Članice Asocijacije zemalja Jugoistočne Azije (ASEAN) na sastanku ministara spoljnih poslova u Džakarti u sredu jednoglasno su odobrile pristupni zahtev Srbije Ugovoru o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji, saopštila je Vlada Srbije.
Države članice te organizacije su: Indonezija, Filipini, Malezija, Singapur, Tajland, Kambodža, Laos, Vijetnam, Brunej Darusalam i Mjanmar.
Cilj ugovora, koji je ustanovljen 1976. godine, je stvaranje političke stabilnosti i bezbednosti u Jugoistočnoj Aziji i obezbeđivanje mirnog rešavanja sporova između zemalja, navodi se u saopštenju.
Pristup tom ugovoru otvara mogućnosti Srbiji za bliži dijalog, saradnju i uključivanje u različite mreže i platforme ASEAN-a, ali i doprinosi promovisanju suštinske saradnje u ekonomskim i sociokulturnim oblastima Srbije sa tim blokom.
Najvažnije oblasti saradnje ASEAN-a sa državama potpisnicama Ugovora o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji su, između ostalih, ekonomska saradnja, obrazovanje i razvoj međuljudskih kontakata, nauka, tehnologija i inovacije i održivi razvoj, dok sa pojedinim državama ASEAN razvija saradnju i u drugim specifičnim oblastima saradnje.
Srbija je formalni zahtev za pristupanje Ugovoru o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji uputila 2013. godine.
Među državama potpisnicama Ugovora nalaze se i: Kina, Indija, Japan, Pakistan, Ruska Federacija, Francuska, Sjedinjene Američke Države, Kanada, Turska, Evropska unija i Velika Britanija.
Ugovoru o prijateljstvu i saradnji su u proteklih nekoliko godina pristupile Nemačka, Južnoafrička Republika, Kolumbija, Kuba, Danska, Grčka, Holandija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Ukrajina.
Vlada Srbije navodi da je Srbija sa deset članica ASEAN-a u 2022. godini ostvarila ukupnu razmenu od 710 miliona dolara i ocenjuje da postoje svi izgledi da će se trend rasta u trgovinskoj razmeni sa državama članicama ASEAN-a dinamično nastaviti..