju da je zvezda u usponu.

Ali, šta god ona bude rekla, svi će čekati da vide šta će reći Tramp - koji je sve bliži i formalnoj nominciji za predsedničkog kandidata republikanske stranke.

XS
SM
MD
LG