U Kliničkom centru Crne Gore preminuo je Dejan Kokotović, jedan od četvoro ranjenih u nedavnom masakru na Cetinju. Kokotović je trinaesta žrtva masovnog ubistva na Cetinju, koje je 1. januara počinio Aco Martinović.
Kokotović je 1. januara prebačen na odjeljenje intenzivne njege KCCG, gdje je hitno operisan. Ljekari su tada saopštili da ima prostrijelnu ranu glave i da je u kritičnom stanju.
Iz Kliničkog centra danas su kazali da je Kokotović prije 48 sati pokazivao znake blagog oporavka, ali da mu se stanje naglo pogoršalo, te da je preminuo.
"Pacijent je uslijed teških povreda bio podvrgnut zahtjevnim hirurškim zahvatima. Prije 48 sati pokazivao je znake blagog oporavka, međutim nakon toga je došlo do pogoršanja opšteg stanja i komplikacija koje su dovele do neželjenog ishoda" , naveli su u saopštenju.
U posljednjem saopštenju KCCG navedeno je da su ostale tri ranjene osobe u masakru na Cetinju van životne opasnosti.
Ambasada SAD: Snažno podržavamo pravo na mirno okupljanje
Nakon nedjeljnih studentskih protesta u Podgorici i na Cetinju na kojima su zatražene ostavke ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i vicepremijera Alekse Bečića zbog tragedije na Cetinju, i optužbi Demokrata da ih je organizovala bivša vlast i kriminalni klanovi, ambasada SAD saopštila je da “snažno podržava pravo na mirno, nenasilno okupljanje i slobodu izražavanja kao temeljne vrijednosti demokratskog društva”.
Iz Ambasade SAD su poručili su da „građani ne bi trebalo da snose posljedice zbog ostvarivanja prava na mirno okupljanje i izražavanje mišljenja“.
“Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici generalno ne komentariše pojedinačne izjave političara ili političkih partija. Pozivamo sve političke aktere, civilno društvo i medije da pokažu poštovanje prema žrtvama tragičnih događaja na Cetinju i njihovim porodicama, fokusiraju se na oporavak zajednice i rade zajedno kako bi iz ove tragedije izvukli pouke i obezbijedili veću sigurnost građana Crne Gore!”, saopšteno je u četvrtak Glasu Amerike iz američke ambasade u Podgorici.
U nedjelju su u Podgorici i na Cetinju, na poziv neformalne studentske grupe Kamo sjutra, održani masovni protesti na kojima je više hiljada građana zatražilo ostavke Šaranovića i Bečića.
Šaranović je iste večeri na TV Vijesti rekao da ne postoji objektivna i subjektivna odgovornost policije za masakr 1. januara na Cetinju, kada je stradalo dvanaest osoba, uključujući dvoje djece.
Iz Demokratske Crne Gore, koja je dio vladajuće većine i iz čijih redova su potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić i ministar Danilo Šaranović, saopštili su da "nije tačno da neka neformalna grupa studenata traži ostavke Bečića i Šaranovića”, već da, kako su rekli, “iza tih zahtjeva stoji (bivši predsjednik) Milo Đukanović lično, zajedno sa svojim kriminalnim klanovima".
Demokrate u saopštenju navode da “iza protesta stoje ljudi koji su više od tri decenije razarali crnogorske domove, rasparčavajući ih po crvenim linijama vjere i nacije, unoseći mržnju i razdor".
Prema prvim izvještajima policije, 45-godišnji Aco Martinović ubio je 1. januara, za pola sata, na pet lokacija, 13 osoba, uključujući i dvoje djece, nekoliko sati prije nego što je, opkoljen policijom, izvršio samoubistvo.
Policija je saopštila da je u trenutku zločina na Cetinju bilo svega desetak policajaca, dok je glavnina crnogorske policije bila raspoređeno u primorskim gradovima gdje je bio organizovan doček Nove godine na trgovima.
Neformalnu studentsku grupu Kamo sjutra, koja je saopštila da nema veze sa partijama već da su proteste organizovali kao slobodni ljudi, juče je podržalo više od 100 univerzitetskih profesora i saradnika u nastavi, kao i blizu 200 intelektualaca.
Studenti su, pored ostavki političkog vrha sektora bezbjednosti, zatražili i demilitarizaciju društva, promjenu odnosa policije prema građanima i vraćanje predmeta građansko obrazovanje u škole.